به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، مهدی خطیب‌دماوندی در سخنرانی قبل از خطبه‌های نماز جمعه این هفته دماوند در جمع نمازگزاران و مؤمنان این شهر اظهار کرد: اولین بارقه های اندیشه مقاومت اسلامی را باید کمی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی و در سرزمین لبنان جستجو کنیم. جایی که امام موسی صدر و شهید بزرگوار دکتر مصطفی چمران با الهام از اندیشه های امام خمینی(ره)، جنبش اَمَل را در این کشور پایه گذاری کردند و اولین نهاد مرتبط با مفهوم مقاومت اسلامی را پدید آوردند.

وی افزود: با پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۵۷  و آغاز جنگ تحمیلی، اندیشه مقاومت اسلامی جلوه بیشتری یافت و به تدریج تاثیر خود را بر سایر ملت های مشتاق منطقه نیز گذاشت. از جمله آن می توان به شمار زیادی از مردمان عراقی که دوشادوش رزمندگان اسلام علیه رژیم بعثی عراق می جنگیدند و به سپاه بدر نامبردار شدند اشاره کرد که امروزه بخش جدایی ناپذیر از معادلات سیاسی و نظامی در بغداد محسوب می شوند.

*دولت عربستان سعودی نمونه آشکار از حکومتی ضعیف است

مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی گفت: جنبش حزب الله لبنان را باید نمونه عالی تفکر انقلاب اسلامی و مقاومت دانست که برای اولین بار پس از دهه ها در جنگ ۳۳ روزه اسطوره ی شکست ناپذیری ارتش اسرائیل را در هم شکست و الگویی شد برای مقاومت در سرزمین های فلسطینی و جنبش حماس.

خطیب دماوندی تصریح کرد: آنچه در این میان اهمیت دارد و اندیشه مقاومت را از دیگر اندیشه های پان عربیستی یا سویسالیستی متمایز می کند این است که رزمندگان این جبهه فارغ از وابستگی های قومی، خود را در خدمت امت اسلامی می دانند و مهم نیست که از کدام دیار باشند باشند بلکه آن جایی اهمیت دارد که همه خود را در یک کالبد واحد که امت اسلام است، متبلور کرده‌اند.

وی بیان کرد: بدین ترتیب بر اساس اندیشه حکومت مکتبی و براساس آموزه های دینی ما و به حکم آیه شریفه :« إِنَّ هَذِهِ أُمَّتُکُمْ أُمَّهً وَاحِدَهً وَأَنَا رَبُّکُمْ فَاعْبُدُونِ» همه مسلمانان یک امت اند و دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است سیاست کلی خود را بر پایه ائتلاف و اتحاد ملل اسلامی قرار دهد و کوشش پی گیر به عمل آورد تا وحدت سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جهان اسلامی را تحقق بخشد.

مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: در بیان مفهوم مقاومت، مقابل دشمن عقب نشینی مشوق دشمن است و ایستادگی موجب عقب رفت دشمن. اگر مقابل زورگویی و ظلم و استبداد و جنایات جنایت کاران عالم بایستیم قطعا مجبور به عقب‌نشینی خواهند شد و این اتفاق برآمده از سنت های دین اسلام است که خداوند متعال آن را مقدر کرده.

خطیب‌دماوندی افزود: به زعم رهبر معظم انقلاب، مقاومت هزینه دارد اما هزینه تسلیم در برابر دشمن بیشتر از هزینه مقاومت است. امروز دولت عربستان سعودی نمونه واضح و آشکار از یک حکومت نامقتدر و ضعیف است که علاوه بر پیروی بی چون و چرا از سیاست های آمریکا ، شنیدن عبارت های توهین آمیزی همچون گاو شیرده تغییری در سیاست های آن ایجاد نمی کند.

وی گفت: همواره برخی از رژیم های وابسته و محافظه کار عرب در کنار آمریکا برای حفظ وضعیت و موقیت خود و جلوگیری از به خطر افتادن مناصب شان با تمام قوا در تلاش اند تا عقربه های زمان را متوقف سازند و انقلاب های منطقه را به عقب برگردانند و یا با انحراف از اصول و ارزش ها، آنان را به ناکجا آباد بکشانند و تنها سرمایه ای که برای این کار در اختیار دارند، دلارهای نفتی است. هدف اصلی آنان شکست مردم مصر، تونس، یمنی، لیبی و بحرین است که در نهایت منجر به شکسته شدن محور مقاومت و تضمین بقای رژیم صهیونیستی خواهد شد.

