به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، سومین جشنواره نشریات دانشجویی دانشگاه‌های آزاد اسلامی سراسر کشور با حضور برگزیدگان کشوری و مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی به میزبانی واحد شهر کرد برگزار شد.

امسال در مجموع دو هزار و ۱۰۰ اثر در ۳۹ کد رشته تخصصی با سه محور آثار، نشریات برتر و مقالات ویژه به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده بود که پس از داوری در دو بخش مقدماتی و نهایی، ۱۱۵ اثر در محور‌های سه‌گانه به عنوان برگزیده انتخاب شدند.

تعداد نشریات شرکت‌کننده در جشنواره سوم بیشتر بوده و رشد داشته، اما فقط دو نشریه علوم تخصصی علوم انسانی برگزیده شدند که بیانگر سخت‌گیری داوران در مورد ارزیابی آثار در جشنواره امسال بوده است و نشریه سپند دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند برای دومین بار، موفق به کسب مقام نخست کشوری در این رشته تخصصی شد.

کسب مقام نخست نشریه دانشجویی سپند دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند در دو سال متوالی بهانه‌ای شد تا با «مهدی خطیب‌دماوندی»، مدیرمسؤول این نشریه به گفت‌وگو بپردازیم.

 

مهم‌ترین عناوین گفت‌وگوی عصر شرق با مدیرمسؤول نشریه دانشجویی سپند:

*تاکنون ۵۵ مقاله تخصصی حقوقی در سپند چاپ شده است

*این نشریه دانشجویی نه تنها در محیط دانشگاه و شهر دماوند، بلکه در استان تهران و حتی کشور استقبال چشم‌گیر و گسترده‌ای را داشته است.

*نشریه سپند از معدود نشریاتی بوده که تعداد اعضای هیأت تحریریه آن بیش از ۱۵ نفر است.

*در نشریه سپند از به چاپ رسیدن مقالات بی‌کیفیت جلوگیری شد.

*یکی از عوامل موفقیت سپند در جشنواره نشریات دانشجویی کشور همین صفحه آرایی دقیق، منسجم و زیبای آن بود.

*وجود چندین مصاحبه با چهره‌های علمی و آموزشی از عوامل موفقیت در جشنواره نشریات به شمار می‌رود.

*فصلنامه سپند به یک نشریه فرادانشجویی تبدیل شده و بهتر است از فضای دانشجویی خارج شده و وارد فضای علمی  جدیدی شود.

*به مسؤولان دانشگاه پیشنهاد می‌کنم تا برنامه‌ریزی دقیق و انجام تشریفات لازم، با اخذ درجه علمی از سازمان مرکزی و یا وزارت علوم، فضای نشریه سپند را از حالت دانشجویی خارج کنند و آن را به یک فصلنامه کاملاً تخصصی حقوق در بیاورند.

*تبدیل نشریه دانشجویی سپند به یک مجله کاملاً حقوقی که مقالاتش مورد داوری و ارزیابی قرار می‌گیرد، می‌تواند به ارتقای جایگاه علمی دانشگاه و گروه حقوق دانشگاه دماوند کمک بسزایی نماید.

*دماوند می‌تواند قطب نشریات دانشجویی حقوقی در میان دانشگاه‌های آزاد کشور باشد.

مشروح این گفت‌وگو را می‌توانید در قسمت زیر بخوانید:

عصر شرق: نشریه دانشجویی سپند در چه سالی و با چه هدفی آغاز به کار کرد؟

خطیب‌دماوندی: نشریه دانشجویی سپند در زمستان سال ۱۳۹۴ با همت تعدادی از دانشجویان رشته حقوق دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند آغاز به فعالیت کرد و مجوز انتشار خود را از کمیته ناظر بر نشریات این دانشگاه اخذ کرد و هم‌اکنون در حالی آستانه چهار سالگی خود قرار دارد که نخستین و تنهاترین نشریه دانشجویی در دانشگاه دماوند است که با زمینه انتشار علمی تخصصی منتشر می‌شود و این افتخار مدیون حمایت‌ها و مساعدت‌های معاونت فرهنگی دانشجویی این واحد دانشگاهی است.

