به گزارش پایگاه خبری البرز شرق، در پی حادثه سقوط بهمن برف در گردنه مبارک‌آباد آبعلی 6 دستگاه خودرو در زیر برف گرفتار شدند که متأسفانه سه نفر از مسافران در این حادثه جان خود را از دست دادند و یک نفر نیز مجروح شد.

یکی از جانباختگان حادثه شب گذشته در محور هراز، محمدعلی طلوعی‌مقدم، رئیس اداره راهداری شهرستان پردیس و بخش رودهن که در راه نجات مسافران در این حادثه به جمع شهدا پیوست.

همچنین شب گذشته برف و کولاک در محور فیروزکوه، بیش از یک‌هزار دستگاه خودرو را در گردنه سرهار (ورودی دماوند) متوقف کرد و حدود 10 ساعت مسافران به صورت توقف در کولاک گرفتار بودند که ساعت 4 بامداد روز جمعه پس از تلاش دستگاه‌های امدادی و خدمات محور تهران – فیروزکوه بازگشایی شد.

مجموعه رسانه‌ای «البرز شرق»، جانباختن شماری از هموطنان در سانحه دردناک سقوط بهمن در محور هراز و همچنین شهادت فداکارانه رئیس اداره راه و شهرسازی رودهن و پردیس را خدمت خانواده محترم و جامعه راهداران تسلیت عرض می‌کند.

مخاطبان ارجمند می‌توانند اخبار مربوطه به این حادثه را بر اساس زمان از قسمت پایین به بالا بخوانند.

۲۱:۱۲ جمعه/ آمار نهایی؛ سقوط بهمن در گردنه مبارک‌آباد آبعلی 3 کشته و یک مجروح برجای گذاشت

فرماندار شهرستان دماوند با بیان اینکه سقوط بهمن در گردنه مبارک‌آباد آبعلی، 3 کشته و یک مجروح برجای گذاشت، گفت: در این حادثه 6 خودرو از زیر بهمن رهاسازی و بیش از 2 هزار مسافر در منطقه اسکان یافتند.

ناصر محمودی‌فرد دقایقی پیش در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری فارس در شرق استان تهران با اشاره به آخرین جزئیات حادثه شب گذشته کولاک و ریزش بهمن برف در محدوده مبارک‌آباد منطقه آبعلی در محور هزار اظهار کرد: در این حادثه 6 خودرو گرفتار ریزش بهمن شدند.

وی افزود: متأسفانه در حادثه ریزش بهمن در گردنه مبارک‌آباد آبعلی در مسیر محور هراز، سه نفر جان خود را از دست دادند و با تلاش نیروهای امدادی یک نفر نیز زنده و مصدوم از زیر آوار بهمن برف خارج شد.

فرماندار شهرستان دماوند گفت: متأسفانه یکی از جان‌باختگان، رئیس اداره راهداری شهرستان پردیس و بخش رودهن بود که این ضایعه را به خانواده مرحوم طلوعی‌مقدم و جامعه راهداران تسلیت عرض می‌کنیم.

محمودی‌فرد اضافه کرد: طلوعی‌مقدم در دوران خدمت خود تلاش‌های بسیاری داشتند که متأسفانه در هنگام حضور در حادثه در راه انجام وظیفه جان خود را از دست داد.

وی تصریح کرد: در پی برف و کولاک در شب گذشته، یک‌هزار و 500 نفر در حوزه محور فیروزکوه و 550 نفر در مجتمع برف در حوزه محور هراز اسکان یافتند و تا امروز به آنها خدمات ارائه شد؛ همچنین با هماهنگی صورت گرفته، خودروهای مسافران آزاد شد و به مسیر خود ادامه دادند.

رئیس ستاد مدیریت بحران شهرستان دماوند با بیان اینکه اکنون تمام محورها و جاده‌های این شهرستان باز است، بیان کرد: از تلاش‌ها و اقدامات همه دستگاه‌ها همچون نیروهای هلال احمر، نیروهای انتظامی، راهداران، شهرداری‌ها، آتش‌نشانی، بسیج و سپاه و آب، برق و گاز که تلاش بی‌وقفه‌ای در این حادثه داشتند، قدردانی کنم.