*ایران معادله مقاومت اسلامی را تغییر داد/ ایران مرکز جریان مقاومت است

مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی تأکید کرد: اما جمهوری اسلامی ایران با حضور فعال و پررنگ در منطقه معادله مقاومت اسلامی را تغییر داده است و تبدیل سلاح فلسطینان از سنگ به موشک در غزه و در سایر گروه های مقاومت اسلامی در برابر اشغالگران و مستکبرین به درستی نشانگر الهام گرفتن دول اسلامی از جریان انقلاب اسلامی است.

خطیب دماوندی با بیان اینکه شاید بهترین نمونه برای به رخ کشیدن منطق مقاومت نقش تاثیرگذار ایران در حل بحران سوریه باشد، اظهار داشت: ششم بهمن ماه سال ۸۹ بود که اعتراضات مردم سوریه به سیاست های دولت بشار اسد با نفوذ عوامل خارجی و  تحریک قبایل داخلی در شهر درعا به اوج خود رسید و کمتر از سه ماه، اوضاع به قدری وخیم شد که تروریسم ها از مرز کشورهای همسایه به چند صد کیلومتری دمشق رسیده و به دنبال فتح کاخ ریاست جمهوری اسد بودند.

وی ادامه داد: تجاوز به زنان و کودکان، خلق تصاویر فجیع از کشتار انسان ها و ویرانی کامل برخی شهرها عواملی بودند که رئیس جمهور سوریه را تا مرز سرنگونی پیش برد اما با این وجود ایران به درخواست قانونی بشار اسد پاسخ مثبت داد. گروه مستشاران نظامی و رزمندگان محور مقاومت باعث شدند تا میادین نبرد تغییر کند تا جایی که روسیه هم پای کار آمد و در کنار جبهه مقاومت به مبارزه با تروریست ها پرداخت.

مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی افزود: آن روز چه کسی فکرش را می کرد پزشک جوان سوری از چنگ تروریست های داعش و النصره جان سالم به در ببرد؟ اوباما فکرش را هم نمی کرد که توان نظامی و اطلاعاتی اش در مقابل گوشه ای از توانمندی نظامی و اطلاعاتی مقاومت اینگونه به زانو درآید. حالا بعد از ۸ سال این رئیس جمهور قانونی سوریه است که برای تبریک پیروزی های ایران به تهران سفر کرده است.

خطیب دماوندی گفت: در دنیای امروز ایران مرکز جریان مقاومت است و نه تنها آمریکا و رژیم اشغالگر قدس بلکه بسیاری از کشورهای منطقه خاورمیانه نیز ایران را بازیگر اصلی خاورمیانه می دانند و درصدد درهم شکستگی این اقتدار هستند. در جریان جبهه مقاومت، دشمن ابتدا حلقه ضعیف تر را هدف قرار می دهد؛ یعنی همان دولت مردمی منتخب حماس در غزه، فلسطین را مظلوم گیر آوردند.

وی تصریح کرد: این سخن رهبر فرزانه که فرمودند: هر کس در دنیای اسلام، قضیه غزه را یک قضیه منطقه ای و شخصی و محلی بداند، دچار همان خواب خرگوشی خواهد شد که پدر ملت ها را تاکنون درآورده است؛ امروز باید مورد توجه تمام سیاستمداران و چهره های فعال در محور مقاومت قرار گیرد.

*در اسلام، مقابله با تهدید و ارعاب وظیفه ای همگانی است

مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی بیان کرد: غزه فقط قضیه غزه نیست؛ قضیه منطقه است؛ کشورهای متخاصم به علت ضعیف‌تر بودن غزه تهاجم را از آن جا شروع کردند و اگر موفق شدند، دست از سر منطقه بر نمی دارند.

خطیب‌دماوندی اضافه کرد: امروز وجود گروه های حزب الله لبنان، حشدالشعبی عراق، انصارالله یمن در جریان جبهه مقاومت غیرقابل انکار است و دولت ها نیز می دانند تامین امنیت منطقه در گرو تعامل با این هویت های نوظهور است.