آن زمان ابتدا تصمیم بر این داشتیم تا نشریه‌ای با زمینه انتشار علمی، فرهنگی و صنفی و به صورت دو ماه‌نامه منتشر کنیم، اما بعد از دو شماره و با مشورت از اساتید و مخاطب‌سنجی در دانشگاه، روند انتشار نشریه را به فصلنامه تغییر دادیم و روی مباحث علمی و تخصصی حقوق تمرکز کردیم.

تاکنون شش شماره از این نشریه دانشجویی به چاپ رسیده و مجموع مقالات تخصصی حقوقی به عدد ۵۵، یادداشت‌های سیاسی، حقوقی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی به عدد ۲۷، تعداد مصاحبه ۱۲، تعداد خبر و گزارش‌های کار شده عدد ۲۴ و همچنین تعداد ۱۲ مورد معرفی آثار، کتب و مشاهیر حقوقی را داشته‌ایم؛ بنابراین روند انتشار فصلنامه سپند چه به لحاظ کمی و چه به لحاظ کیفی از ابتداتا کنون روند صعودی و روبه رشدی بوده است.

فصلنامه سپند به یک نشریه کاملاً تخصصی و حقوقی تبدیل شده و غالب مطالب آن تولیدی است و تعداد بالای مقالات علمی در این نشریه گواه بر همین مدعاست؛ اما به جهت دانشجویی بودن آن و خروج از فضای خشک علمی در هر شماره تعدادی یادداشت و مصاحبه داشته‌ایم تا به جذابیت‌های دیگر آن نیز توجه نماییم.

عصر شرق: فصلنامه سپند تاکنون چه قدر مورد استقبال واقع شده؟

خطیب‌دماوندی: این نشریه دانشجویی نه تنها در محیط دانشگاه و شهر دماوند، بلکه در استان تهران و حتی کشور استقبال چشمگیر و گسترده‌ای را داشته است؛ به طوری که در ششمین شماره این نشریه، از دانشگاه‌هایی نظیر امام صادق(ع)، دانشگاه‌های آزاد استان تهران و همچنین برخی از دانشگاه‌های پیام نور اساتید و دانشجویان علاقه‌مند به همکاری وجود داشته‌اند و مقالات آنان در این فصلنامه حقوقی به چاپ رسیده است؛ علت این موفقیت هم چیزی جر تلاش هیأت تحریریه و دانشجویان دانشگاه دماوند نیست.

نشریه سپند از معدود نشریاتی است که تعداد اعضای هیأت تحریریه آن بیش از ۱۵ نفر است و در طول این سه سال با تعداد بسیار زیادی از اساتید و دانشجویان همکاری داشته‌ایم و نتیجه آن تولید محتوای درخشان فصلنامه سپند بوده است. در محیط دانشگاه دماوند نیز پس از انتشار هر شماره تعداد زیادی از دانشجویان مستعد و علاقه‌مند خواستار همکاری با این نشریه دانشجویی هستند.

عصر شرق: علل موفقیت فصلنامه دانشجویی سپند را چه مواردی می دانید؟

خطیب‌دماوندی: به نظر من علل موفقیت نشریه سپند باید در دو بعد «فرم» و «محتوی» به تفکیک مورد بحث قرار گیرد؛ درمورد محتوی که پیش‌تر از این صحبت شد، تمام تلاش شورای سردبیری و هیأت تحریریه نشریه بر این بود تا هر شماره کیفیت و کمیت مطالب روندرو به فزونی داشته باشد.

