به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، «حجت‌الاسلام کریمانی» در ویژه‌برنامه معرفی کتاب الغدیر که در روز عید سعید غدیر خم به همت اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان دماوند در پایگاه خبری عصر شرق منتشر شد، اظهار کرد: کتاب الغدیر نوشته مرحوم عبدالحسین امینی‌نجفی مشهور به علامه امینی است.

وی افزود: علامه امینی در سال ۱۳۷۲ هجری قمری، کتاب الغدیر را چاپ و ۴۰ سال از مدت عمر خود را صرف نوشتن این کتاب کردند؛ این کتاب در ۱۱ جلد با زبان عربی منتشر و بعدها به فارسی ترجمه شد که در مجموع به ۲۲ جلد رسید.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد شرق استان تهران گفت: در سال ۱۳۷۹ هجری قمری کتابخانه‌ای با عنوان مکتب الامام امیرالمومنین (ع) را در نجف تاسیس کردند؛کتاب الغدیر در موضوع اثبات مساله ولایت امیرالمومنین (ع) در تشیع و جریان تاریخی غدیر است.

کریمانی تصریح کرد: در این زمینه، تاکنون چنین گسترده، وسیع و وزینی تاکنون قلم زده نشده است؛ به نوعی این کتاب دایرالمعارف غدیر و شناخت ولایت امیرالمومنین (ع) است؛ در جلد اول کتاب الغدیر، ۱۱۰ تن از اصحاب پیامبر (ص) که واقعه غدیر را نقل کردند و در آن واقعه حضور داشتند، نام برده شده است.

وی بیان کرد: در جلدهای بعدی کتاب، مباحث دیگری به خصوص درباره ردپای غدیر در آثار ادیبان و شاعران مطرح و بررسی می‌شود؛ علامه امینی دانه‌به‌دانه کتابخانه‌های هندوستان را جست‌وجو کرده و به صورت دستی کتاب‌هایی را نسخه‌برداری می‌کردند.

میهمان ویژه‌برنامه معرفی کتاب الغدیر افزود: در این ایامی که امروز کتاب خواندن کمرنگ شده، علامه امینی ۱۷ ساعت مطالعه می‌کردند تا کتاب عظیمی را منتشر کنند؛ این کتاب، یکی از بزرگترین میراث‌های شیعه در موضوع غدیرشناسی و اثبات ولایت حضرت امیرالمومنین (ع) است.

کریمانی اضافه کرد: ۹ جلد کتاب الغدیر در نجف چاپ شد و بار بعدی که می‌خواست هر ۱۱ جلد چاپ شود، بانی چاپ آن، میرزاعبدالله توسلی دماوندی بودند که بانی خیری برای نشر و ترویج معارف ولایت و اسلامی شدند.

انتهای پیام/