به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، حسن خیرخواه با اشاره به اتمام طرح بسیج ملی کنترل فشار خون در شهرستان و اقدامات صورت گرفته در این خصوص اظهار داشت: این طرح که از ۲۷ اردیبهشت تا ۱۷ خرداد ماه اطلاع رسانی و از ۱۷ خردادماه به صورت رسمی در کل کشور آغاز شد، طبق آمار حدود ۲۹ میلیون نفر شرکت کردند که یکی از اهداف این طرح اطلاع رسانی در خصوص اهمیت این طرح و مشارکت مردم بود.

وی افزود: با همکاری مسئولان شهرستان و نهادهای مربوطه، بر اساس آمار ثبت شده، ۳۵ هزار و ۳۱ نفر در سطح شهرستان در این طرح شرکت کردند که طبق آمار و مقایسه صورت گرفته در سطح کشور، میزان شرکت و استقبال شهروندان دماوندی از ۲۰ دانشگاه علوم پزشکی در سطح کشور بیشتر بود.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: بر اساس اهداف تعیین شده ۵۰ درصد افراد بالای ۳۰ سال شهرستان که ۱۹ هزار و ۴۰۰ نفر می‌باشند، باید در این طرح شرکت می‌کردند که با تلاش و پیگیری پرسنل این نهاد، علاوه بر میزان پیش بینی شده، این تعداد را به بیش از ۳۵ هزار نفر رساندیم.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دماوند افزود: تمامی خانه‌های بهداشت، پایگاه‌های سلامت، مراکز خدمات سلامت شهری و روستایی، مراکز درمانی و ایستگاه‌های ثابت و سیار شهرستان که شامل ۴۷ ایستگاه، ۸ دستگاه چادر سنجش فشارخون و با حضور ۱۸۰ نفر کاربر تا پایان روز شنبه ١۵ تیرماه آماده خدمت رسانی به شهروندان بودند. این مقام مسئول ادامه داد: ۱۲ درصد افراد که ۴ هزار و ۲۰۰ نفر می‌باشند، بالای ۱۴، ۳.۹ درصد افراد که یک هزار و ۳۶۶ نفر می‌باشند بالای ۱۶ و ۱.۴ درصد افراد که ۴۹۰ نفر هستند بالای ۱۸ بودند که چندین مورد اعزام و درمان فوری صورت گرفت.

خیرخواه افزود: اطلاعات افراد هم در سامانه سیب و هم در سامانه کنترل فشار خون ثبت شده است و از طریق مراکز درمانی پیگیری‌های لازم برای افراد دارای فشار خون بر اساس اطلاعات ثبت شده صورت می‌گیرد.

این مقام مسئول در جواب سوال خبرنگار ایرنا مبنی بر مشکلات این نهاد در اجرای این طرح نیز گفت: کمبود نیروی انسانی و عدم اطلاع رسانی کافی در سطح شهرستان توسط رسانه‌های محلی و نهادها از جمله مشکلات ما در اجرای این طرح بود که خوشبختانه با همکاری دستگاه‌های مربوطه به ویژه هلال احمر شهرستان مشکل کمبود نیرو مرتفع شد.

شهرستان دماوند با جمعیتی افزون بر ۱۰۰ هزار نفر در ۴۵ کیلومتری شهر تهران قرار گرفته است. این شهرستان از شمال با استان مازندران، از شرق با شهرستان فیروزکوه، از جنوب با استان سمنان و از غرب با شهرستان شمیرانات و تهران همسایه است که این شهر از ۲ بخش مرکزی و رودهن تشکیل می‌شود.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/س