گزارش تصویری/ نماز جمعه دماوند ۲۳ تیرماه ۹۶


به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، حجت‌الاسلام‌والمسلمین کاظم فتاح‌دماوندی ظهر امروز در خطبه‌های عبادی سیاسی نماز جمعه این هفته دماوند با اشاره به فرارسیدن سالروز شهادت امام جعفر صادق (ع) اظهار کرد: روز ۲۵ شوال، یادآور سالروز شهادت مظلومانه رئیس مذهب جعفری است؛ عمده فعالیت‌های امام جعفر صادق (ع) علمی و در عرصه‌های فرهنگ، دانش و تربیت شاگردان در علوم مختلف بود.

وی ادامه داد: به همین دلیل، فقه شیعه به فقه امام جعفر صادق (ع) و مذهب شیعه به مذهب جعفری شهرت یافته است؛ شاید برخی تصور کنند که امام جعفر صادق (ع) در عرصه سیاست فعالیتی نداشته، اما با دقت در متون تاریخی دوران زندگی آن حضرت مشاهده می‌کنیم که فعالیت‌های سیاسی خاصی داشته‌اند.

امام جمعه دماوند گفت: هفته گذشته شاهد پیروزی عراق و موصل در خشکاندن ریشه داعش بودیم؛ داعش از عراق بیرون رانده و ابوبکر البغدادی به درک واصل شده است و این پیروزی و فتح را به همه امت اسلامی تبریک عرض می‌کنیم.

فتاح‌دماوندی با بیان اینکه این پیروزی ثمره مقاومت است، افزود: پیروزی موصل پایان عمر خلافت ساختگی و دروغین داعش و پاره شدن نقشه‌های تجزیه‌طلبانه و اختلاف‌برانگیزانه آمریکا در منطقه بود.

وی اضافه کرد: دولت و ملت عراق باید قدر این پیروزی مهم را بدانند و یکپارچه سرزمین خود را حفظ کنند و امیدواریم به زودی شاهد پیروزی کامل دولت و ملت سوریه باشیم.

امام جمعه دماوند در ادامه با اشاره به مسأله الحاق آستان مقدس امامزاده هاشم (ع) به مازندران بیان کرد: باید از مردم شهرستان دماوند برای احساس مسؤولیت درباره این موضوع قدردانی کنیم؛ در هفته‌ای که گذشت، مردم شهرستان دماوند دغدغه خود را نسبت به عدم جداسازی این بقعه متبرکه از استان تهران و شهرستان دماوند به شکل‌های مختلف نشان دادند.

فتاح‌دماوندی افزود: مردم به صورت مکرر از بنده، نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس و فرماندار دماوند تقاضا و مطالبه کردند که یک بار برای همیشه مسأله عدم تفکیک آستان امامزاده هاشم (ع) از دماوند به صورت قانونی بر همگان ثابت و ابهامات برطرف شود.

وی گفت: نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس تلاش‌های خوبی داشت که امیدواریم به‌زودی نتیجه را برای مردم اعلام کند؛ البته برای میرزایی‌نیکو در روز گذشته در حین رانندگی حادثه تصادفی رخ داد که شفای عاجل و سلامتی کامل از خداوند متعال خواستاریم.

امام جمعه دماوند تصریح کرد: مردم از فرماندار شهرستان دماوند مطالبه دارند که به‌عنوان نماینده عالی دولت در این شهرستان حقوق قانونی مردم را مطالبه و بدین‌وسیله اسباب آرامش و اطمینان خاطر بیشتر مردم را فراهم کند و امیدواریم در نماز جمعه گزارش نهایی ارائه شود.

فتاح‌دماوندی بیان کرد: از اصحاب رسانه و خبرنگاران و نیز صاحبان نشریات هم قدردانی می‌کنیم که نظرات خطیب جمعه و نگرانی مردم دماوند را به‌خوبی منعکس کردند؛ این مسأله این‌قدر مهم بود که بازتاب کشوری پیدا کرد و البته سخنگوی وزارت کشور هم به علت حساسیت خاص موضوع بلافاصله مصاحبه و اعلام کرد که مسأله بقاع متبرکه و امامزادگان در حوزه اختیارات سازمان اوقاف و امور خیریه و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و عملاً به این مسأله خاتمه داد.

وی تأکید کرد: اگر مسأله بقعه متبرکه امامزاده هاشم (ع) در حوزه اختیارات وزارت کشور نبود، چرا دخالت و نامه‌نگاری کردند؟

امام جمعه دماوند خاطرنشان کرد: مردم شهرستان دماوند از دادستان دماوند تقاضا کرده‌اند تا کسانی را که سبب تحریک عواطف مذهبی مردم شده‌اند، شناسایی کند و از آن‌ها توضیح بخواهد.

فتاح‌دماوندی تصریح کرد: مردم مناطق دماوند و لاریجان سال‌هاست که با صمیمیت و محبت در کنار یکدیگر زندگی کرده‌اند و هیچ مشکلی با هم ندارند و امیدواریم برخی افراد به خاطر مطامع دنیوی، این رفاقت را به کدورت تبدیل نکنند.

وی اضافه کرد: در مسأله آستان امامزاده هاشم (ع) پیشنهاد ما این است که یک هیأت خبره مرکب از مسؤولان، معتمدان و فرهیختگان شهرستان تشکیل شود و بسته فرهنگی، اجتماعی و حقوقی در این باره تنظیم و تهیه کنند تا ابهامات موجود ریشه‌یابی و این موضوع برای همیشه تمام شود.

منبع: فارس

انتهای پیام/