به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، منصور مردانی ظهر امروز در نشست تهیه طرح حوزه آبریز سد ماملو اظهار کرد: رودخانه‌هایی که در چهارچوب سد ماملو تعریف می‌شود، شامل رودخانه‌های آه، تار و سیاه‌رود است که به سد ماملو وارد می‌شود.

وی در خصوص چالش‌های موجود بیان کرد: در شهرستان دماوند، ۲۰۴ مورد کالورت و سازه‌های تقاطعی وجود دارد که قابلیت لازم برای عبور سیلاب ندارند و ما این موضوع را اعلام کردیم.

مدیر اداره امور منابع آب دماوند ادامه داد: یکی از اتفاقاتی که اداره راهداری و راه و شهرسازی وقت در رودخانه آه به وجود آوردند، انسداد رودخانه در قسمتی است که در منطقه مجاور جاده هراز قرار دارد.

۴۶۰ مورد تجاوز به حریم بستر رودخانه آه

مردانی اضافه کرد: اداره راه و شهرسازی وقت به دلیل ریزش سنگ از ارتفاع، به تعریض جاده و تجاوز به بستر رودخانه پرداخت و این امر باعث انسداد گذر ایمن سیلاب شده است؛ در حالی که دوره بازگشت سیلاب در این منطقه، ۶۰ تا ۷۰ مترمکعب در ثانیه است و با وقوع سیلاب، آب به داخل بافت شهری وارد می‌شود.

وی تصریح کرد: ما در خصوص ساماندهی رودخانه آه، در یک ماه گذشته با همراهی چهار اکیپ رصد و بروزرسانی این رودخانه را به طول ۱۴ کیلومتر انجام دادیم؛ در حال حاضر، ۴۶۰ مورد تجاوز به حریم بستر در خصوص رودخانه آه وجود دارد.

مدیر اداره امور منابع آب دماوند خاطرنشان کرد: رودخانه آه، دو شهر رودهن و آبعلی و همچنین سادات‌محله را شامل می‌شود و به دلیل اهمیت موضوع، تعداد ۲۰ مشاور دارای صلاحیت رسیدگی به امور معرفی شد.

مردانی گفت: در این راستا، بالغ بر یک میلیارد تومان برای سادات‌محله تخصیص اعتبار شد و ساخت دیوار ساحلی آن نیز آغاز می‌شود.

وی تصریح کرد: متأسفانه تجاوزاتی که در حریم بستر رودخانه در رودهن انجام شده، وحشتناک است و در صورت وقوع سیلاب، حتماً آسیب جانی خواهیم داشت؛ همانطور که در سال ۶۷ این اتفاق افتاد.

مدیر اداره امور منابع آب دماوند تصریح کرد: متأسفانه این تجاوزات با مجوز صورت گرفته است؛ در حالی که باید استعلام لازم اخذ و سپس اقدام به ارائه مجوز می‌کردند.

مردانی عنوان کرد: در خصوص رودخانه تار نیز اتفاقات خوبی رقم خورد و ۳۰ مورد تخریب به خصوص در ولیران در برنامه خواهیم داشت؛ دوره بازگشت سیلاب رودخانه تار به ۱۳۰ مترمکعب در ثانیه می‌رسد و از داخل بافت شهر دماوند عبور می‌کند.

مدیر اداره امور منابع آب دماوند اضافه کرد: در اوره دوره بازگشت، ۷۰ مترمکعب است و قطعا کانال موجود در بلوار امام خمینی دماوند نمی‌تواند این حجم آب را عبور دهد و تنها ۱۲ تا ۱۵ مترمکعب را عبور می‌دهد.

تخریب و آزادسازی ۱۴٫۴ هکتار از تجاوزات حریم بستر رودخانه تار

مردانی خاطرنشان کرد: ما سال گذشته در خصوص رودخانه تار در پایین‌دست، اقدام به تخریب و آزادسازی ۱۴٫۴ هکتار از تجاوزات حریم بستر رودخانه کردیم.

وی عنوان کرد: در شاخه روح‌افزای دماوند نیز سازه‌های تقاطعی باید اصلاح شود؛ در الزامات بافت شهری به صورت دوره بازگشت ۵۰ ساله سیلاب طراحی صورت می‌گیرد؛ در این راستا در رودخانه آه آبعلی نیز طراحی ۵۰ ساله صورت گرفته اما تا ۱۰۰ سال نیز کالیوره انجام می‌شود.

رئیس اداره امور منابع آب دماوند گفت: در ما در مناطق دلیچایی، مومج و دهنار، تراز کف رودخانه با برخی از روستاها مساوی است و نیاز به نصب سیل‌بند داریم؛ زیرا با کمترین سیلاب و بارندگی‌های شدید، روستاها به زیر آب می‌روند.

انتهای پیام/س