به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه پنج شنبه شب در جلسه ستاد بحران استان خوزستان، اظهار کرد: اگر چه سیل، تلخی‌هایی به دنبال داشت و آسیب هایی به خانه و کشاورزی مردم وارد کرد، اما حضور مردم، طلاب، گروه های جهادی و نیروهای مسلح،  جلوه مثال‌زدنی از همدلی و همراهی و اخلاص جهت گره گشایی است.

وی با اشاره به پیگیری‌های مستمر مقام معظم رهبری در خصوص وضعیت مناطق سیل‌زده، گفت: مسائل مربوط به بازسازی، عادی شدن زندگی مردم و پرداخت خسارت ها در جلسه روسای سه قوه مطرح و نامه ای به رهبر انقلاب ارسال شد تا این سیل مانند سال ۹۵ نباشد.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه برخی از مردم از سیل سال ۹۵ خاطره خوبی ندارند، افزود: مردم نگران دریافت خسارت‌ها نباشند و ما نیز پیگیر آن خواهیم بود؛ البته همه خسارت ها قابل جبران نیست اما تا جایی که ممکن است با امکانات موجود خسارت های مردم با سرعت پرداخت می‌شود.

رئیسی  با اشاره به ضرورت تسریع در کارها با توجه به در پیش بودن فصل گرما، عنوان کرد: مسؤولان بازسازی و برگشت زندگی مردم به حالت عادی را دنبال خواهند کرد؛ به نظر می‌رسد در برخی نقاط وضعیت به نحوی است که احتمال می‌رود به زودی شرایط عادی شود و مردم به زندگی عادی خود برگردند.

وی در رابطه با قابل پیش بینی یا پیشگیری بحران سیل، گفت: پس از بازگشت به شرایط عادی مدیران باید بازنگاهی به شرایطی که پیش آمد و اقداماتی که باید انجام می‌شد، داشته باشند تا قابل پیشگیری بودن بحران مشخص شود.

رئیسی با اشاره به ماموریت یافتن رئیس سازمان بازرسی کشور برای آسیب‌شناسی سیل، بیان کرد: در بازدید از بعضی مناطق مردم دلایلی را در رابطه با سیل مطرح کردند که باید بررسی شود قصوری صورت گرفته یا خیر؟

وی گفت: قانون رسوب‌گیری به تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام و رهبر انقلاب رسیده و در سال ۸۵ ابلاغ شد؛ در خوزستان رودخانه های عظیم، سدها، تالاب ها و دریا وضعیت اکوسیستم خاصی دارد، به همین دلیل اگر با این شرایط لایروبی‌ها صورت می گرفت، می‌توانستیم شدت این حادثه را کاهش دهیم.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه باید برنامه ریزی شود که کمک های مردم به سیل زدگان سامان دهی شود، عنوان کرد: در این شرایط که سپاه پاسدران را تروریست اعلام می‌کنند، در حالی که همه اذعان دارند در این سیل ، خط مقدم کمک به مردم بوده است.

رئیسی افزود: باید به دشمنان نشان دهیم در همه سختی ها در کنار هم هستیم و اجازه نخواهیم داد کشور دچار آسیب و مشکل شود.

منبع: فارس

انتهای پیام/