به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، حجت‌الاسلام‌ حسین توسلی به مناسبت سالروز شهادت امام جعفرصادق (ع) اظهار کرد: ۲۵ شوال، سالگرد شهادت مظلومانه امام جعفر صادق (ع) است.

وی ادامه داد: امام جعفر صادق (ع) به صادق آل محمد (ص) معروف است و ایشان در تاریخ اسلام و تشیع، حوزه علمی و فقهی را بنیان‌گذاری کرد.

امام جمعه پردیس تأکید کرد: آن زمان قدرت بنی‌امیه به خاطر ظلم به خاندان پیامبر گرامی اسلام (ص) و علویان به‌ویژه به شهادت رساندن امام حسن مجتبی (ع) و شهادت امام حسین (ع) رو به‌ زوال و سقوط پیش می‌رفت و بنی‌عباس با استفاده از این فرصت جنگ علیه بنی‌امیه را آغاز کرد.

توسلی با اشاره به اینکه جنگ بین دو قوم بنی‌امیه و بنی‌عباس بستر مناسبی برای فعالیت علمی امام جعفر صادق (ع) ایجاد کرد، افزود: امام صادق (ع) با بهره‌گیری از این فضا حوزه فکری و فقهی در شاخه‌های کلام و فلسفه اسلامی، حقوقی و فقه در راستای بیان حقایق و معارف دین راایجاد کرد.

وی با بیان اینکه چهار هزار شاگرد در دانشگاه عظیم علمی و فقهی امام صادق (ع) کسب فیض کردند، تصریح کرد: این شاگردان به علما، بزرگان و فیلسوفان بزرگ در جهان اسلام تبدیل شدند.

امام جمعه پردیس با تأکید بر اینکه همزمان با حیات امام صادق (ع) بزرگان اهل سنت به شکل‌دهی مذاهب شافعی و مالکی مقابل شیعه جعفری اقدام کردند، اضافه کرد: این مذاهب در زمان امام صادق (ع) شکل گرفت.

توسلی با اشاره به اینکه امام جعفر صادق (ع) به شیخ الائمه معروف است، تصریح کرد: آن حضرت تا سن ۶۷ سالگی زیست داشتند و در ۲۵ شوال ۱۴۸ هجری قمری توسط منصور دوانقی لعین به شهادت رسیدند و جهان اسلام عزادار شدند.

وی با بیان اینکه شهادت امام جعفر صادق (ع) رئیس مذهب شیعه را به قطب عالم امکان حضرت مهدی (عج) و  مقام معظم رهبری باید تسلیت گفت، اظهار کرد: امیدواریم مراسم عزاداری خوبی در شأن آن حضرت برپا شود.

منبع: فارس

انتهای پیام/