به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، حاج میرزاعبدالله توسلی، خیّر و نیکوکار بزرگ و فرهنگ‌دوست در سال ۱۲۵۹ در #دماوند به دنیا آمد؛ وی در کودکی پدرشان را از دست داده و در ۱۲ سالگی همراه مادر و برادرشان به دعوت دایی بزرگشان حجت‌الاسلام شیخ احمد اخویان به #تهران رفته و در همان‌جا سکنی می‌گزینند.

خانواده‌ توسلی از خانواده‌های #صالح و #مذهبی دماوند بوده است که ایشان با توجه به درگذشت پدر در کنار مادرشان که از بانوان مؤمونه , از محبان اهل‌بیت (ع) بوده، بزرگ می‌شوند.

وی با لطف الهی و با راهنمایی و یادآوری نکات مهم مسائل #مذهبی و #شرعی آغاز به کسب و کار می‌کند و با #پشت_کار و تلاش فراوان به #بازار_تهران راهنمایی می‌شود.

پس از اتمام #خدمت_وظیفه، کار کسب را با دقت بیشتری پیگیری کرده و در آغاز مجدد کار، مردم از شهرستان‌ها کالا به صورت #امانت به فروش می‌رساندند و ایشان با #امانت_داری_کامل کالاها را می‌فروخته و پس از #کسر_هزینه و حق العمل بقیه را به حساب آنها واریز می‌کرد.

این موضوع سبب می‌شود با توفیق و رحمت الهی #کسب_و_کار میرزاعبدالله توسلی رونق گرفته و کم‌کم به عنوان یک #تاجر_معروف و مشهور مطرح شوند.

مرحوم #حاج_توسلی به مسجدسازی به عنوان پایگاه تبلیغ، گسترش مسائل اسلام و مذهب شیعه و جذب مردم به آنها و نیز حل مشکلات مادی و معنوی مردم اهتمام ویژه داشت که می‌توان ایشان را به بزرگ #مسجدساز_ایران لقب داد.

این خیرمسجدساز پس از سال‌ها خدمت در سال ۱۳۵۵ فوت می‌کنند که در حرم مطهر حضرت معصومه (س) تدفین می‌شوند.

ایشان نسبت به احداث ۴۰۰ #مسجد بزرگ و کوچک در #ایران و #جهان در طول زندگی خود اقدام کردند که برخی از آنها به شریح زیر است:

&#۱۲۸۳۱۲;مشارکت در احداث مسجد اعظم قم
&#۱۲۸۳۱۲;احداث مسجد جامع دماوند
&#۱۲۸۳۱۲;احداث مسجد جامع علی ابن ابی‌طالب (ع) رودهن
&#۱۲۸۳۱۲;احداث مسجد جامع آبسرد
&#۱۲۸۳۱۲;احداث مسجد جامع مرانک
&#۱۲۸۳۱۲;احداث مسجد جامع بومهن
&#۱۲۸۳۱۲;مشارکت در احداث مسجد بزرگ هامبورگ
&#۱۲۸۳۱۲;مرمت مسجد سپهسالار قدیم در بازارچه مروی
&#۱۲۸۳۱۲;مرمت مسجد رضوی قم
&#۱۲۸۳۱۲;احداث مسجد بهشت فاطمه (س) قم
&#۱۲۸۳۱۲;احداث حسینیه محله قاضی دماوند
&#۱۲۸۳۱۲;احداث مسجد در مناطق سنی نشین ترکمن صحرا

بزرگداشت خیّر مسجدساز مرحوم «حاج میرزا عبدالله توسلی» روز یک‌شنبه، ۲۰ اسفندماه از نماز مغرب و عشاء در مسجد جامع دماوند برگزار می‌شود.

انتهای پیام/س