به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، محمد شریعتمداری امروز در سفر یک روزه با دعوت میرزایی‌نیکو، نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس با همراهی استاندار تهران و جمعی از مسؤولان استانی و شهرستانی در شهرستان فیروزکوه حضور پیدا کرد.

محمد شریعتمداری امروز در دیدار با صنعتگران و کارآفرینان شهرستان فیروزکوه اظهار کرد: کشور ما مسیری را طی می‌کرد که ابرقدرت‌ها مقابلش ایستادند و خیلی ملت‌ها را تابع خود کردند و یک جریان نهفته در حوزه اقتصاد علیه ملت ایران ترتیب داده شد.

وی با بیان اینکه دولت تدبیر و امید با روی کار آمدنش وارد مذاکره جدی با این ابرقدرت‌ها شد، یادآوری کرد: این مذاکرات به یک سند بین المللی (برجام) منجر شد و با اسناد و مدارک در سازمان ملل مشخص شد که ایران هیچ وقت منادی جنگ نبوده و تمام فعالیت‌هایش در راستای صلح بوده است.

شریعتمداری از عدم قطعیت وارد شده بر اقتصاد کشور در آن برهه زمانی نام برد و گفت: پمپاژ عدم قطعیت و انتظارات منفی باعث شد همه کسانی که در فعالیت‌های اقتصادی بودند رفتارشان بر پایه انتظارات منفی که نتیجه‌اش بی‌ثباتی و رخت بر بستن امید بود، شکل گیرد.

*تک آمریکا قابل پاتک است

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه با روی کار آمدن دولت یازدهم در همان شرایط ابتدایی حساس آرامش برقرار شد، تصریح کرد: با آغاز به کار دولت تدبیر و امید آرامشی که در نتیجه پمپاژ قطعیت بود شکل گرفت و بذر امید کاشته شد.

شریعتمداری در ادامه با تشریح شرایط کنونی کشور اضافه کرد: با روی کار آمدن ترامپ، آمریکا یک جانبه از برجام خارج و خواستار بازگشت تحریم‌ها شد و مقابل کشورهای دیگر امضاکننده نیز ایستاد که نگرانی این کشورها را از این رفتار نیز به دنبال داشت.

وی با اعلام اینکه تک آمریکا قابل پاتک است، تصریح کرد: اما آن چیزی که به ما ضربه خواهد زد شکل‌گیری مجدد آن عدم قطعیت یاد شده در اذهان عمومی مردم و پمپاژ بذر یاس در جامعه است.

* نباید عدم قطعیت در اذهان عمومی مردم پمپاژ شود

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه از این مشکل به وجود آمده عبور خواهیم کرد، گفت: در یک مسیر رو به جلو در حال حرکت هستیم، ممکن است روند کند شود اما این مسیر را باید ادامه دهیم.

شریعتمداری با بیان اینکه نباید بذر یاس را در جامعه بکاریم، تصریح کرد: کاشتن بذر یاس بدترین لطمه است و تا جان داریم برای حفظ آنچه که در این مملکت داریم، باید تلاش کنیم.

وی همچنین با مقایسه وضعیت کنونی با زمان جنگ تحمیلی یادآور شد: در آن دوران نیز دنیا مقابل کشور ما ایستاد و وقتی که عراق حمله می‌کرد کلکسیونی از بهترین جنگ افزارهای دنیا را در اختیار داشت؛ اما از آن دوران سخت با افتخار عبور کردیم.

*ممنوعیت واردات ۱۴۰۰ کالا

حدود یک‌هزار و ۴۰۰ کالا ممنوعیت واردات گرفته‌اند؛ یکی از اهم آنها صنایع‌غذایی است که واردات ندارد و یک فرصت بزرگ برای تأسیس واحدهای تولیدی و افزایش تولیدات داخلی است.

وی افزود: اعمال فشار به تولیدکنندگان از جمله مالیات‌ها در این شرایط باید به حداقل برسد تا تولید متوقف نشود؛ درخواست تأسیس واحدهای تولیدی نسبت به سال گذشته ۲۲ درصد رشد داشته است.

وی با اشاره به کمبود برق ابراز کرد: موضوع برق تا ۱۵ مرداد برطرف خواهد شد و واحدهای صنعتی با امید به فعالیت خود ادامه دهند.

*کاهش ۳۰۰ مگاوات برق در استان تهران

محمدحسین مقیمی، استاندار تهران نیز در این نشست در خصوص تأمین آب شهرک صنعتی فیروزکوه گفت: یک میلیون متر مکعب آب برای این منطقه تخصیص یافته است که درخواست افزایش به دو و نیم میلیون متر مکعب شده است که این میزان تقاضا در حال پیگیری و اجراست.

وی در خصوص مشکلات برق اظهار داشت: به دلیل کاهش بارندگی در سال جاری و کمبود آب پشت سدها، ۴۰۰۰ مگاوات برق تولیدی این حوزه کاهش یافته است که برای جلوگیری از خاموشی در سطح کشور، با اختیاری که از سوی هیئت دولت به استانداران تفویض شد، ساعت کاری ادارات دولتی را در تهران در ساعات اوج مصرف که از ساعت ۱۳ تا ۱۶ می‌باشد، ۱ ساعت تغییر داده‌ایم که منجر به صرفه جویی ۳۰۰ مگاوات برق فقط شده است.

مقیمی تاکید کرد: واحدهایی که یک شیفت تولید در شبانه روز دارند، می‌توانند با انتقال شیفت به شب تا ۱۵ مرداد ماه، نقش موثری در کاهش مصرف برق داشته باشند.

*فعالیت ۹۲ واحد تولیدی در فیروزکوه

یدالله صادقی، مدیر کل صنعت، معدن و تجارت استان تهران هم در این نشست گفت: شهرستان فیروزکوه دارای ۱۶۰ واحد تولیدی در دو شهرک صنعتی دارد که مجموعآ ۹۲ واحد فعال و مابقی به مرور زمان نیمه فعال یا راکد شده‌اند.

وی افزود: صنایع فعال در این شهرستان شامل: صنایع غذایی، شیمیایی، ماشین سازی و هستند.

صادقی در خصوص شرکت‌های سن ایچ و شیوا اظهارداشت: شرکت‌های مذکور ۲۵۰ نفر اشتغال مستقیم ایجاد کرده‌اند؛ که در حال حاضر با مشکلاتی اعم از کمبود آب، آنتن دهی مخابراتی و ارز مواجه هستند.

وی تاکید کرد: اگر مشکلات حوزه ارز برای این شرکت‌ها حل شود و بتوانند دستگاه‌های پیش خرید شده را وارد کنند، خط تولیدهای بعدی بهره برداری خواهد شد و تا ۱۰۰۰ نفر اشتغال ایجاد می‌شود.

به گزارش عصر شرق؛ وزیر صنعت امروز با دعوت میرزایی‌نیکو، نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس به این منطقه حضور پیدا کرد که به دلیل تداخل در برنامه‌ها و برنامه کمیته اقتصادی دولت سفر شریعتمداری به دماوند کنسل و به زمان دیگری موکول شد.

منبع: شاتا/ ایرنا

انتهای پیام/س