به گزارش پایگاه خبری عصر شرق در روزگارانی نه‌چندان دور، تنها صدایی که در شهرستان‌ها و روستاهای آن به گوش می‌رسید، جوشش چشمه‌ها و گله گوسفندانی بود که بر فراز کوه‌های سرسبز مشغول چرا بودند؛ منظره‌ای زیبا که حتی شنیدن وصف آن برای همه دل‌نشین و آرامش‌بخش است.

دماوند نیز از جمله شهرستان‌های زیبا همراه با کوه‌های سر به فلک کشیده‌ای بود که در فصل تابستان سفره‌ای سبز برای گوسفندان در دامان طبیعت مهیا می‌کرد، اما امروز باوجود تغییرات مختلف اعم از ساخت‌وسازهای مجاز و غیرمجاز، صدایی در کوی و برزن آن شنیده می‌شود که چندان گوش‌نواز نیست.

سلب آسایش شهروندان از صدای سگ‌های بی‌پناه

این روزها کمتر کسی می‌تواند با خیالی آسوده در کوچه‌ها و حتی خیابان‌های این شهرستان قدم بزند و از آب‌وهوای پاکیزه و مناظر دست‌نیافتنی آن لذت ببرد چراکه متأسفانه تقریباً در همه محله‌ها و کوی و برزن، تعداد قابل‌توجهی سگ بی‌پناه وجود دارد که امان شهروندان را بریده‌ است.

تقریباً در هر شهر و یا روستای شهرستان دماوند که حضورداشته باشید، می‌توانید شب‌هنگام به‌وضوح صدای سگ‌ها را بشنوید، سگ‌هایی که این روزها آن‌ها را بلا صاحب، بی‌پناه و … خطاب می‌کنند.

هیچ‌کسی مخالف حقوق سگ یا سایر حیوانات در هیچ جای دنیا نیست، اما زمانی که آسایش مردم سلب شده و کوچه و خیابان‌ها به‌جای همهمه بازی‌های کودکانه به محلی برای گشت‌وگذار سگ‌ها تبدیل شود، کمتر کسی از حضور آن‌ها در معابر گلایه‌مند نیست.

در برخی موارد افرادی که از حقوق حیوانات دم می‌زنند، مانع از اجرای درست وظایف مسؤولان در این زمینه می‌شوند، درست است که حق حیات تنها مختص انسان‌ها نیست، اما آیا می‌توان برتری حقوق شهروندان را نادیده گرفت؟

چرا با وجود اعلام جمع‌آوری، همچنان شاهد حضور سگ‌های بی‌پناه هستیم؟

اهمیت این موضوع زمانی بیشتر است که شاهد حمله سگ‌های بی‌پناه به شهروندان باشیم، متأسفانه ازاین‌دست حوادث نیز در شهرستان دماوند به وقوع پیوسته و سگ‌ها با حضور در معابر، علاوه بر این‌که ترس و رعبی بر دل زنان و کودکان ما انداخته‌اند، در مواردی نیز به آن‌ها آسیب رسانده‌اند.

نکته قابل‌توجه این است که با وجود پیگیری‌های صورت گرفته از سوی مسؤولان مربوطه، هر روز شاهد حضور تعداد بیشتری از سگ‌ها در معابر هستیم، البته چندی پیش شهردار دماوند از جمع‌آوری ماهانه ۳۰۰ قلاده سگ از این شهر خبر داده بود که تعداد قابل‌توجهی است.

اما در این میان سؤالی که به ذهن همه ما خطور می‌کند، این است که این سگ‌ها پس از جمع‌آوری به کجا منتقل می‌شوند و با وجود اظهارات شهردار دماوند در خصوص جمع‌آوری ماهانه ۳۰۰ قلاده سگ، پس چرا همچنان شاهد حضور آن‌ها در شهر هستیم؟

از مدت‌ها پیش قول احداث مرکزی از سوی مسؤولان با هدف ساماندهی و نگهداری سگ‌های بی‌پناه داده‌شده بود، فضایی که در آن سگ‌های دارای نژاد نگهداری شده و سایر سگ‌ها عقیم شوند، اما از همان روزهای نخست صحبت از هزینه هنگفت در این خصوص به میان آمده بود و هنوز هم خبری از ساماندهی این حیوانات نیست.

جمع‌آوری روزانه ۲۵ قلاده سگ‌ توسط ۲ اکیپ

مجید صفری فرماندار دماوند در این خصوص در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: در خصوص سگ‌های بی‌پناه، تقریباً چند ماه قبل از سال با شهرداری وارد مذاکره شدیم و قرار شد که پیمانکار جدید انتخاب کند تا این حیوانات بی‌صاحب جمع‌آوری شوند.

وی با بیان اینکه این اتفاق افتاد و پیمانکار در حال جمع‌آوری سگ‌های‌ بی‌پناه است، افزود: با توجه به ازدیاد قلاده‌های سگ، اکیپ جمع‌آوری از یک‌به‌دو اکیپ افزایش یافت و اکنون به‌طور متوسط روزانه ۲۰ تا ۲۵ قلاده سگ در دماوند جمع‌آوری می‌شود.

فرماندار شهرستان دماوند تصریح کرد: با توجه به اینکه نمی‌توان این حیوانات را طبق قانون معدوم کنیم، ازاین‌رو، محلی برای نگهداری آن‌ها با هماهنگی بهداشتی و مراکز مربوطه آماده کرده‌ایم که به‌صورت قانونی با این حیوانات برخورد کنیم.

صفری گفت: با توجه به گستردگی شهرستان دماوند و اینکه این حیوانات این منطقه را به‌عنوان فضای زندگی انتخاب می‌کنند، مقداری شاید طبیعی باشد که تعداد زیادی از این حیوانات را داشته باشیم، اما این اقدامات را انجام دادیم.

وی خاطرنشان کرد: استنباط ما این است که در هفته‌های اخیر تعداد آن‌ها کاهش پیداکرده، اما به دنبال این هستیم که این معضل را رفع کنیم.

سیمای شهر نمونه گردشگری ایران خدشه‌دار نشود!

به گزارش فارس، امیدواریم با توجه به انتقاد متعدد شهروندان در خصوص افزایش سگ‌های بی‌پناه در شهرهای دماوند، هرچه سریع‌تر نسبت به جمع‌آوری و ساماندهی این حیوانات اقدامات لازم انجام شود تا سیما و منظر شهری دماوند به عنوان شهر نمونه گردشگری با جولان این نوع حیوانات خدشه‌دار نشود.

شهرستان دماوند در شرق استان تهران و در ۴۵ کیلومتری پایتخت با توجه به گذر دو محور اصلی و پرتردد فیروزکوه و هراز، مسافران و گردشگران زیادی از این شهرستان تردد یا از اماکن تاریخی، فرهنگی و زیارتی آن بازدید می‌کنند.

گزارش از: مهدی مرادی – سپیده تقی‌بخشی

انتهای پیام/