به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، حجت‌الاسلام والمسلمین جمال هادیان در حاشیه مراسم گرامیداشت مرحوم «حاج میرزاعبدالله توسلی»، بزرگ‌خیر مسجدساز دماوندی اظهار کرد: حاج «میرزا عبدالله توسلی»، خیر و نیکوکار بزرگ و فرهنگ دوست در سال ۱۲۵۹ در دماوند به دنیا آمد؛ وی در کودکی پدرشان را از دست داده و در ۱۲ سالگی همراه مادر و برادرشان به دعوت دایی بزرگشان حجت‌الاسلام شیخ احمد اخویان به تهران رفته و در همان‌جا سکنی می‌گزینند.

وی افزود: خانواده توسلی از خانواده‌های صالح و مذهبی دماوند بوده است که ایشان با توجه به درگذشت پدر در کنار مادرشان که از بانوان مؤمنه، از محبان اهل‌بیت (ع) بوده، بزرگ می‌شوند.

مدیر مرکز رسیدگی به امور مساجد شرق استان تهران با لطف الهی و با راهنمایی و یادآوری نکات مهم مسائل مذهبی و شرعی آغاز به کسب و کار می‌کند و با پشت کار و تلاش فراوان به بازار تهران راهنمایی می‌شود.

هادیان افزود: پس از اتمام خدمت وظیفه، کار کسب را با دقت بیشتری پیگیری کرده و در آغاز مجدد کار، مردم از شهرستان‌ها کالا به صورت امانت به فروش می‌رساندند و ایشان با امانت‌داری کامل کالاها را می‌فروخته و پس از کسر هزینه و حق‌العمل بقیه را به حساب آن‌ها واریز می‌کرد.

وی گفت: این موضوع سبب می‌شود با توفیق و رحمت الهی کسب و کار حاج «میرزا عبدالله توسلی» رونق گرفته و کم‌کم به عنوان یک تاجر معروف و مشهور مطرح شوند.

مدیر مرکز رسیدگی به امور مساجد شرق استان تهران تصریح کرد: مرحوم حاج توسلی به مسجدسازی به عنوان پایگاه تبلیغ، گسترش مسائل اسلام و مذهب شیعه و جذب مردم به آن‌ها و نیز حل مشکلات مادی و معنوی مردم اهتمام ویژه داشت که می‌توان ایشان را به بزرگ مسجدساز ایران لقب داد.

هادیان خاطرنشان کرد: این خیر و نیکوکار بزرگ و فرهنگ‌دوست از جمله نیکوکارانی است که کار ساخت، مرمت و نوسازی بیش از ۴۰۰ مسجد را در کارنامه خود ثبت کرده است، عمر وی سرانجام در اسفند ماه ۱۳۵۵ در شهر قم به سرآمد و در حیاط حرم مطهر حضرت معصومه (ع) به خاک سپرده شد.

وی اضافه کرد: مشارکت در احداث مساجد اعظم قم، جامع دماوند، جامع علی ابن ابیطالب (ع) رودهن، جامع آبسرد دماوند و جامع بومهن و مشارکت در احداث مسجد بزرگ هامبورگ و مرمت مسجد سپهسالار قدیم در بازارچه مروی و مسجد رضوی قم و ساخت تعداد بسیاری مساجد خیریه و مدرسه در کارنامه بشردوستانه این خیر مسجدساز خودنمایی می‌کند. قم و ساخت تعداد بسیاری مساجد خیریه و مدرسه در کارنامه بشردوستانه این خیر مسجدساز خودنمایی می‌کند.

مدیر مرکز رسیدگی به امور مساجد شرق استان تهران متذکر شد: نهر جاری خیرات مرحوم توسلی از اموال با برکتش هنوز جاری است و در همین سال‌های اخیر پسران و دختران و دامادهای گرامی‌اش هزینه تعمیر و بازسازی گنبد مسجد جامع را تقبل کردند.

انتهای پیام/س