وی بیان داشت: به کارگیری منطق مقاومت در جریان کار جمهوری اسلامی ایران کاملا برآمده از مبانی فقهی و آموزه های دینی ماست؛ به همین خاطر وظیفه ایدئولوژیک دولت اسلامی در حوزه سیاست خارجی گره خورد با مفهوم مقاومت اسلامی است. حمایت ایران از مسلمانان و دولت های اسلامی در ذیل این روایت که :«هر کس فریاد استغاثه هر مظلومی را بشنود که مسلمانان را به یاری می طلبد، اما فریاد او را اجابت نکند، مسلمان نیست» و در پناه این کلام نورانی بخش که :« کونوا للظالم خصماً و للمظلوم عوناً» قابل تببین و تشریح است.

مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی افزود: در اسلام، مقابله با تهدید و ارعاب وظیفه ای همگانی است؛ همه باید یکپارچه و متحد، در برابر عوامل تهدید و ارعاب بایستند و از مظلوم دفاع کنند و دشمن ظالم باشند.

خطیب‌دماوندی تأکید کرد: امروز درحالی بیش از ۱۳ سال از جنگ ۳۳ روزه و حمله نظامی رژیم صهیونیستی به اراضی لبنان می گذرد که ما هر بار شاهد طرق مختلف کینه ورزی از سوی ائتلاف آمرکایی اسرائیلی در منطقه و خارج از منطقه هستیم. کشتار فجیع مسلمانان میانمار ، نسل کشی مردم مظلوم و مسلمان یمن ، حمایت در ایجاد و تشکیل گروه های تروریستی همچون داعش ، تفرقه اندازی میان قومیت ها و مذاهب اسلامی ، به شهادت رساندن تعداد زیادی از مسلمانان نیجریه، اعمال محدودیت های بی رحمانه علیه شیعیان بحرین و امروز به شهادت رساندن تعداد زیادی از مسلمانان کشمیر، جملگی حکایت از دشمنی کشورهای بیگانه و متخاصم در منطقه دارد. این کشورها علاوه بر اینکه شکل گیری و تقویت جبهه مقاومت را مغایر با آرمان ها و منافع خود می دانند ، کینه و عداوتی دیرینه با اسلام و دولت های اسلامی دارند.

وی گفت: جریان دانشجویی در کشور امروز از دستگاه دیپلماسی و وزارت امور خارجه اظهار توقع می کند. آقایان مسئول ، حال که آمریکا از برجام خارج شده و تعهداتش را مکررا نقض کرده کمی نگاه خود را به دولت های اسلامی معطوف کنید و منطق مقاومت را مبنای کار خویش قرار دهید.

*عده هنوز راه برون رفت از مشکلات را در اروپا جست‌وجو می کنند!

مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی تصریح کرد: دولت مقاومت دولت اقتدار است، بسیاری از منافع ما در گرو همین دولت های اسلامی است که به خاطر مذاکرات چند ساله با آمریکا و اروپا آن را به حال خود رها کردید کردید. درحالی که امروز ما در لاذقیه عمل اقتصادی انجام می دهیم عده هنوز راه برون رفت ایران از مشکلات اقتصادی را در وین و اروپا جستجو می کنند!

خطیب‌دماوندی بیان کرد: اقتدار نظام جمهوری اسلامی در آن جایی است که سخنان الهام بخش امام خمینی (ره) و رهبری معظم انقلاب امروز از لسان شیخ زکزاکی در نیجریه به گوش می رسد اما حیف که با بی اعتنایی ایشان را به حال خودش رها کردید.

وی اظهار داشت: چند سالی است که از دستگیری و به زندان افتادن رهبر شیعیان نیجریه توسط ارتش و دولت نیجریه می گذرد و امروز در حالی متحمل بیماری های جسمانی است که که وزارت امور خارجه عزم جدی برای آزادی و پیگیری روند درمانی شیخ زکزاکی ندارد. این درحالی است که مطابق مهم‌ترین اسناد بین‌المللی نظیر اعلامیه جهانی حقوق بشر هر فردی سزاوار و محق به زندگی، آزادی و امنیت فردی است و هیچ‌کس نباید مورد شکنجه یا بی‌رحمی و آزار، یا تحت مجازات غیرانسانی یا رفتاری قرار گیرد.

مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی خاطرنشان کرد: البته دیروز خبرهای خوب و امیدبخشی مبنی بر انتقال شیخ زکزاکی به هند جهت رسیدگی به وضعیت جسمانی ایشان شنیده شد اما سوال اصلی اینجاست که چرا انقدر دیرهنگام و چرا انقدر از موضع انفعال ؟!

خطیب‌دماوندی افزود: مسئله ای که هم اکنون خواستار آن هستیم نقش فعال و موثر دستگاه دیپلماسی کشور در رسیدگی به وضعیت مسلمانان کشمیر است تا این اتفاق ناگوار با پادرمیانی جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک راهکار قطعی و مطمئن و نه به عنوان یک مسکن زودبازده برای همیشه حل و فصل شود.

وی گفت: تصمیم دولت ملی‌گرای هند برای پایان دادن به خودمختاری ایالت جامو و کشمیر و استفاده از نیروی نظامی، اعمال محدودیت های تردد و همچنین جلوگیری از انجام امور دینی برای تثبیت این تصمیم، باعث بروز تنش در منطقه شده است و در صورت عدم مهار این حرکت، اوضاع به سمت وقوع یک بحران پیش خواهد رفت.

*عده ای از مسئولان همچنان همراهی ایران با کشورهای اسلامی را مغایر مصالح کشور می‌دانند

مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: هندوستان در حالی بر این تصمیم پافشاری می‌نماید که بازیگران محلی، منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای متعددی در این موضوع ذی‌نفع هستند و هند به‌عنوان یک بازیگر حتی اگر دارای قدرت نظامی و هسته‌ای باشد، امکان حل ماجرا به‌صورت یک‌طرفه را نخواهد داشت؛ درنهایت در پاسخ به کسانی که حضور ایران در عرصه مقاومت را به سخره می گیرند، باید بیان یک رویداد مهم تاریخی را یادآور شد.

خطیب‌دماوندی افزود: مراجعه به تاریخ و مطالعه سرگذشت سرنگونی سلسله با عظمت صفوی به خوبی نمایانگر این واقعیت است که اگر مسئولان کشور در برابر دشمن احساس رعب و وحشت داشته باشند ملت را ذلیل خواهند کرد. در زمان حکومت شاه سلطان حسین افراد غیور و شجاع زیادی حاضر به مقاومت و ایستادگی بودند اما خاطر ضعف و ناتوانی شاه سلطان حسین تمام مردم قتل عام شدند و حکومت به دست افغان ها افتاد.

وی گفت: بنابراین ما به کسانی اعتقادی به اندیشه مقاومت ندارند یادآور می شویم که دشمن را باید در مرز های خودش سرکوب کرد. ما جونان انقلای هرگز اجازه نخواهیم داد کشور دچار مدیران و مسئولانی شود که جرئت و جسارت ندارند و در بین مردم احساس قدرت نمی کنند ، ما آتش های فتنه و جنگ را در همان سوریه خاموش می کنیم و اجازه نمی دهیم میدان نبرد به اصفهان و تهران و شیراز کشیده شود.

مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی اظهار داشت: متاسفانه عده ای از مسئولان در دستگاه های مختلف کشور همچنان بر این باورند که کمک و همراهی ایران به کشور های اسلامی و گروه های مقاومت مغایر مصالح کشور است و با به کارگیری نابه‌جا و ناصحیح از این عبارت که :« چراغی که به خانه رواست، به مسجد حرام است!» با هرگونه حمایت سیاسی و اقتصادی از گروه های مقاومت مخالفت می کنند.

خطیب‌دماوندی تصریح کرد: در حالی که آقایان نمی دانند پشتیبانی از دولت های اسلامی و جبهه مقاومت کاملا منطبق با روح و متن نظام حقوقی و سیاسی کشور است و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در اصول متعددی همچون بند ۱۶ اصل سوم، اصل یازدهم و اصل یکصد و پنجاه و چهارم، در زمره نگاه امت محور خود قوای سه گانه و در راس آن دولت را ملکلف به حمایت از مبارزه حق طلبانه مستضعفین در برابر مستکبرین نموده است.

