به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، حجت‌الاسلام والمسلمین کاظم فتاح دماوند ظهر امروز در خطبه‌های عبادی سیاسی آیین نماز جمعه این هفته دماوند با بیان اینکه روز دوشنبه هفته آینده اول ذی‌الحجه به مناسبت سالروز ازدواج حضرت امام علی (ع) و حضرت فاطمه (س)، روز «ازدواج» نام گرفته است، اظهار کرد: ازدواج و تشکیل خانواده و فرزندآوری و تربیت صحیح فرزندان، یکی از مهم‌ترین مسائل روز جامعه اسلامی ماست که دولت، مجلس و نظام باید موانع ازدواج را برطرف و شرایط ازدواج را آسان کنند.

وی ادامه داد: داشتن شغل، تهیه مسکن از مقدمات ضروری ازدواج است و طبق آمار رسمی بیش از ۳ میلیون بیکار مطلق داریم؛ البته آمار غیررسمی این عدد را حدوداً دو برابر می‌داند، زیراکه بیکاری پنهان و اشتغال ناقص هم داریم؛ برخی هم هستند که اسماً شغل دارند، ولی رسماً فعال نیستند.

*برخی افراد در دستگاه‌های دولتی چند شغله هستند/ گاهی تمایلات سیاسی در استخدام‌ها تأثیرگذار است

امام جمعه دماوند تصریح کرد: بسیاری از کسانی که بیکار هستند، تحصیل کرده دانشگاه هستند و بسیاری از کسانی که در دانشگاه تحصیل کرده‌اند، برای تحصیل پول خرج کرده‌اند و تحصیل آن‌ها مجانی نبوده است.

فتاح‌دماوندی با طرح این سؤال که چرا تحصیل کرده‌ها بیکار می‌مانند؟، بیان کرد: چون آموزش‌های تئوریک دانشگاهی با نیازهای بازار کار هماهنگ نیست و به رشته‌های مورد نیاز جامعه توجه نشده است یا بدون اینکه ظرفیت سنجی شود، دانشگاه‌ها دانشجو گرفته‌اند که ظرفیت پذیرش آنها در جامعه برای شغل وجود ندارد و برخی دانشجویان مهارت انجام کار را ندارند.

وی گفت: از طرف دیگر، برخی افراد در بعضی دستگاه‌های دولتی چند شغله هستند و گاهی رابطه بر ضابطه استخدامی ارجعیت پیدا می‌کند؛ همچنین گاهی تمایلات سیاسی در استخدام‌ها تأثیر جدی پیدا می‌کند و همه این‌ها در مسأله مهم ازدواج تأثیرگذار است.

*گاهی انصاف در اجاره مسکن از بین می‌رود/ تأمین مسکن وظیفه دولت است

امام جمعه دماوند خاطرنشان کرد: از سویی دیگر، مسأله مسکن در ازدواج بسیار مهم است، چراکه وقتی قیمت مسکن بالا رفت، تقاضا برای اجاره افزایش پیدا می‌کند و وقتی تقاضا برای اجاره زیاد شد، نرخ اجاره مسکن بالا می‌رود؛ وقتی ارز گران نیز شد، تورم به وجود می‌آید و مالکان مسکن نرخ اجاره را بالا می‌برند.

فتاح‌دماوندی ادامه داد: وقتی قیمت مسکن ۳۵ درصد بالا برود، فشار به بازار اجاره بیشتر می‌شود و بین مالک و مستأجر بحث می‌شود؛ گاهی انصاف‌ها از بین می‌رود، برخی مالکان اجاره را بین ۱۰ تا ۴۰ درصد افزایش می‌دهند؛ از طرف دیگر، چون سود بانکی کم شده، مالکان ترجیح می‌دهند که به حای پول پیش اجاره بیشتری بگیرند؛ خب این وسط تکلیف جوانی که می‌خواهد ازدواج کند یا تازه ازدواج کرده و اجاره بهای مسکن می‌پردازد، چیست؟

وی با اشاره به آیات و روایات گفت: اکنون ما هر چه آیه و روایت بخوانیم در مورد ازدواج، وقتی شغل مناسب با درآمد مناسب و مسکن مناسب با قیمت عادلانه نباشد، چطور این جوانان ازدواج کنند؛ دولت طبق اصل ۳۱ قانون اساسی وظیفه دارد که مسکن متناسب با نیاز را برای همه مردم فراهم کند، یعنی محدوده قیمتی اجاره مسکن و خرید مسکن را طوری کنترل کند که متناسب با توان متقاضیان باشد.