محمودی‌فرد اضافه کرد: با مدیریتی که در مجموعه دستگاه‌های امدادی و خدماتی صورت گرفت، کارها به نحو احسن انجام و سعی شد با توجه به امکانات محدودی که وجود داشت، با کمترین آسیب بحران شب گذشته برطرف شود.

وی در خصوص وقوع کولاک در جاده رودهن – دماوند در مسیر محور فیروزکوه افزود: راهداران برای بازگشایی مسیر تلاش‌های زیادی کردند، اما با توجه به اینکه امکانات محدود است و حادثه‌ای که در دو محور هراز و فیروزکوه رخ داد کوچک نبود، طبیعی بود که امکانات حدود نتواند پاسخ‌گوی اتفاقات ناگوار بزرگ باشد و با مشکل مواجه شدند؛ در عین حال، راهداران از هیچ پوششی هم دروغ نکردند.

۱۷:۵۶ جمعه/ حضور مسؤولان در منزل شهید طلوعی مقدم

حضور مدیر راهداری تهران و فرماندار و مسؤولان شهرستان دماوند در منزل شهید محمدعلی طلوعی مقدم، رئیس فقید اداره راه پردیس و رودهن

۱۵:۰۶ جمعه/ با وجود حضور در منطقه؛ آخوندی در محل حادثه سقوط بهمن در محور هراز حضور نیافت

وزیر راه و شهرسازی امروز در فیروزکوه حضور پیدا کرد و از راهداران این شهرستان قدردانی کرد.

اما آخوندی در منطقه آبعلی در مسیر محور هراز که سه نفر از هموطنانمان از جمله رئیس اداره راه و شهرسازی پردیس و رودهن در پی سقوط بهمن جان خود را از دست دادند، حضور پیدا نکرد

۱۵:۳۸ جمعه/ محور هراز بازگشايي شد

پليس راه راهور ناجا اعلام كرد: محور هراز در استان هاي مازندران و شرق تهران بازگشايي شد.

۱۳:۵۷ جمعه/ تشکیل ستاد مدیریت بحران استان تهران برای کولاک دماوند

ستاد مدیریت بحران استان تهران برای بررسی بارش برف و کولاک در شهرستان های دماوند و فیروزکوه و انسداد محورهای مواصلاتی به ریاست استاندار تهران تشکیل شد.

در این جلسه که نجار رئیس ستاد مدیریت بحران کشور نیز حضور داشت مشکلات و اقدامات انجام شده در ستادهای بحران شهرستان های دماوند و فیروزکوه مورد بررسی قرار گرفت.

در این جلسه مصوب شد جمعیت هلال احمر هر چه سریعتر گروه امداد و نجات کوهستانی خود را به همراه تجهیزات و سگ های زنده یاب به روستای مبارک آباد آبعلی و محل سقوط بهمن اعزام کند.

همچنین مصوب شد یک فروند هلی کوپتر امداد و نجات نیز برای اقدامات احتمالی به منطقه اعزام شود.

در جلسه ستاد بحران استان تهران تصویب شد که ستادهای بحران محلی ضمن پیگیری مستمر اقدامات دستگاه های اجرایی با ارسال گزارش های لحظه به لحظه زمینه پیگیری اقدامات لازم از طریق ستاد مدیریت بحران استان تهران را فراهم کنند.

در این جلسه همچنین مصوب شد شهرداری های دماوند، فیروزکوه، آبسرد، رودهن، بومهن و پردیس تا پایان عملیات امداد و نجات همه امکانات و تجهیزات خود را برای کمک به در راه ماندگان بسیج کنند.

در جلسه امروز همچنین شرکت توزیع برق نواحی استان موظف شد هرچه سریعتر اقدامات لازم را برای تامین برق روستای مبارک آباد و اطراف آن قبل از تاریک شدن هوا انجام دهند.

