به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، حسین بی‌نیاز در خصوص اختلال اوتیسم اظهار کرد: اوتیسم به مجموعه‌ای از اختلالات رشد است که مهارت‌های کلامی و غیر‌کلامی ارتباطی و تعاملات اجتماعی را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد و به‌طور کلی می‌توان گفت که اوتیسم اختلالی است که بر نحوه پردازش اطلاعات توسط مغز اثر می‌گذارد؛ به همین دلیل درک افراد مبتلا به اوتیسم از جهان و محیط اطراف خاص خودشان بوده و با درکی که ما از آن داریم، متفاوت است.

وی افزود: در اختلال شدید کودک هرگز زبان باز نمی‌کند و فاقد مهارت‌های پایه‌ای زندگی بوده و نیاز به حمایت‌های جدی دارند و این اختلال یک بیماری روانی نیست، بلکه یک تفاوت در نوع نگاه و تفکر است.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان دماوند تصریح کرد: در حال حاضر، میزان شیوع اوتیسم به شدت روبه افزایش است و طبق آمار در سطح کشور حدود ۷۰۰ هزار نفر دارای اختلال اوتیسم و در دماوند با شناسایی ۲۵ نفر دارای این نوع اختلال اقدام به افزایش دانش و آگاهی افراد جامعه در جهت شناخت بهتر اوتیسم و آشنایی با شیوه صحیح ارتباط و رفتار با این افراد در جهت کاهش مشکلات، چالش‌ها و نگرانی‌های متعدد خانواده‌ها پرداخته‌ایم.

بی‌نیاز با بیان اینکه این نوع از اختلال درمان قطعی ندارد، گفت: روش‌های مختلف توان‌بخشی در بهبود و ارتقای مهارت‌های زندگی و استقلال این افراد بسیار مؤثر است و این روش‌ها به سطوح مختلف از جمله توان‌بخشی پزشکی و دارویی، توان‌بخشی مبتنی بر جامعه، گفتار درمانی و مشاوره روان‌شناختی است.

وی اضافه کرد: اغلب کودکان اوتیسمی نیاز به ۴۰ تا ۱۰۰ ساعت آموزش و درمان در ماه دارند که در حال حاضر، اداره بهزیستی دماوند با برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای کودکان و والدین آنها و همچنین آموزش در سطح مهدهای کودک جهت شناسایی و اقدام به‌موقع در حال فعالیت است.

منبع: فارس

انتهای پیام/س