*قیمت مسکن و اجاره بها برازنده ایران نیست/ جهموری اسلامی ایران نباید فدای دولت و وزرا شود

امام جمعه دماوند تصریح کرد: وقتی دولت به وظیفه خود به خوبی عمل نکند و مسؤولیت خود را رها کند به اقشار ضعیف ظلم می‌شود؛ وزیر راه و شهرسازی هم که هربار استیضاح می‌شود به لطف نمایندگان محترم دوباره به دولت برمی‌گردد؛ این وزیر سه بار استیضاح شده و دوبار به کار برگشته است، ولی این وضع قیمت مسکن و اجاره بها برازنده جمهوری اسلامی ایران نیست.

فتاح دماوندی بیان کرد: در مورد استیضاح وزیر کار و برکناری او از دولت تقاضا داریم که فرد شایسته‌تری را به مجلس معرفی کنند؛ در شرایط فعلی، از دولت انتظار می‌رود که عملکرد وزرای محترم را بررسی کنند و وزیرایی که واقعاً لیاقت ادامه کار را ندارند، خودشان بدون تعارفی کنار بگذارند.

وی اظهار کرد: جهموری اسلامی ایران نباید فدای دولت و وزرا شود، بلکه دولت باید فدای جمهوری اسلامی ایران شود؛ همچنین از معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت سؤال پرسیده‌‌اند که دلیل افزایش بسیار زیاد قیمت خودرو چیست که گفته بود هنوز وقت نکردم بررسی کنم؛ دولت باید مراقب بخش‌های اقتصادی باشد که از حالت تعادل خارج نشود و این معنای تصدی‌گری نیست، بلکه به این معناست که دولت باید از ابزارهای قانونی و حکومتی استفاده کند و همه جای دنیا به همین شکل است.

*مجلس جای ناسزاگویی و توهین نیست/ نمایندگان مجلس به دولت کمک کنند

امام جمعه دماوند گفت: در آمریکا در جهت حمایت از تولیدکنندگان داخلی برای واردات از کشورهای دیگر تعرفه تعیین می‌کنند و دولت آمریکا از تولیدکنندگان آمریکایی با قدرت حمایت می‌کند؛ در مورد مسکن باید سامانه‌ها اطلاعاتی وجود داشته باشد و بازار رصد شود.

فتاح‌دماوندی ادامه داد: ما باید بدانیم چند واحد مسکونی داریم، چه کسانی مالک و چه کسانی مستأجر هستند و همچنین چه کسانی معامله و سوداگری می‌کنند؛ باید ابزارهای مالیاتی و قانونی قیمت‌ها را در حالت تعادل نگه داشت و مجلس باید قوانینی وضع کند که از نظر علمی و قانونی چطور قیمت‌ها کنترل شود؛ همچنین متخصصان متعهد‌ و دلسوز که به فکر اقشار ضعیف جامعه باشند، باید وارد مجلس شوند.

وی تصریح کرد: مجلس جای وضع قوانین کاربردی و عملی است و مجلس قدرت بسیار زیادی دارد؛ مجلس در رأس امور است که مجلس می‌تواند با قدرتی که دارد همه امور را اصلاح کند؛ مجلس جای تسویه حساب‌های سیاسی و جای ناسزاگویی و توهین نیست؛ مجلس باید به دولت کمک کند تا وضع اقتصادی اصلاح شود.

*بخشی از مشکلات اقتصادی به خاطر ناکارآمدی برخی مسؤولان دولتی است/ رئیس جمهوری چرا عذرخواهی نمی‌کند؟

امام جمعه دماوند اضافه کرد: خیرخواهی مجلس برای دولت به این است اگر در دولت وزیر ضعیف و نالایقی وجود دارد، آن وزیر را دعوت کنند و توضیح بخواهند؛ خیر خواهی مجلس برای رئیس جمهوری‌ است که او را کمک و راهنمایی کنند که وزرای کارآمد و با تقوا، با روحیه جهادی و انقلابی نقدپذیر و برخوردار از ولایت‌مداری روی کار بیاورند و وزرایی که روحیه اشرافی‌گری دارند، روحیه مبارزه با فقر، فساد و تبعیض را ندارند، کنار بگذارند.

