به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، آیت‌الله سیدهاشم حسینی‌بوشهری امشب در جمع دو هزار نفری مردم مؤمن و ولایت‌مدار شهرستان دماوند در آستان مقدس امامزاده هاشم (ع) این شهرستان، با اشاره به وجود حرم مطهر امام‌زادگان متعدد در کشور اظهار داشت: در شهرها و روستاهای ایران به تناسب، حرم امام‌زادگان متعددی وجود دارد.

وی افزود: سفر امام‌زادگان به ایران قبل از حضور امام رضا (ع) وجود داشته، اما گستردگی حضور آن‌ها بعد از ورود امام هشتم (ع) بوده است.

امام جمعه قم با بیان اینکه چند دلیل برای حضور امام‌زادگان بعد از امام رضا (ع) در ایران وجود دارد، گفت: ایران مأمن و جایگاه امنی برای امام‌زادگان بوده است.

حسینی‌بوشهری ادامه داد: حکومت خلفای عباسی برخورد خشونت‌آمیزی با امام‌زادگان داشت و آن‌ها سادات را لای دیوار می‌گذاشتند تا در میان سنگ و آجر جان دهند.

وی با اشاره به اینکه مردم ایران بسیار میهمان‌پذیر بودند، تصریح کرد: در همین منطقه مشاء دماوند فامیلی بسیاری ذاکری و خادمی است؛ یعنی آن‌ها چند قرن افتخار خدمت‌گزاری به امامزاده هاشم (ع) را داشته‌اند.

عضو شورای عالی حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: مردم ایران به خاطر عشق و علاقه به پیامبر و اهل‌بیت (ع)، با آغوش باز از امام‌زادگان استقبال می‌کردند.

حسینی‌بوشهری با بیان اینکه شهادت امام‌زادگان در ایران به دلیل وجود حاکمان جور بوده است، بیان کرد: امام رضا (ع) در نامه‌ای به امام‌زادگان دعوت کردند که به این کشور بیایند و در این راستا، کاروان‌های زیادی راه افتادند.

وی با اشاره به اینکه سادات بین مردم نقش کلیدی داشتند، افزود: سادات مقابل دشمنان اهل‌بیت (ع) جلوه ظلم‌ستیزی داشتند و عده‌ای عالم بودند و بین مردم معارف اهل‌بیت (ع) و تشیع را گسترش می‌دادند.

امام جمعه قم ادامه داد: هر یک از امام‌زادگان که از دنیا می‌رفتند، مردم ایران با عشق و علاقه برای آن‌ها گنبدی درست می‌کردند.

حسینی‌بوشهری با طرح این سؤال که چرا باید امام‌زادگان تکریم شوند، گفت: قرآن به‌عنوان قانون مترقی و اهل‌بیت (ع) به‌عنوان مجریان صالح محسوب می‌شوند و به همین جهت، وظیفه داریم که به قرآن احترام بگذاریم و امام‌زادگان ادامه‌دهنده عترت و در حیات و ممات پناهگاه مردم هستند.

عضو شورای عالی حوزه علمیه قم افزود: مردم در جوار امام‌زادگان جمع می‌شوند و احساس آرامش می‌کنند؛ چراکه آنها مایه آرامش هستند.

حسینی‌بوشهری گفت: یکی از آثار وجود آقازادگان، آثار فردی نسبت به خود ماست؛ خیلی‌ها آمدند و با گناه و رذالت اخلاقی فاصله گرفتند؛ در بعد روحی و معنوی مهم است که انسان‌ها در کجا می‌توانند مشکلات خود را برطرف کنند.

وی با بیان اینکه امام‌زادگان محور و کانون اصلی هستند، تصریح کرد: یکی دیگر از آثار مهم امام‌زادگان مسائل فرهنگی است؛ امروز دنیای غرب هجمه سنگین تبلیغاتی برای انحراف افکار جوانان درست کرده است.

امام جمعه قم اضافه کرد: شبکه‌های اجتماعی و ماهواره‌ای برای این است تا اذهان جوانان را از مسائل معرفتی و دینی منحرف و دور کنند.

حسینی‌بوشهری، امام‌زادگان را واسطه بین خداوند و انسان دانست و تأکید کرد: امروز مردم و مؤمنان باید رابطه خود را با امام‌زادگان بیشتر کنند.

منبع: فارس

انتهای پیام/

 

اخبار مرتبط:

فیلم/ مراسم تکریم امامزادگان در آستان امامزاده هاشم(ع) دماوند