۱۳:۵۳ جمعه/  3 نفر جان خودشان را  بر اثر ریزش بهمن در گردنه مبارک آباد از دست دادند

مرادی پور معاون عملیات هلال احمر استان تهران در شبکه خبر:

متاسفانه ۳ نفر جان خودشان را  بر اثر ریزش بهمن در گردنه مبارک آباد از دست دادند.

علاوه بر خودروهای مذکور اعلام مفقودی یک دستگاه پراید  نیز داده شده است.

تلاش می کنیم تا یک ساعت آینده کارهای امدادی  را انجام داده و آخرین خودرو مفقودی را پیدا کنیم .

الان امکان تردد نداریم و راه فعلا مسدود است.

۱۳:۱۲ جمعه/ حضور رئیس ستاد مدیریت بحران کشور استاندار تهران در محور هراز

هاشمی، استاندار تهران و نجار، رئیس ستاد مدیریت بحران کشور دقایقی پیش برای بررسی میدانی حادثه کولاک محور هراز وارد بخش رودهن شد.

۱۲:۰۲ جمعه- اسکان ۴۰۰ مسافر در محور هراز/ محور فیروزکوه بازگشایی شد

فرمانده پلیس راه ویژه شرق استان تهران گفت: متاسفانه کولاک شدید در استان مازندران باعث شده تردد در لاین فیروزکوه به مازندران و‌ در منطقه گدوک شاهد پس زدگی بار ترافیک باشیم.

سیاوش محبی دقایقی پیش در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری فارس در استان تهران در خصوص انسداد محور فیروزکوه و گرفتاری خودروها در این جاده، اظهار داشت: در محور فیروزکوه کولاک شدید حاکم است و عوامل راهداری مشغول بازگشایی مسیر هستند.

وی افزود: امیدواریم با تلاش گروه‌های امدادی تا دقایقی دیگر این محور بازگشایی شود.

فرمانده پلیس راه ویژه شرق استان تهران در خصوص تعداد اعلام شده گرفتار شدندگان در این محور گفت: تعداد خودروهایی که از گدوک به سمت مازندران حرکت میکردند به دلیل کولاک شدید در این استان در ترافیک سنگین مانده‌اند.

فرمانده پلیس راه ویژه شرق استان تهران تصریح کرد: متاسفانه کولاک شدید در استان مازندران باعث شده تردد در لاین فیروزکوه به مازندران و‌ در منطقه گدوک شاهد پس زدگی بار ترافیک باشیم.

وی درخصوص ترافیک لاین فیروزکوه به دماوند، با بیان اینکه گره ترافیکی این محور به سمت تهران بازگشایی شده است، اظهار کرد: در این محور ترافیکی وجود ندارد و فقط در محدوده گدوک ترافیکی بر اثر کولاک شدید به وجود آمده بود که با توجه به شرایط جوی تردد به کندی در جریان است.

محبی در خصوص اوضاع محور هراز نیز، گفت: در این محور تمام گرفتار شدگان در برف و کولاک در مجتمع شرکت نفت  و همچنین مساجد شهر دماوند اسکان یافتند، و پرنسل راهداری و گروه‌های امدادی در تلاش برای بازگشایی این محور هستند.

فرمانده پلیس راه ویژه شرق استان تهران ادامه داد: تعداد ۴۰۰ نفر از گرفتار شدگان در این محور اسکان داده شدند.

وی اضافه کرد: مسافرینی که در محور فیروزکوه گرفتار شدند، صبر و حوصله به خرج و فارغ از عجله و شتاب در صورت باز شدن مسیر رانندگی کنند، زیرا با همکاری اکیپ‌های راهداری‌، هلال‌احمر و گروه‌های امدادی مسیر بازگشایی شده و به مررو تردد در حال انجام است و هرگز اجازه نخواهیم داد مشکل جدی برای هم‌وطنانمان ایجاد شود.

