به گزارش البرز شرق از فیروزکوه، همزمان با آغاز بارش مداوم باران که از عصر روز جمعه در سراسر کشور به خصوص در استان‌ تهران، این بارش در شهرهای شمالی و شرقی استان تهران بیشتر از شهرهای غرب و جنوب پایتخت انجام گرفت و حاصل آن گرفتار شدن چند روستا و آب گرفتگی در سطح معابر شرق استان تهران شد.

بر اساس اخبار واصله از فیروزکوه، بر اثر تداوم باران روستای انزها فیروزکوه از توابع بخش مرکزی این شهرستان در سیلاب گرفتار شده است و بر اساس منابع موثق سیل روستای زرین دشت شهرستان فیروزکوه را هم در برگرفته است.

*سیل در «انزها» و «آتشان» فیروزکوه ۵خانه را خراب کرد/قطعی آب و گاز

نور الله طاهری، فرماندار فیروزکوه با بیان این که سیلاب در فیروزکوه تحت کنترل تیم های امدادی و کارگروه های ستاد مدیریت بحران است، اضافه کرد: عصر دیروز سیل در روستای «انزها» و «آتشان» موجب آب گرفتگی ۵۰ خانه روستایی شد و ۵ خانه به طور کامل تخریب شد و همچنین 20 خودرو نیز گرفتار شدند.

وی ادامه داد: خوشبختانه تا الان خسارت جانی گزارش نشده است اما تعدادی از خودروهای مردم زیر آوار قرار گرفته و خسارت های عمده ای وارد شد.

رییس ستاد مدیریت بحران شهرستان فیروزکوه با اشاره به شروع عملیات امدادی از عصر روز گذشته، گفت: به محض وقوع این حادثه تمام تیم های امدادی و خدمات رسانی مشغول هستند و از همان دیشب اسکان به سیل زده ها داده شد و خدمات ارائه گردید.

وی با اشاره به قطعی آب، برق و گاز این روستاها افزود: گاز و برق قطع شده است که توانستیم برق را وصل کنیم، آب هم در قسمت هایی قطع شده که دوستان مشغول وصل آب هستند و به زودی آب و گاز در روستاها وصل خواهد شد.

فرماندار شهرستان فیروزکوه گفت: سیلاب روز گذشته در برآورد اولیه، پنج میلیارد تومان به روستاهای «انزها» و «آتشان» این شهرستان خسارت زده است که آمار دقیق در آینده اعلام می شود.

بر اساس این گزارش، روستاهای سیل زده متعلق به دهستان حبله رود، از دهستانهای بزرگ بخش مرکزی فیروزکوه است که در جنوب غربی این شهرستان واقع شده است.

*خدمات رسانی به ۱۰۰ خانواده سیل زده «حبله رود» و «زرین دشت»

مدیر روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان تهران با بیان این که حادثه سیل دهستان حبله رود از روستاهای بخش مرکزی شهرستان فیروزکوه ساعت ۱۷:۳۰ روز گذشته به عوامل هلال احمر اطلاع داده شد، افزود: امدادرسانی مناطق سیل زده و آسیب دیده روستاهای زرین دشت،انزها از توابع دهستان حبله رود به محض اطلاع از این اتفاق شروع شد و در قالب ۳ تیم عملیاتی و ۳ خودروی امدادی به مردم عزیز فیروزکوه خدمات رسانی آغاز شد.

مهیار مقیمیان گفت: در ابتدا یک نفر که در پی این سیلاب مورد آسیب واقع شده بود توسط عوامل امدادی تیم های هلال احمر استان تهران تحت درمان قرار گرفت.

مدیر روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان تهران اضافه کرد: عملیات امداد رسانی به مردم سیل زده این مناطق تمام مدت شب گذشته و صبح امروز ادامه دارد.

وی گفت: تاکنون به ۱۰۰ خانوار آسیب دیده در سیل حبله رود توسط تیم های ارسالی جمعیت هلال احمر خدمات رسانی مانند اسکان و دیگر خدمات انجام شده است.

مدیر روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان تهران اضافه کرد: تاکنون ۱۲۰۰ قرص نان، ۲۰۰ قوطی کنسرو و ۲۵۰ بطری آب معدنی بین سیل زده های زرین دشت و انزاها توزیع شده است.

مقیمیان با تاکید بر این که خدمات امداد رسانی به منطقه سیل زده زرین دشت،انزها و حبله رود ادامه دارد، گفت: تمام تجهیزات برای ارائه خدمات به این عزیزان فراهم شده و جای نگرانی نیست.

بر اساس این گزارش  سیلاب به خانه های مسکونی، پل ها، باغات، ابنیه، زمینهای کشاورزی و تاسیسات  روستاهای سرانزاها و زرین دشت این شهرستان خسارت وارد کرد .

*اعزام نیروهای امدادی شهرداری فیروزکوه به دهستان سیل زده حبله رود

جعفر پرج، شهردار فیروزکوه در مورد سیلاب دهستان «حبله رود» فیروزکوه اظهار داشت: با اعلام مدیریت بحران کشور و نیز مدیریت بحران استان تهران از روز گذشته کلیه نیروهای امداد و نجات شهرداری فیروزکوه به حالت آماده باش در آمدند.

وی اضافه کرد: درپی بارش های شب گذشته و روز جاری بحمدالله اتفاقی درسطح شهر که منجر به خسارات مالی و یا جانی باشد گزارش نشده است.

شهردار فیروزکوه گفت: سیل به تعدادی از املاک روستاهای پایین دست خسارت وارد کرده است که براساس اعلام مدیریت بحران شهرستان امکانات لودر و دیگر امکانات مورد نیاز برای مهار سیلاب توسط شهرداری جهت امدادرسانی به منطقه سیل زده اعزام شده است.

پرج افزود: با توجه به ادامه بارش ها از شهروندان و نیز مسافران عزیز تقاضا دارم از تجمع و اسکان در حاشیه رودخانه ها به طور جدی پرهیز کنند و برای آگاهی و اطلاع بیشتر به اخطارهای نیروهای شهرداری و ستاد مدیریت بحران شهرستان دقت کنند و در صورت آگاهی از خطر وقوع سیل همسایه‌ها و اطرافیان را که در معرض خطر هستند باخبر کنند.

شهردار فیروزکوه اضافه کرد:جویبارها، کانال‌های فاضلاب و تنگه‌ها به ظاهر آرام‌ هستند اما هنگان سیل به طور ناگهانی پر حجم و خطرناک می شوند.

منبع: مهر و ایرنا

انتهای پیام/