به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، سردار ایوب سلیمانی، جانشین فرمانده ناجا در مراسم افتتاح طرح زمستانه که صبح امروز در شهرستان دماوند برگزار شد، اظهار کرد: امنیت مردم باید در اولویت همه افرادی که مسؤولیت خدمت‌رسانی دارند قرار گیرد.

وی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین عرصه‌های زندگی سفر است و ادامه فعالیت افراد این است که بتوانند در زمان تحرک داشته باشند، افزود: در کشور ما به‌دلیل وجود مشکلات زیرساختی و سایر معضلات اعم از جاده، خودرو و آموزش‌های همگانی، مشکلات مردم بیشتر است و لذا مسئولان وظیفه امنیت را بر عهده دارند و باید با برنامه‌ریزی‌های مختلف و میدانی به جبران آن بپردازند.

جانشین فرمانده ناجا ادامه داد: در مواقع خاص و بحران که تردد در جاده‌ها بیشتر صورت می‌گیرد، نیاز به مراقبت بیشتری است، طرح زمستانی برای همین معنا شده که در زمستان باید مراقبت‌های بیشتری در خصوص  تردد در جاده‌ها صورت گیرد.

وی عنوان کرد: در طول دهه گذشته با برنامه‌ریزی و تقویت زیرساخت‌ها توسط مسؤولین، از سال ۸۵ تا ۹۶ تلفات در جاده‌ها ۴۵ درصد کاهش یافت و این در حالی بود که تردد و مسافرت‌ها چند برابر شد.

سردار سلیمانی تصریح کرد: نشان دادیم می‌توان بهترین خدمات را به مردم ارائه داد اما متأسفانه به دلیل عدم توسعه الزامات موردنیاز، افزایش تلفات رو به پیشرفت می‌رود.

وی با اشاره به اینکه در برنامه ششم توسعه بر کاهش تلفات جاده‌ای به دولت تأکید شده است و مقام معظم رهبری نیز بر این موضوع تأکید دارند، گفت: ازاین‌رو همه باید دست به دست هم دهیم تا مردم دغدغه حادثه نداشته باشند و با تلاش جهادی و برنامه‌ریزی دقیق در سال‌جاری و سال آینده با کمترین حوادث مواجه باشیم.

سردار سلیمانی در خصوص طرح ترافیکی زمستانه افزود: با توجه به پیش‌بینی‌های انجام شده و شرایط جوی، زمستان سختی برای تردد در جاده‌ها خواهیم داشت اما با برنامه‌ریزی و استفاده از ظرفیت‌های ممکن باید به ارائه خدمات بپردازیم.

جانشین فرمانده ناجا یادآور شد: همکاری مردم با دستگاه‌های امدادی، اجرایی و خدماتی تضمین‌کننده سلامت جان افراد در جاده‌ها است و دغدغه مسؤولین به‌خصوص پلیس، سلامتی مردم و ایجاد امنیت است.

*۱۸ پایگاه فعال امداد و نجات در استان تهران

حسین کتابدار مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان اظهار داشت: هرساله شاهد برگزاری طرح ملی امداد و نجات زمستانه کشور با همکاری سایر دستگاه‌های مرتبط هستیم و امسال نیز این طرح از ۲۲ آذرماه آغاز شده و به مدت سه ماه ادامه خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه با هماهنگی‌های صورت گرفته با سایر دستگاه‌های خدمت رسان در این طرح، امسال در ۹۲ روز طرح زمستانه اجرا می‌شود، ادامه داد: استان تهران میزبان افتتاح طرح ملی ارائه خدمات به مسافرین در زمستان سال جاری خواهد بود و دستگاه‌های مختلف نیز ازجمله اورژانس، راهداری و پلیس راهور به هم‌وطنان ارائه خدمت خواهند داشت.

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان تهران تصریح کرد: عوامل جمعیت هلال‌احمر استان تهران نیز در کنار دیگر دستگاه‌های امدادی و خدمت رسان خدمات خود را به هم‌وطنان ارائه خواهند داد.

وی افزود: در طول طرح ملی امداد و نجات زمستانه جمعیت هلال‌احمر استان تهران ۱۵ پایگاه امداد و نجات بین‌شهری و سه پایگاه امداد و نجات کوهستان در طول شبانه‌روز خدمات خود را ارائه می‌کنند.

کتابدار گفت: ۱۶۹ نجات‌گر کادر و داوطلب در طول هر شبانه‌روز و در پایگاه‌های امداد و نجات طرح امداد و نجات زمستانه هلال‌احمر استان تهران حضور خواهند داشت و آماده ارائه خدمات جستجو، امداد و نجات به هم‌وطنان خواهند بود.

وی خاطرنشان کرد: ۳۳ دستگاه آمبولانس، ۱۳ خودروی تخصصی نجات، یک دستگاه خودروی عملیاتی آرگو و پنج دستگاه موتورسیکلت در طول شبانه‌روز در پایگاه‌های مختلف امداد و نجات استان تهران به‌کارگیری خواهد شد.

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان تهران گفت: امداد و نجات در سوانح ترافیکی، جستجو و نجات در حوادث کوهستان، اسکان اضطراری در راه ماندگان و مواردی ازاین‌دست، بخش‌های اصلی خدمات امدادگران و نجات‌گران کادر و داوطلب این جمعیت در طرح امداد و نجات زمستانه ۹۷ خواهد بود.

