به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، منصور مردانی در نشست کارگروه حقوق شهروندی شهرستان دماوند با بیان اینکه اعتقاد به کار سیستمی دارد، اظهار کرد: اگر برنامه‌های سیستمی در امور حاکم باشد و بر اساس چهارچوبی که فرمانداری تعیین می‌کند، حرکت کنیم، کمترین چالش را خواهیم داشت.

وی گفت: یکی از اقداماتی که در امور منابع آب انجام شد، این بود که بانک اطلاعاتی جامعی تهیه شد و دیگری، ساماندهی آب‌های سطحی بود، چراکه منابع آب‌های سطحی با توجه به اینکه بالغ‌بر ۲۰۰ کیلومتر رودخانه در دماوند وجود دارد، بسیار حائز اهمیت است و دماوند در این خصوص، جزو شهرستان‌های خاص محسوب می‌شود.

رئیس اداره امور منابع آب شهرستان دماوند با بیان اینکه دماوند بعد از فیروزکوه با دو هزار کیلومترمربع جزو دومین شهرستان بزرگ استان تهران است، تصریح کرد: منابع آبی شهرستان دماوند از حساسیت‌ها و اهمیت زیادی برخوردار است.

*چاه‌های غیرمجاز در دشت دماوند قرار گرفته است/ دشت هومند آبسرد به سمت مرگ آبخوان پیش‌ می‌رود

رئیس اداره امور منابع آب شهرستان دماوند با اشاره به اینکه این شهرستان دارای سه دشت دماوند، هومند آبسرد و گرمسار است، بیان کرد: بخشی از دشت گرمسار در دماوند قرار گرفته و قطعاً نوع چالش‌های این سه دشت به‌عنوان کاسه‌های منابع آب متفاوت بوده و نوع اقدامات ما نیز در این راستا مجزاست.

مردانی افزود: با توجه به اینکه بیشترین گرایش دشت هومند آبسرد به سمت بخش کشاورزی است، نوع دیدگاه‌ها و برخوردها با دیگر دشت‌ها متفاوت است؛ چاه‌های غیرمجاز غالباً در دشت دماوند قرار گرفته و این مسأله در دشت هومند آبسرد با توجه به ضعف سفره کمتر وجود دارد.

وی با بیان اینکه دشت هومند آبسرد به سمت مرگ آبخوان پیش‌ می‌رود، گفت: یکی از بلاهای بزرگ در دهه‌های گذشته این بوده که دشت هومند آبسرد به خوبی مدیریت نشده است.

*اعمال محدودیت برای حفظ منابع آبی اعتراضاتی به همراه دارد/ زیاده‌خواهی‌هایی به دشت‌های آبی دماوند آسیب می‌زند

رئیس اداره امور منابع آب شهرستان دماوند تأکید کرد: گاهی اینکه همه افراد در حوزه‌ای راضی باشند، جای شک دارد و قطعاً در بحث حاکمیتی برای حفظ منابع آبی با محدودیت‌هایی که اعمال می‌شود، اعتراضاتی در شهرستان دماوند به همراه خواهد بود.

مردانی تصریح کرد: امروز سفره‌های آب زیرزمینی به وضعی رسیده که اگر همین روند ادامه داشته باشد، از بین خواهند رفت؛ محدودیت‌ها در دشت هومند آبسرد بیشتر است که این موضوع باعث اعتراضاتی می‌شود؛ در این راستا، زیاده‌خواهی‌هایی وجود دارد که به تمام منافع دماوند در دشت‌ها آسیب می‌زند.

وی با بیان اینکه خیلی از اراضی دولتی با اسناد جعلی تغییر کاربری پیدا کرده است، بیان کرد: مطمئناً اگر امور آب و سایر دستگاه‌ها دقت بیشتری داشته باشند، کمتر در این خصوص دچار مشکل می‌شویم؛ تمام پرونده‌ها باید استعلام شود و همین با توجه به اینکه برخی اسناد جعلی است، این افراد اعتراضاتی را انجام می‌دهند.

*نبود آسانسور؛ تنها ضعف اداره منابع امور آب دماوند

رئیس اداره امور منابع آب شهرستان دماوند خاطرنشان کرد: از لحاظ ساختاری سعی کرده‌ایم که حداکثر خدمات در امور منابع آب به ارباب رجوع داده شود و تنها ضعف این اداره نبود آسانسور بوده که در این خصوص پیگیری‌هایی از طریق دادگستری انجام شده است.

مردانی اضافه کرد: با توجه به اینکه ادوات غیرمجازی که کشف و توقیف می‌شود در اختیار ستاد اجرایی فرمان امام قرار می‌گیرد که درخواست کرده‌ایم که بخشی از آن برای نصب آسانسور در اداره منابع امور آب اختصاص داده شود.