۱۱:۴۴ جمعه- جان‌باختن رئیس اداره راه و شهرسازی پردیس و رودهن در کولاک محور هراز

مدیر راهداری اداره کل راه و شهرسازی استان تهران از جان‌باختن رئیس اداره راه و شهرسازی پردیس و رودهن در پی کولاک شب گذشته محور هزار خبر داد.

ذکریا صفرزاده دقایقی پیش در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شرق استان تهران اظهار کرد: رئیس اداره راه و شهرسازی پردیس و رودهن در پی کولاک شب گذشته جان خود را از دست داد.

وی افزود: محمدعلی طلوعی‌مقدم که برای نجات جان مسافران به محور هزار اعزام شده بود، گرفتار زیرش بهمن در این محور می‌شود و وضعیت این مسؤول تا امروز صبح نامشخص بود که پیکرش دقایقی پیش کشف شد.

مدیر راهداری اداره کل راه و شهرسازی استان تهران ضمن تسلیت درگذشت رئیس اداره راه و شهرسازی پردیس و رودهن تصریح کرد: محور هزار همچنان به دلیل کولاک شدید مسدود شد.

بر اساس اعلام مسؤولان جمعیت هلال احمر و پلیس‌راه، چهار خودرو در کولاک شب گذشته گرفتار ریزش بهمن شدند که تاکنون دو پیکر از زیر بهمن خارج شده و از دیگر سرنشینان خودروها اطلاعی در دست نیست.

۱۰:۵۴ جمعه/ خروج ۲ جسد از یک خودروی گرفتار در زیر بهمن محور هراز/ سگ‌های زنده‌یاب به محل حادثه اعزام شدند

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان تهران با اشاره به وقوع بهمن در مبارک‌آباد شهر آبعلی واقع در شهرستان دماوند گفت: تاکنون ۲ جسد از یک خودرو در زیر بهمن خارج شده است و سگ‌های زنده‌یاب و دستگاه‌های بیورادار را به منطقه حادثه‌دیده فرستاده‌ایم.

حسین کتابدار در ارتباط با وقوع بهمن در منطقه مبارک‌آباد شهر آبعلی واقع در شهرستان دماوند اظهار داشت: شب گذشته بهمن این منطقه را دچار حادثه کرده که راهداری پس از تخلیه مسیر، متوجه خودروهای گرفتار در زیر بهمن شده است.

وی افزود: تاکنون ۲ جسد از یک خودروی گرفتار در زیر بهمن خارج شده و هلال احمر استان تهران، سگ‌های زنده‌یاب و دستگاه‌های بیورادار را به منطقه حادثه دیده فرستاده‌اند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان تهران با اشاره به اینکه یک بالگرد نیز در حال اعزام به منطقه حادثه‌دیده است، گفت: به احتمال زیاد، تعداد دیگری از خودروها نیز زیر بهمن گرفتار هستند.

کتابدار ادامه داد: ۷۰ امدادگر در منطقه دماوند و فیروزکوه مستقر شده و اقدامات لازم را برای تغذیه، اسکان اضطراری و نجات جان در راه ماندگان انجام می‌دهند.

وی اضافه کرد: نیروهای امدادی منتظر باز شدن مسیرها بوده تا اقدامات لازم را جهت کمک به حادثه‌دیدگان انجام دهند، البته پلیس از مردم درخواست کرده که در محورهای برفگیر تردد نکرده و مسیرهای خود را ادامه ندهند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان تهران، گفت: شب گذشته تعداد زیادی در راه مانده در منطقه امامزاده هاشم توسط نیروهای امدادی هلال احمر در شرکت نفت آبعلی، مساجد و مدارس اطراف اسکان اضطراری یافتند و اقدامات لازم در محور دماوند ـ فیروزکوه و فیروزکوه ـ مازندران در حال انجام است.

۰۲:۰۱ جمعه – گرفتاری 6 ساعته مسافران در برف و کولاک جاده دماوند/ اسکان اضطراری مسافران در مراکز اقامتی

در پی بارش شدید برف و کولاک بیش از ۶ ساعت است که شمار زیادی مسافران و خودروها در جاده تهران – دماوند گرفتار شدند و وضعیت در این محور بحرانی گزارش شده است.