از همین رو، از به چاپ رسیدن مقالات بی‌کیفیت جلوگیری می‌شد، به نوعی با مشورت شورای سردبیری در هر شماره تصمیم گرفته می‌شد تا از چه کسانی مقالات به چاپ برسد و بعد از آن مقالات در هیأت تحریریه مورد ارزیابی قرار می‌گرفت و به چاپ می‌رسید.

خیلی تلاش کردیم تا با اساتید مطرح کشور در زمینه رشته حقوق همکاری داشته باشیم، چه در زمینه مقالات و چه در زمینه مصاحبه؛ تا حد قابل توجهی نیز موفق شدیم و از همین رو، اعتبار نشریه سپند را فزونی بخشیدیم.

اما نیمی از زحمت کار روی دوش دوستان گرافیست و صفحه آرا فصلنامه سپند بود؛ به نوعی، زمانی یک نشریه دانشجویی موفق است که علاوه بر محتوی قوی فرم مطلوب و زیبایی داشته باشد؛ در خلال صحبتم باید قدردانی ویژه‌ای از آقای سبحان نورمحمدی و آقای مجتبی غلامرضایی نمایم که در این زمینه زحمت بسیار زیادی برای این نشریه دانشجویی کشیدند و یکی از عوامل موفقیت سپند در جشنواره نشریات دانشجویی کشور همین صفحه آرایی دقیق، منسجم و زیبای آن بود.

به عقیده من هر چه قدر مطالب یک مجله قوی باشد، اما اگر فرم مناسبی نداشته باشد، از ارزش کار کاسته می‌شود و مخاطب را آن‌طور که باید جذب خود نمی‌کند؛ به همین خاطر، زمان‌هایی بود که مدت زمان زیادی را صرف کار طراحی و صفحه آرایی می‌کردیم تا اثری با کیفیت و جذاب را به دست مخاطب برسانیم.

عصر شرق: جشنواره نشریات دانشجویی کشور امسال با چه کیفیتی برگزار شد؟

خطیب‌دماوندی: امسال در مجموع دو هزار و ۱۰۰ اثر در ۳۹ کد رشته تخصصی با سه محور آثار، نشریات برتر و مقالات ویژه به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده بود که پس از داوری در دو بخش مقدماتی و نهایی، ۱۱۵ اثر در محور‌های سه‌گانه به عنوان برگزیده انتخاب شدند.

فصلنامه دانشجویی سپند نیز در بخش رقابت نشریات علمی تخصصی علوم انسانی شرکت کرده بود که خدا را شکر همانند سال قبل موفق به کسب رتبه نخست در این بخش از جشنواره کشوری نشریات دانشجویی شد.

تعداد نشریات شرکت‌کننده در جشنواره سوم نسبت به جشنواره سال گذشته بیشتر شده بود و رشد داشت، اما برخلاف سال قبل، امسال فقط دو نشریه علوم تخصصی علوم انسانی برگزیده شدند که بیانگر سخت‌گیری داوران در مورد ارزیابی آثار در جشنواره امسال بوده است.

اصلی‌ترین رقیبان این نشریه می‌توان به نشریات دانشگاه‌های علوم و تحقیقات تهران، خوراسگان و نجف آباد اصفهان، نشریات دانشگاه مازندران و نشریات دانشگاه‌های شهر کرد و سنندج اشاره کرد؛ به غیر از تکثر مقالات تخصصی در ششمین شماره سپند، وجود چندین مصاحبه با چهره‌های علمی و آموزشی از عوامل موفقیت در جشنواره نشریات به شمار می‌رود.

در این قسمتی از این شماره که در بخش پرونده ویژه قرار دارد به گفت‌وگو و مصاحبه با سه تن از اساتید دانشگاه آزاد اسلامی دماوند پرداختیم که هر سه نفر آن‌ها فارغ ااتحصیل دانشگاه امام صادق (ع) هستند، اما در کنار فعالیت تدریس در دانشگاه، وارد حوزه کاری دیگری نیز شده‌اند که مطالعه مصاحبه آنان در جای خود جذاب و خواندنی است.