وی با درخواست از هم‌وطنان مبنی بر رعایت نکات ایمنی در زمستان به‌ویژه در محورهای مواصلاتی یادآور شد: هم‌وطنان می‌توانند در زمان مواجهه با حوادث و سوانح ترافیکی و مرتبط با وظایف جمعیت هلال‌احمر در هر ر نقطه از کشور با شماره تلفن ۱۱۲ «ندای امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر» تماس بگیرند.

*وجود بیش از ۵۰۰ گردنه و بیش از ۱۰۰ گردنه برف‌گیر 

صبح امروز سردار تقی مهری فرمانده پلیس‌راه کشور از آغاز طرح ترافیک زمستان سال جاری در ۲۲ آذرماه خبر داد.

فرمانده پلیس‌ راهور ناجا با بیان اینکه این طرح تا ۲۳ اسفندماه ادامه دارد، اظهار کرد: طرح مزبور با هماهنگی راهداری، اورژانس، جمعیت هلال‌احمر و وزارت کشور در راستای خدمت‌رسانی برپا گردید.

وی افزود: معنی رزمایش، هماهنگی و همکاری میان دستگاه‌هاست که با برپایی طرح زمستانه پایگاه‌ها تقویت می‌شوند و همه دست‌به‌دست می‌دهند تا خدمت‌رسانی به هم‌وطنان صورت گیرد.

سردار مهری از وجود بیش از ۵۰۰ گردنه و بیش از ۱۰۰ گردنه برف‌گیر خبر داد و تصریح کرد: ما خرسندیم که با توجه به آغاز نزولات آسمانی کشاورزی رونق یافته و کم‌آبی برطرف خواهد شد.

وی تأکید کرد: شرایط رانندگی در برف متفاوت است ازاین‌رو لازم است که تجهیزات به‌ویژه تجهیزات فنی مناسب بوده و رانندگان حتماً زنجیر چرخ به همراه داشته باشند.

فرمانده پلیس‌ راهور ناجا ادامه داد: علاوه بر جاده‌ها در شهرها به‌ویژه مناطق کوهستانی با برنامه‌ریزی، هماهنگی و در دست داشتن امکانات و نیرو در سطح جاده‌ها آماده ارائه خدمت به هم‌وطنان هستیم.

وی با بیان اینکه در زمستان سال گذشته سه هزار و ۴۱۴ نفر جان خود را از دست داده‌اند که بیش‌از ۷۰ درصد از این موارد در جاده‌ها رخ‌داده است، گفت: باید همه دستگاه‌های امدادی و خدماتی با محوریت پلیس راهور تمامی اخبار و اطلاعات را از طریق رسانه ملی اطلاع‌رسانی کرده و بهترین خدمات را ارائه دهند.

سردار مهری در پایان یادآور شد: در زمستان سال گذشته بیش از ۷۰ درصد از تصادفات ناشی از سبقت و سرعت غیرمجاز بوده و توصیه می‌شود رانندگان نکات ایمنی را مدنظر قرار دهند.

*توزیع بیش از ۴۰۰ دستگاه آمبولانس در پایگاه‌های اورژانس

پیرحسین کولیوند در حاشیه مراسم افتتاح طرح زمستانه که صبح امروز در شهرستان دماوند اظهارداشت: با توجه به آغاز فصل سرما سازمان اورژانس کشور اقدام به برنامه‌ریزی‌ در جهت بهبود عملکرد نهادهای مرتبط کرده است.

وی افزود: بیش‌از ۴۰۰ دستگاه آمبولانس طی دوماه در پایگاه‌های اورژانس توزیع شده و در برخی منابع ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش نیرو صورت پذیرفت.

سرپرست اورژانس کشور با بیان اینکه بالغ‌بر ۲۳ هزار مجروح توسط اورژانس هوایی جابه‌جا شده است، گفت: امیدوارم با هماهنگی و تلاش بیشتر بتوانیم بهترین خدمات را ارائه دهیم و شاهد حوادث ناگوار نباشیم.

شاهین فتحی معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر کشور در گفت‌وگو اظهار داشت: در ادامه عملیات امدادرسانی به هم‌وطنان در سراسر کشور، طرح امداد ‌و ‌نجات زمستانه از ۲۲ آذرماه، هم‌راستا با سایر دستگاه‌های امدادی و خدماتی در کشور آغاز می‌شود.

وی افزود: جمعیت هلال‌احمر نیز در این خصوص بالغ‌بر یک‌هزار و ۲۴۵ پایگاه امداد و نجات را در سراسر کشور آماده ارائه خدمات دارد همچنین در این زمینه تعداد سه‌هزار و ۴۵۷ خودروی تیم عملیاتی برای این طرح در نظر گرفته‌شده و به‌کارگیری خواهد شد.

معاون عملیات سازمان امداد و نجات ادامه داد: علاوه بر این تعداد ۲۴ فروند بالگرد جمعیت هلال‌احمر نیز در سراسر کشور آماده است که در صورت نیاز وارد عملیات امدادی می‌شوند.
فتحی خاطرنشان کرد: به‌طورکلی روزانه بیش‌از چهار هزار و ۴۲۵ نفر نیروی عملیاتی در این طرح ارائه خدمت می‌کنند که هم‌وطنان در صورت بروز هرگونه مشکل می‌توانند با شماره تلفن ۱۱۲ تماس حاصل کنند تا در اسرع وقت، نیروهای عملیاتی خدمات خود را ارائه دهند.

منبع: فارس

انتهای پیام/س