بر این اساس، ستاد مدیریت بحران شهرستان دماوند در محل فرمانداری تشکیل شده و کلیه مسؤولان دستگاه‌ها نیز حضور دارند تا برای امدادرسانی به مسافران گرفتار تمام ظرفیت‌ها بسیج شود.
با توجه به برودت شدید دمای هوا و اتمام بنزین برخی خودروها، شرایط برای مسافران بسیار سخت شده است که توقف ۶۶ ساعته آنها کلافگی و بی‌حوصلگی را نیز برایشان در پی داشته است.

ناصر محمودی‌فرد، رئیس ستاد مدیریت بحران شهرستان دماوند در این خصوص با بیان اینکه تمام امکانات این شهرستان بسیج شده است، اظهار کرد: نیروهای امدادی و خدماتی در جاده‌ها جهت کمک‌رسانی حضور دارند.

فرمانده پلیس‌راه ویژه شرق استان تهران نیز گفت: امدادرسانی به در راه ماندگان و مسافرانی که به دلیل انسداد جاده رودهن – دماوند و همچنین جاده فیروز کوه – تهران با مشکل روبه‌رو شده بودند به شکل مناسبی صورت گرفته است.

سیاوش محبی افزود: همه بازماندگان در جاده و مسافران در مجتمع رفاهی شرکت نفت و مراکز مناسب اقامتی اسکان داده شده‌اند و هیچ جای نگرانی وجود ندارد

حجت‌الاسلام جمال هادیان، رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد شرق استان تهران نیز بیان کرد: مسجدالرضا(ع) و مسجد ولی عصر(عج) گیلاوند برای اسکان مسافران آماده است.

 ۰۱:۲۳ بیش از ۶۰ نفر از نیروهای ستاد بحران در حال کمک رسانی هستند

مهدی کچویی با حضور در محور هراز در گفتگو ی تلفنی با خبرنگار خبرگزاری فارس دررودهن با اعلام این مطلب گفت: علاوه براین تعداد نیرو، یک دستگاه لودر جهت کمک به بازگشایی محور فیروزکوه در منطقه چناران و یک دستگاه گریدر نیز به محور هراز اعزام شده اند.

وی ادامه داد: تمامی نیروهای موتوری و انسانی ستاد بحران در آماده باش کامل به سر می برند و تا کنون تلاش زیادی برای امداد رسانی شده است.

رییس ستاد بحران شهر رودهن افزود: با تلاش عوامل راهداری و شهرداری جاده فیروزکوه بازگشایی شده و تردد روان است ولی همچنان کولاک به شدت ادامه دارد و به همین جهت عوامل امدادی در جاده حضور خواهند داشت.

کچویی با بیان این که در تلاش هستیم ‌تا جاده هراز هم به زودی بازگشایی شود، تصریح کرد: بسیاری از هموطنان عزیز که دربهمن و‌کولاک گرفتار شده بودند به اماکن از پیش تعیین شده از جمله چندین مدرسه، مسجد و رستوران منتقل شده و نیروهای هلال احمر آبعلی و چناران رودهن هم در این خصوص زحمات زیادی متحمل شده اند.

ییس ستاد بحران شهر رودهن  گفت: پاکسازی و بازگشایی خیابان ها و معابر داخلی شهر رودهن هم در غالب چندین اکیپ برف روبی در حال انجام است ضمن اینکه این ستاد آمادگی خدمات رسانی و اسکان بیشترمسافران در راه مانده را دارد.

کچویی در پایان گفت: پلیس راه، راهنمایی و رانندگی. راهداری رودهن، شهرداری، بسیج، هلال احمر و گروه های مردم نقش بسیار زیادی در کمک رسانی به مسافران در راه مانده را ایفا کردند که نهایت تقدیر و تشکر را از این عزیزان را داریم.

