به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، فاطمه فرزام در نشست بررسی مشکلات گردشگری دماوند که با حضور مسؤولان استانی در سالن جلسات فرمانداری این شهرستان برگزار شد، اظهار کرد: این نشست به مناسبت هفته میراث فرهنگی و گردشگری برگزار شد و از سوی وزارتخانه گردشگری و صنایع دستی، طرحی جهادی به جهت بررسی مشکلات مربوط به حوزه‌های مذکور پرداخته می‌شود.

وی افزود: بر اساس سند توسعه، گردشگری در دماوند جزو اولویت‌هاست، در حالی که در گذشته کشاورزی به عنوان اولویت به شمار می‌رفت.

معاون برنامه‌ریزی، اداری و مالی فرماندار دماوند اضافه کرد: با توجه به ظرفیت‌ها و اماکن گردشگری موجود در دماوند، انتخاب اولویت گردشگری برای این شهرستان به درستی صورت گرفته، اما برای دست یافتن به این مهم باید زیرساخت‌های لازم فراهم شود.

فرزام ادامه داد: با توجه به این پیش از این اولویت دماوند بر کشاورزی بود، اکنون با مشکلات اخذ مجوز تأسیسات گردشگری مواجه هستیم و باید قوانینی در راستای تسریع صدور مجوز وضع شود.

وی بیان کرد: همچنین عدم تسهیلات حمایتی از دیگر مشکلات ما در این زمینه است و سرمایه‌گذاران تسهیلات چندانی ندارند، با توجه به انجام مکاتبات مکرر با استان، هنوز موفق به دریافت تسهیلات نشدیم.

معاون برنامه‌ریزی، اداری و مالی فرماندار دماوند اظهار داشت: مهم‌ترین موضوع، تفویض اختیار به اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است؛ همچنین از دیگر موارد می‌توان به مشکل کمبود اعتبار و نیرو در اداره میراث فرهنگی دماوند اشاره کرد.

فرزام تصریح کرد: در خصوص اماکن تاریخی نیز متأُسفانه چندین سال است که اعتباری در نظر گرفته نشده است؛ دماوند بناهای تاریخی متعددی دارد که از جمله آن، مسجد تاریخی شهر دماوند، امامزاده عبدالله(ع) و عبیدالله(ع) است که نیاز به مرمت داشته و اعتباری برای آنها دیده نشده است.

وی گفت: چهار روستا در دماوند به عنوان روستای گردشگری معرفی شدند و این روستاها ظرفیت خوبی دارند در حالی که تسهیلاتی برای آنها در نظر گرفته نشده و اقداماتی که تاکنون در این روستاها صورت گرفته، توسط شوراها، دهیاری‌ها و سایر افراد انجام شده است.

معاون برنامه‌ریزی، اداری و مالی فرماندار دماوند بیان کرد: روستای رودافشان دارای غار زیبایی است که می‌تواند روستا را از نظر اقتصادی به سمت گردشگری سوق دهد.

فرزام اظهار داشت: روستای جورد نیز ظرفیت بالایی برای تبدیل شدن به ابیانه تهران دارد که در این راستا، طرح گردشگری تهیه شده و تنها نیازمند اعتبار است.

وی عنوان کرد: از دیگر موارد گردشگری دماوند می‌توان به پیست اسکی آبعلی، هتل آبعلی، شهر کیلان و سایر شهرها اشاره کرد که ظرفیت بالایی دارند.

معاون برنامه‌ریزی، اداری و مالی فرماندار دماوند گفت: متأسفانه آخرین تخصیص در راستای گردشگری، مربوط به سه سال پیش بود که ۴۲ درصد برای کل استان تهران در نظر گرفته شده و سهم ناچیزی برای شهرستان دماوند مشخص شده بود.

فرزام تأکید کرد: شهرداری‌ها در دماوند تا حد ممکن در بخش میراث فرهنگی کمک می‌کنند و اقداماتی مانند محوطه‌سازی امامزاده عبدالله(ع) و عبیدالله(ع)توسط شهرداری دماوند انجام شد، اما مرمت بنای امامزاده نیازمند اعتبار از منابع ملی آثار تاریخی است.

وی خاطرنشان کرد: مسائل بیان شده در این نشست صورت جلسه و اعلام خواهد شد تا مشکلات به صورت ویژه مورد پیگیری قرار گیرد و ما امیدواریم که با اهتمام موجود در مسؤولان در راستای رفع موانع به ویژه در بخش گردشگری، عمده مشکلات برطرف شود.

معاون برنامه‌ریزی، اداری و مالی فرماندار دماوند اظهار داشت: از این پس نشست‌های کارگروه گردشگری به صورت تخصصی و با حضور مسؤولان اداره کل به صورت موضوعی مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

فرزام تصریح کرد: در حال حاضر موضوع تغییر کاربری و واگذاری اراضی به عنوان عمده مشکلات در بخش سرمایه‌گذاری و گردشگری در دماوند است و با دعوت از مسؤولان استانی به بررسی موضوعات خواهیم پرداخت.

انتهای پیام/