به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، حسین محمدی، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان دماوند از دفتر و تحریریه پایگاه خبری عصر شرق بازدید و با مدیرمسؤول و خبرنگاران آن گفت‌وگو کرد.

محمدی ضمن قدردانی از تلاش‌های فرهنگی پایگاه خبری عصر شرق اظهار کرد: آمار عضویت در کتابخانه‌های دماوند، رشد زیادی نداشته، اما نسبت به سایر شهرستان‌های استان تهران کاهش عضویت و استفاده از منابع را نداشتیم.

وی گفت: کتابخانه‌ها هرساله از لحاظ نرم‌افراری و سخت‌افزاری تجهیز می‌شود و امسال نیازسنجی مخاطبان در استفاده از منابع به تصویب رسیده است؛ در سه ماهه نخست سال جاری، بالغ بر ۵۰۰ جلد کتاب از سوی مردم به کتابخانه‌های شهرستان دماوند اهدا شده است.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی دماوند تصریح کرد: علاوه بر این، کتاب‌هایی که در کتابخانه‌های عمومی مورد نیاز نیست به مرکز مبادله استان تهران فرستاده شده تا به اشتراک گذاشته شود.

محمدی بیان کرد: از جمله ایده‌های مطرح و جالب توجه، تشکیل اردوی جهادی بین کودکان و نوجوانان در روستاهاست که به این واسطه، با کتاب‌های مختلف آشنا شده و ضمن تحلیل مطالب، به عضویت کتابخانه درآیند؛ کتابخانه‌های عمومی و کتابخانه سیار در دماوند به شدت این موضوع را مورد پیگیری قرار می‌دهند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر، تعداد ۹ روستا زیرپوشش کتابخانه سیار هستند و به صورت هفتگی از خدمات آن استفاده می‌کنند؛ ادامه داد: یکی از کارکردهای کتابخانه عمومی، تأمین منابع مورد نیاز آحاد جامعه است، با توجه به تغییرات موجود در جامعه و استفاده از فضای مجازی، باید از سایت‌های معتبر و موثق در راستای موضوعات مختلف استفاده شود.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان دماوند اظهار داشت: به نظر می‌رسد که آفت رشته کتابداری در روزمرگی و حرکت نکردن بر اساس نیازهای روز است که موجب ایجاد تعارض بین خواسته و برآوردن نیاز شده و ممکن است برای مراجعه‌کننده سرخوردگی به وجود بیاورد.

محمدی در خصوص کتابخانه‌های نیمه‌تمام پیمان افزود: کتابخانه پیمان شهر دماوند با پیگیری‌های فرماندار و شهردار دماوند در مرحله نقشه‌برداری است و کتابخانه روستای سربندان نیز در سال جاری به بهره‌برداری خواهد رسید.

انتهای پیام/۶۷۰۱۵/