وی بیان کرد: شاید در نگاه خوشبینانه، تنهاترین دستاورد برجام اثبات “بدعهدی” آمریکا به کسانی بود که راه حل مشکلات اقتصادی و معیشتی را در ارتباط و تعامل با کدخدا می دانستند. حال که وقاحت آمریکا به جایی رسیده است که به خود اجازه می دهد رهبر یک کشور ۸۰ میلیون نفری را تحریم کند و با تحریم وزیر امور خارجه به دستگاه دیپلماسی کشورمان توهین نماید، برای بار چندم از مسئولان دولتی و غیردولتی می خواهیم تا این بار واژه مقاومت را در قبال سیاست های داخلی و خارجی فهم کنند و از دل باختگی و دلبستگی به آمریکا و هم پیمانانش دست کشیده ، نگاه خود را به توان نیرو های داخلی معطوف سازند.

*عزت ملی نشئت گرفته از اقتدار ملی است/ کسانی که هنوز مردم را غارنشین می دانند، مشخصا درک صحیحی از فلسفه مقاومت ندارند

مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی اظهار کرد: ما معتقدیم که راه رسیدن به عزت ملی که سرمقصود نهایی هر کشوری است، تنها و تنها از طریق عملکرد مردم و مسئولان همان کشور محقق خواهد شد. عزت ملی نشئت گرفته از اقتدار ملی است. این اقتدار امری نیست که سایر دولت ها آن را به ما بخشند، بلکه اقتدار ملی بمثابه یک امر اکتسابی باید توسط خود آن کشور حاصل گردد.

خطیب‌دماوندی گفت: البته که مقصود از اقتدار، صرفا اقتدار در بخش نظامی آن نیست بلکه باید اقتدار در ابعاد سیاسی ، اقتصادی ، علمی و فرهنگی مورد توجه قرار گیرد. چنانچه با استفاده از ابزار مقاومت توانستیم کشور مقتدر و عزت مندی باشیم آن گاه دولت ها و کشور های دیگر خواهان مذاکره و تعامل با ایران خواهند بود و در چنین وضعیتی رویکرد ما رویکرد عزت مندانه ای است که برای مذاکره مجبور به نگاه ملتمسانه و باج دادن های مکرر نخواهیم شد..

وی تصریح کرد: منطق مقاومت مطلقا تعارضی با تعامل و ارتباط ما با سایر کشورهای دنیا ندارد. کسانی که هنوز معتقدند دنیای فردا دنیای مذاکره است نه موشک و سیاست های کلی کشور را در قبال تعامل با سایر دول جنگ طلبانه خطاب می کنند و با این دیدگاه مردم را غارنشین می دانند مشخصا درک صحیحی از فلسفه مقاومت ندارند. وجود چارچوب های مشخص و مطمئن درخصوص مذاکره با آمریکا و کشورهای اروپایی به معنای کشیدن حصار دور کشور نیست بلکه به معنای یک دیدگاه هوشمندانه توام با آینده نگری صحیح است.

مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی بیان کرد: در نهایت باید اشاره کرد که با حلوا حلوا گفتن دهان شیرین نمی شود و به کار بستن منطق مقاومت زمانی موثر خواهد بود که اقدامات اولیه در این خصوص انجام گیرد. بلاشک خوی اشرافی گری ، راحت طلبی ، عدم شفافیت با مفهوم مقاومت سازگار نیست و صرفا استفاده از این لفظ بدون رعایت پیش شرط های لازم، نتیجه ای جز بی اعتمادی مردم و کمرنگ شدن روحیه مقاومت به دنبال نخواهد داشت.

خطیب‌دماوندی اضافه کرد: امروز یکی از مهم ترین مصادیق مقاومت اسلامی بحث مقاومت اقتصادی یا اقتصاد مقاومتی است و نامگذاری شعار سال در سال های اخیر حکایت از دغدغه مهم رهبر معظم انقلاب به مسئله اقتصاد درون زا دارد. متاسفانه عدم توجه به توان نیروی داخلی ، واردات افسارگسیخته در تاریخ جمهوری اسلامی و تعطیلی بیش از ۱۲ هزار بنگاه اقتصادی حکایت از آن دارد که به مسئله اقتصاد مقاومتی آن طور که باید توجه نشده است.

انتهای پیام/س