به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، مراسم عزاداری شب تاسوعای حسینی با حضور پرشور جمعی از عزاداران حسینی در حسینیه محله درویش شهر دماوند برگزار شد.

این مراسم که همراه با زنجیرزنی و سینه‌زنی عاشقان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) همراه بود، کربلایی مهدی فرج‌اللهی به مدیحه‌سرایی پرداخت.

*عشق و ارادت عزاداران حسینی به علم محله درویش دماوند

یکی از بزرگ‌ترین و حزن‌انگیزترین آیین‌های حسینی در دماوند، حمل علم حضرت ابوالفضل العباس(ع) در محله درویش به‌عنوان شاخص‌ترین نماد تاسوعای حسینی در شهر دارالمؤمنین است.

این علم با قدمت چند صد ساله، هر سال عاشقان و معتقدان اباعبدالله(ع) را به‌سوی خود می‌طلبد تا حاجت آنها را مستجاب کند؛ علمی که به اسامی و آیات کلام‌الله متبرک و به نمادی اعتقادی بین مردم شهرستان دماوند و حتی فراتر از آن تبدیل شده است.

علم حضرت ابوالفضل(ع) محله درویش، هر ساله غروب تاسوعا در محوطه این محله بر دوش علم‌کشان قرار می‌گیرد تا همه افراد حاضر در جمع بتوانند آن را زیارت کنند؛ علم محله درویش به همراه هیئت‌های سینه‌زنی و زنجیرزنی وارد سایر محله‌های دماوند می‌شود و رنگ و بوی عزاداری امام حسین (ع) را به هر انسانی که در آن مکان حاضر است، می‌بخشد.

هوای سنگین و حزن‌انگیز ورود علم حضرت ابوالفضل(ع) به محله‌های شهر دماوند، دل دردمند عاشقان حضرت سیدالشهدا(ع) را بی‌تاب می‌کند.

*تکاپوی جوانان در نقاط شهر دماوند

با توجه به اینکه علم محله درویش دماوند با استقبال زیادی در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی همراه است، این علم نزد دماوندی‌ها، به عنوان نمادی از علم حضرت عباس(ع) مورد احترام است.

گفتنی است، در میان تمام روزمرگی‌های برهه کنونی، شاهد تکاپوی جوانان حسینی در تمام نقاط شهر دماوند در ایام عزای حسینی هستیم؛ جوانانی که عزای حسینی و نمادهای آن را حفظ می‌کنند و نشان می‌دهند که اسلام زنده است.

وجود نمادهایی همچون علم حضرت ابوالفضل(ع)، نشان می‌دهد که ائمه اطهار (ع) و خداوند کریم شاهد و ناظر بر اعمال بندگان هستند و صدای استجابت دعاها به آسمان خدایی و حسینی می‌رسد.

انتهای پیام/س