به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، حجت‌الاسلام والمسلمین سیداحمد میرشریفی ظهر امروز در خطبه‌های عبادی سیاسی نماز جمعه این هفته شهر آبسرد با اشاره به ایام دهه کرامت اظهار کرد: این روزها آسمان کشور طوسی‌تر از همیشه است و قلب‌های مردم به شوق زیارت خورشید خراسان و آستان مقدسش می‌تپد، آستانی که پناه درماندگان و روسیاهان است.

وی با بیان اینکه امروز ۲۱ تیرماه سالروز قیام خونین مسجد گوهرشاد در مشهد علیه کشف حجاب رضاخان در سال ۱۳۱۴ بوده که به عنوان روز عفاف و حجاب نام گرفته است، افزود: همایش عفاف و حجاب به همت بسیج خواهران حضرت زینب (س) و ستاد مراسم در شهر آبسرد برگزار شد.

*اسلام تبعیض‌ها را برطرف کرد

امام جمعه آبسرد گفت: یکی از مشکلات جامعه به خصوص در منطقه آبسرد بحث بی‌حجابی یا کم حجابی است و از این رو، مردم باید نسبت به این مهم حساس باشند؛ عفت و حُجب از فطریات تمام بشریت است؛ در همین اروپا تا ۲۰۰ یا ۳۰۰ سال پیش بانوان اعیان و اشراف حجابی روی صورت خود می‌انداختند.

میرشریفی تصریح کرد: در ایران باستان، بانوان اعیان و اشراف و رؤسا همه با حجاب بودند و زن‌های پایین و طبقات پست بی‌حجاب می‌آمدند که با ورود اسلام این تبعیض برداشته شد، یعنی تکریم برای تمام بانوان است؛ حجاب یک آرمانی بوده که در وصیت‌نامه شهدا به این مهم بسیار سفارش شده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در آستانه ۲۶ تیرماه سالروز تأسیس نهاد شورای نگهبان هستیم، بیان کرد: این شورا در آخرین روز بهمن سال ۱۳۵۸ از سوی امام راحل فرمان تأسیس آن صادر شد و در ۲۶ تیرماه سال ۱۳۵۹ با معرفی ۶ تن از فقهای صاحب نام آغاز به کار کرد.

*شورای نگهبان حافظ قانون اساسی است

امام جمعه آبسرد افزود: با گذشت ۳۹ سال از فعالیت بی‌وقفه و دلسوزانه شورای نگهبان، شاهد برکات بی‌شمار آن نیز بوده‌ایم؛ شورای نگهبان یکی از ارکان اصیل نظام و ضامن جمهوریت آن و اسلامیت قوانین و حافظ قانون اساسی است؛ یکی از شیوه‌های دشمن برای مقابله با شورای نگهبان حمله و اهانت به این شوراها و منتسب کردن آن به استبداد و دیکتاتوری بوده است.

میرشریفی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب درباره شورای نگهبان فرمودند «شورای نگهبان مانع ورود ناخالص به ارکان نظام است»، گفت: این توصیف مشخص‌کننده هم کارکرد اصلی این شوراست و هم تعیین‌کننده علت اصلی دشمنی با این نهاد مقدس است.

وی در ادامه با اشاره به واکنش اروپا نسبت به کاهش تعهدات برجامی ایران اظهار کرد: در پی برآورده نشدن خواسته‌های ایران از سوی طرف‌های اروپایی در توافق هسته‌ای و پایان مهلت دو ماهه گام دوم، بازنگری در تعهدات برجامی ایران از روز یکشنبه ۱۶ تیرماه رسمأ آغاز شد.

*اروپایی‌ها سعی کردند که ایران را در برجام حفظ کنند

امام جمعه آبسرد افزود: با خروج آمریکا در ۱۸ اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ از برجام، دولت به طور رسمی اعلام کرد که مایل به حفظ برجام با همکاری سایر طرف‌های برجامی به خصوص اروپا است و به همین دلیل فضای سیاسی کشور در آن زمان به شدت تحت تأثیر دیدارها و مواضع ایران و اروپا قرار گرفت.

میرشریفی گفت: اروپایی‌ها سعی کردند که ایران را در برجام حفظ کنند و هر چند اعلام کردند که قادر به ارائه تضمین نیستند؛ از این رو، طی ۱۴ ماه گذشته اروپا تنها به ساز و کار اینستکس بسنده کرده و به هیچ وعده‌ای تاکنون عمل نکرده و تازه با آمریکا در موضوع قدرت موشکی و نفوذ منطقه‌ای ایران هم همراه کرده است.

وی ادامه داد: در چند روز قبل از پایان مهلت دو ماهه ایران را تهدید کرده که از ساز و کار موسوم به «مکانیسم ماشه» برای برگرداندن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران استفاده خواهد کرد؛ این اعتماد به اروپا جز ایجاد هزینه بیشتر و معطل کردن ثمری برای ما نداشته است.

* ماهیت برجام و مذاکرات غرب برای مردم ما روشن شد

امام جمعه آبسرد با بیان اینکه این موضوع برای ما درس‌ها و عبرت‌هایی به همراه داشته است، تصریح کرد: ماهیت برجام و مذاکرات غرب برای مردم ما روشن شد و دیگری کسی از مذاکره با غرب سخن نمی‌گوید؛ عقب‌نشینی اروپایی‌ها و نگرانی آنها نسبت به اقدام ایران در آغاز فعالیت‌های تعطیل شده هسته‌ای که نشان‌دهنده عمل ایران به استراتژی مقاومت است، موفقیت ایران منوط به استمرار این روند و تصمیم آن بر دیگر عرصه‌هاست.

میرشریفی بیان کرد: روندهای طی شده در ماه‌های اخیر، حقانیت مواضع گذشته نیروهای انقلابی نسبت به برجام و دغدغه‌های آنها نسبت به بی‌اعتمادی به اروپایی‌ها و کارکرد برجام را اثبات کرد.

انتهای پیام/س