به گزارش پایگاه خبری عصر شرق علی شیوا، معاون فنی و عمرانی فرماندار دماوند در نشست ستاد پدافند غیرعامل شهرستان دماوند اظهار کرد: بهترین راه برای تقویت پایه‌های مبحث پدافند غیرعامل، تحلیل حوادث گذشته است؛ زلزله‌ها و سیلاب‌های گذشته را می‌توان به کلاس درس تبدیل کرده و نکات لازم را برداشت کنیم.

وی افزود: پیش از وقوع این سیلاب‌ها، مباحثی در خصوص دوران خشکسالی مطرح شده بود و ایراداتی به دستگاه‌ها گرفته شد، البته ما در برخی موارد مانند مدیریت منابع آب دچار اشکال هستیم که این ایراد فنی است.

معاون فنی و عمرانی فرماندار دماوند ادامه داد: ما می‌توانیم سیلابی که اتفاق افتاد را به فرصت تبدیل کنیم و راهکارهایی برای جلوگیری از نفوذ آن در شهرستان دماوند داشته باشیم؛ در این خصوص باید اتفاقات پیش از حادثه، وقوع آن و پس از آن را بررسی کنیم.

شیوا گفت: در گذشته که شهرستان دماوند به عنوان قطب کشاورزی و تفرجگاهی استان تهران مطرح بود؛ رودخانه‌های متعددی اعم از تار، مشکیجه، آه در این شهرستان وجود دارد، اما اتفاقاتی مجاز و غیرمجاز مانند تعدی به حریم واقعی رودخانه‌ها انجام شد و عدم رعایت حریم رودخانه منجر به اتفاقاتی مانند سیلاب می‌شود.

وی تأکید کرد: اصلی‌ترین کاری که می‌توان انجام داد، جلوگیری از تجاوز به حریم رودخانه‌هاست، در ستاد بحران شهرداری‌ها مکلف به مقابله با هرگونه ساخت‌وساز در حریم رودخانه شدند و این موضوع در خصوص بخشداری‌ها و دهیاری‌ها نیز صادق است.

معاون فنی و عمرانی فرماندار دماوند بیان کرد: هرگونه تغییر پوشش گیاهی در اراضی ملی باعث جاری‌شدن سیلاب خواهد شد، پس ادارات منابع طبیعی و راه و شهرسازی باید از هرگونه تغییر و تصرف غیرمجاز در این زمینه محافظت کنند و جهاد کشاورزی نیز باید با تغییر کاربری اراضی مقابله کند.

انتهای پیام/س