به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، علی شیوا در نشست تهیه طرح حوزه آبریز سد ماملو که ظهر امروز با حضور کارشناسان اداره کل راه و شهرسازی استان تهران در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به مصوبه شورای عالی امنیت ملی، مقرر شد که طرح ساماندهی حوزه‌های آبریز تأمین‌کننده آب شرب تهران تهیه شود.

وی افزود: سد ماملو، یکی از سدهای تأمین کننده آب شرب تهران است که حوزه آبریز آن شهرستان دماوند قرار دارد و رودهای تار و آه به داخل مخزن سد ماملو می‌ریزند.

لزوم دفع بهداشتی فاضلاب دماوند

معاون فنی و عمرانی فرماندار دماوند ادامه داد: بر اساس این مصوبه، ساماندهی این حوزه آبریز مدنظر قرار گرفته و در این نشست با حضور نمایندگان اداره کل راه و شهرسازی استان تهران و مرکز مطالعات و تحقیقات شهرسازی و معماری ایران به عنوان مشاوران تهیه امر به آن می‌پردازیم.

شیوا بیان کرد: این نشست در راستای اخذ نظرات مدیران شهرستانی به جهت رعایت موارد لازم برگزار شد و نکته مهم در این زمینه، لزوم دفع بهداشتی فاضلاب حوزه شهرستان دماوند است که در صورت عدم رعایت دفع بهداشتی، فاضلاب عاملی تهدید کننده برای سد ماملو و شهرستان دماوند خواهد بود.

وی گفت: چاه‌های جذبی، باعث ورود آلودگی به سفره‌های آب زیرزمینی می‌شود و آب‌های زیرزمینی به واسطه چاه‌ها وارد آب شرب خواهد شد، از این رو دفع بهداشتی فاضلاب، حایز اهمیت است.

معاون فنی و عمرانی فرماندار دماوند خاطرنشان کرد: این امر، لزوم تسریع در اجرای طرح فاضلاب را که در سال گذشته کلید خورد مورد تأکید قرار می‌دهد و با اجرای طرح فاضلاب می‌توان امیدوار بود که آبی که وارد حوزه سد ماملو می‌شود، آلوده نیست و اتفاق ناگواری برای آب شرب تهران نمی‌افتد.

شیوا تصریح کرد: لزوم رعایت حریم و بستر رودخانه‌ها از دیگر موارد مورد توجه است و چالش‌ها و راهکارهای آن نیز در این نشست مورد بررسی قرار می‌گیرد.

انتهای پیام/س