فتاح‌دماوندی گفت: وزیری که مقاومت و استقامت ندارد و به دشمن اعتماد دارد، کارآمدی ندارد؛ این‌ها را کنار بگذارند و کمک به دولت اینگونه محقق می‌شود و رضایت مردم با خدمت‌گزاری بی منت به دست می‌آید؛ چرا آقای رئیس‌جمهور به خاطر مشکلات اقتصادی که پیش آمده از مردم عذرخواهی نکرد؟

وی تصریح کرد: بخشی از مشکلاتی که پیش آمد، تورمی و گرانی که ایجاد شد، قطعاً به خاطر ناکارآمدی برخی از مسؤولان دولتی است؛ چرا عذرخواهی نمی‌کنند و کوتاهی و کم کاری خود را قبول نمی‌کنند؛ چرا مجلس بهتر عمل نمی‌کند و قوه قضاییه سرعت عمل لازم را ندارد و برخی افراد همه تقصیرها را به گردن رهبری می‌اندازند؟

*مبارزه با فساد به مطالبه عمومی تبدیل شود/ مبارزه با فساد افتخار نظام اسلامی است

امام جمعه دماوند با بیان اینکه لااقل با عذرخواهی دل مردم را به دست بیاورند و بگویید که قصد مبارزه با فساد را دارند، بیان کرد: گفتمان مبارزه با فساد را سیاسی نکنیم، بلکه مبارزه با فساد را به مطالبه عمومی تبدیل کنیم؛ مبارزا با فساد عامل وحدت است نه اختلاف؛ قدر انقلاب و جمهوری اسلامی ایران، مردم و رهبری و مسؤولان خدمت‌گزار و دلسوز را باید بدانیم.

فتاح دماوندی خاطرنشان کرد: امروز باید لکه‌های سیاه را پاک کنیم و کارآمدی نظام را بالا ببریم؛ امروز چشم‌های مردم یمن، بحرین، فلسطین، سوریه، عراق، افغانستان، پاکستان و همه شیعیان جهان و همه مستضعفان عالم به ما دوخته شده است؛ نگاه شهدای عزیز و شهید حججی‌ها به عملکرد ماست و به اینکه راه آنها را ادامه می‌دهیم یا خیر.

وی تأکید کرد: ما انقلاب کردیم که فساد پهلوی از بین برود و مبارزه با فساد افتخار نظام اسلامی است؛ امام فرمود «اگر مردم پشتیبان یک حکومتی باشند، این حکومت سقوط ندارد و کاری نکنید که مردم از شما بترسند، کاری کنید که مردم با شما صحبت کنند».

*با کسی خصومت شخصی نداریم/ اصلاح طلبی بدون انتقادپذیری ممکن نیست

امام جمعه دماوند اظهار کرد: نماز جمعه، تریبون مردم است و ما حرفای مردم را منتقل می‌کنیم؛ همچنین ما با کسی خصومت شخصی نداریم و اگر انتقادی می‌شود، از سر دلسوزی است؛ همه ما در یک کشتی سوار هستیم و همه باید به هم کمک کنیم و همه باید برای پیشرفت نظام اسلامی و تحقق عدالت قدم برداریم.

فتاح دماوندی بیان کرد: در این خصوص، باید انتقادها را بپذیریم و اگر ادعای اصلاح طلبی داریم در عمل اصلاح کنیم؛ اصلاح طلبی بدون انتقادپذیری ممکن نیست و اصولگرایی هم با عمل محقق می‌شود و عمل به اصول انقلاب نیز در قالب خدمت به مردم است.

وی با اشاره به روز خبرنگار اضافه کرد: ۱۷ مرداد روز خبرنگار را به همه خبرنگاران عزیز و زحمت‌کش، خبرنگاران بلندگوی مطالبات مردم و رهبری تبریک عرض می‌کنم؛ خبرنگار استراحت و شب و روز ندارد و خبرنگاران شهید، جانباز و اسیر دادند؛ همچنین لطمه خوردند، بی‌خوابی کشیده‌‌اند، حرف شنیده‌‌اند تا اخبار صحیح را منتقل و به نظام و انقلاب خدمت کنند.

منبع: فارس

انتهای پیام/ر