۲۰:۴۴  پنج‌شنبه – تردد در هراز امکان‌پذیر نیست/ مردم در جاده گرفتار شدند

سیاوش محبی دقایقی پیش در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری فارس در استان تهران در خصوص اوضاع ترافیکی محورهای مواصلاتی شرق استان تهران، اظهار داشت:  هم‌اکنون هیچ ترددی در محور هراز امکان‌پذیر نیست و تعدادی از وسایل نقلیه نیز در این محور گرفتار شدند.

وی افزود: با توجه به کولاک شدید در محور هراز امکانی برای امدادرسانی به خودروهای گرفتار در این جاده وجود ندارد.

محبی ادامه داد: خودروهای راهداری نیز در این وضعیت جوی نمیتوانند اقدام به بازگشایی محور کنند زیرا بلافاصله پس از برفروبی سطح جاده با برف پر و خودروهای امدادی توان حرکتی خود را از دست میدهند اما همچنان خودروهای هلال احمر و راهداری مشغول نمک‌پاشی و امدادرسانی هستند.

فرمانده پلیس راه ویژه شرق استان تهران در خصوص تعداد خودروهای گرفتار در محور هراز را محدود اعلام و اظهار کرد: هموطنان به هیچ عنوان در این شرایط جوی اقدام به سفر نکنند زیرا بستن زنجیر چرخ نیز نمیتواند برای ادامه مسیر موثر باشد.

وی در خصوص اوضاع ترافیکی محور فیروزکوه نیز گفت: تردد در این محور نیز مانند هراز امکان‌پذیر نیست، برف و کولاک در گردنه‌های گدوک و امین‌آباد امکان تردد خودروها را نمی‌دهد.

محبی ادامه داد: خودروهایی که در محور فیروزکوه حضور دارند نیز به کولاک برخورد کردند و به کندی به مسیر خود ادامه میدند.

فرمانده پلیس راه ویژه شرق استان تهران با بیان اینکه بنابر شنیده ها در محور هراز بهمن آمده، افزود: امکان ریزش بهمن هر لحظه امکان دارد، اما این موضوع در دست بررسی است زیرا به هیچ عنوان خودروهای امدادی نیز نمیتوانند برای بررسی این موضوع به محور بروند.

وی ادامه داد: تردد در محور امام رضا(ع) عادی و‌روان است و مشکلی در این محور وجود ندارد، و خوشبختانه طی 24 ساعت گذشته حادثه‌ای در محورها رخ نداده است.

محبی اضافه کرد: هم‌وطنان آگاه باشند تردد در محورهای فیروزکوه و هراز امکانپذیر نیست و این دو محور تا اطلاع ثانوی مسدود است و همکاران ما برای حفظ سلامت رانندگان و همراهانشان از ورود آنها به این جاده‌ها جلوگیری خواهند کرد.

۲۰:۴۲ روز پنج‌شنبه – سقوط بهمن و کولاک شدید موجب مسدود شدن شدن جاده هراز شد

رضا طاهرخانی اظهار داشت: هم اکنون نیروهای راهداری رودهن  در محور مستقر و در حال امداد رسانی به مسافران می باشند.

وی گفت: پلیس راه در صدد تخلیه جاده از خودروها می باشند و مردم به هیچ عنوان وارد این جاده نشوند.

طاهرخانی افزود: نیروهای امدادی در حال آماده باش کامل هستند و برای امداد رسانی به شهروندان در راه مانده به جاده هراز اعزام شدند.

بخشدار رودهن ادامه داد: شرایط جوی طی دو روز گذشته بویژه امشب موجب شده تا تردد در محورهای مواصلاتی رودهن و حتی داخل شهر رودهن به کندی صورت بگیرد و شهروندان رعایت تمام نکات ایمنی را داشته باشند.

طاهرخانی در پایان گفت: طبق هماهنگی های صورت گرفته در ستاد بحران بخش رودهن چند مدرسه در رودهن و آبعلی آماده اسکان مسافران در راه مانده می باشند و تمامی عوامل ستاد بحران در حال خدمات رسانی در این خصوص هستند.

انتهای پیام/م