دکتر میترا ضرابی، عضو هیأت رئیسه کانون وکلای دادگستری مرکز و عضو هیأت علمی گروه حقوق دانشگاه آزاد دماوند یکی از این چهره‌ها هستند که غیر از فعالیت آموزشی و تدریس در دانشگاه یکی از وکلای بسیار خوش نام در سطح کشور است.

دکتر فضه سادات حسینی، پژوهشگر حقوق زن و خانواده و استاد دانشگاه هستند که در کنار فعالیت تدریس به کار اجرا نیز پرداخته‌اند و مجری خبر شبکه یک سیما هستند و در نهایت دکتر بشری محمدی فرد، عضو هیأت علمی گروه حقوق دانشگاه دماوند هستند که تمرکز خود را روی پژوهش در حوزه حقوق کیفری قرار داده‌اند.

عصر شرق: منظومه فصلنامه سپند را در آینده چطور می‌بینید؟

خطیب‌دماوندی: به نظر شخصی‌ام، فصلنامه سپند به یک نشریه فرادانشجویی تبدیل شده و بهتر است از فضای دانشجویی خارج شده و وارد فضای علمی  جدیدی شود.

متأسفانه از دانشگاه دماوند فارغ‌التحصیل شده‌ام و هم‌اکنون در دانشگاه شهید بهشتی تحصیل می‌کنم به همین جهت خیلی نمی‌توانم درخصوص ادامه فعالیت سپند اظهار نظر کنم، اما به مسؤولان پیشنهاد می‌کنم تا برنامه‌ریزی دقیق و انجام تشریفات لازم، با اخذ درجه علمی از سازمان مرکزی و یا وزارت علوم، فضای نشریه سپند را از حالت دانشجویی خارج کنند و آن را به یک فصلنامه کاملاً تخصصی حقوق در بیاورند.

چون اولاً دانشگاه دماوند از آغاز تأسیس تاکنون موفق به اخذ مجوز نشریات تخصصی نشده است و تبدیل نشریه دانشجویی سپند به یک مجله کاملاً حقوقی که مقالاتش مورد داوری و ارزیابی قرار می‌گیرد، می‌تواند به ارتقای جایگاه علمی دانشگاه و گروه حقوق دانشگاه دماوند کمک بسزایی نماید.

دوما به علت فضایی که در دانشگاه‌های ما حاکم است، ادامه فعالیت یک نشریه دانشجویی ۲۰۰ صفحه‌ای کمی بعید به نظر می‌رسد؛ زیرا اکثر دانشجویان دانشگاه دماوند از تهران برای تحصیل به دماوند می‌آیند و تهیه یک مجله امری دشوار و پر هزینه است و من گمان نمی‌کنم فضای دانشجویی در دانشگاه‌های ما قادر به ادامه فعالیت نشریه سپند در این غالب و سطح باشند.

سوما در حال حاضر، فصلنامه دانشجویی سپند یک مجله کاملاً مطرح و شناخته شده در سطح دانشگاه‌های کشور است و من به جرأت می‌توان ادعا کنم که این نشریه دانشجویی قادر به رقابت با نشریات تخصصی دانشگاه‌های سراسری و دولتی است، چه بسا که به جرأت می‌توانم بگویم دماوند می‌تواند قطب نشریات دانشجویی حقوقی در میان دانشگاه‌های آزاد کشور باشد.

به همین منظور حال که این نشریه دانشجویی در دو جشنواره متوالی کشوری رتبه نخست را کسب کرده و جایگاه خوبی به دست آورده، بهتر است فضای آن از حالت دانشجویی به حالت یک مجله پژوهشی تبدیل شود.

این رویداد باعث می‌شود تا گروه حقوق دانشگاه آزاد اسلامی دماوند، نخستین گروه آموزشی باشد که امتیاز یک نشریه تخصصی و پژوهشی را از آن خود می‌کند.

انتهای پیام/س