به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، امروز در روز عاشورای حسینی بزرگ‌ترین تجمع عزاداران حضرت اباعبدالله الحسین(ع) در شرق استان تهران با حضور هزاران نفر از عاشقان اباعبدالله(ع) در روستای زیارت از توابع شهر کیلان برگزار شد.

روستای کوچک زیارت که در جنوب شرقی شهرستان دماوند واقع شده است، امروز میزبان سیل عظیمی از عاشقان اهل‌بیت (ع) در قالب دسته‌های سینه‌زنی و زنجیرزنی بود و جلوه‌ زیبایی از تجمع عزاداران حسینی در آن به وجود آمد.

روستای زیارت در مدت حدود یک‌هزار و ۲۳۰ سال، از وجود نعمت پاک و مطهر امامزاده عیسی بن زید (ع) از نوادگان امام سجاد (ع) برخوردار است که خیلی از اهالی، وجود این امامزاده واجب‌التعظیم را دلیل حضور بی‌‌نظیر عزاداران حسینی می‌دانند.

نماز پرفیض عاشورا در جاده زیارت

هیئت‌های عزاداری روستاها و شهرهای اطراف که در ۱۰ شب و روز گذشته در سوگ امام شهیدان گریستند، امروز با حضور در جوار نورانی امامزاده عیسی (ع)، ضمن طواف دور این امامزاده، به آن عرض ادب کردند.

دسته‌های سینه‌زنی و زنجیرزنی امروز از روستاها و مناطق مختلف شهرستان دماوند به‌سوی امامزاده عیسی (ع) حرکت کردند و هنگام ظهر در مسیر جاده، نماز پرفیض ظهر عاشورا را با شکوه خاصی خواندند.

دسته‌های عزاداری شهر کیلان، نخلی به قدمت ۸۰۰ ساله دارند که نمادی از سرهای بریده ۷۲ تن از یاران با وفای امام حسین (ع) در کربلا بوده که در روز عاشورا بر فراز دستان گرم اهالی زیارت حمل می‌شود.

*حضور عزاداران شهرهای اطراف در جوار امامزاده عیسی (ع)

بعد از ظهر امروز که هنگام شهادت امام حسین (ع) بوده، ریش‌سفیدان کیلانی روبه‌روی امامزاده عیسی (ع) حلقه می‌زنند و پرچم حضرت اباعبدالله الحسین(ع) را به اهتزاز درمی‌آورند و بقیه ندای «وای حسین کشته شد» سر می‌دهند و برای شهادت سالار شهیدان بر سر و سینه‌ می‌زنند.

مردم شهر کیلان و روستای زیارت ارادت ویژه‌ای به حضرت اباعبدالله الحسین (ع) دارند و با وجود اینکه همه در این روستا سکونت ندارند، اما خود را از شهرها و حتی خارج از کشور به زیارت می‌رسانند و از روزهای نخستین ماه محرم شرایط را برای میهمانان حضرت سیدالشهدا (ع) آماده می‌کنند.

کسانی که به نوعی با این روستا در ارتباط هستند، عزاداری و سوگواری برای اباعبدالله الحسین (ع) را مهم می‌دانند و در روزهای تاسوعا و عاشورا خود را به زیارت می‌رسانند تا در سوگواری سرورشان با دل‌های حزن‌انگیز و چشمانی گریان حاضر شوند و رسالت خود را انجام دهند.

 زیارتی‌ها به خادمی اباعبدالله(ع) افتخار می‌کنند

اهالی شهیدپرور روستای زیارت همواره عاشق امام حسین(ع) بوده و هستند و اگرچه این روستا جمعیت زیادی ندارد؛ اما مردمش به خادمی حضرت اباعبدالله الحسین(ع) افتخار می‌کنند.

امروز در روستای زیارت چند تن از مسئولان شهرستان دماوند از جمله امام جمعه دماوند، نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس، فرماندار دماوند، فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه دماوند، رئیس اداره اوقاف و امور خیریه دماوند و … نیز حضور پیدا کرده و در کنار دیگر عزاداران عاشورای حسینی به عزاداری پرداختند.

شهید قربانعلی قربانی، شهید تازه تفحص شده دوران دفاع مقدس نیز، امروز میهمان ویژه عزاداران حضرت اباعبدالله الحسین (ع) بود که همراه با استقبال پرشور مردم در مراسم امروز تشییع شد.

بر اساس این گزارش، روستای زیارت در ۲۵ کیلومتری مرکز شهرستان دماوند و در مسیر جاده کیلان به سمت ایوانکی قرار گرفته است و یکی از مناطق خوش آب و هوایی به حساب می‌آید که در میان دره‌ها و کوه‌های منطقه قرار دارد.

 کوهان؛ میزبان سیل دیگری از عزاداران حسینی

همچنین همزمان با برگزاری مراسم عزاداری در روستای زیارت، مراسم پرشور دیگری در محله کوهان و در جوار آستان مقدس امامزاده زین‌العابدین (ع) برپا شد که در آن نیز هیئت‌های مختلفی از محلات و روستاهای اطراف از جمله کردر، بیدک و وادان حضور پیدا کردند.

امامزاده زین‌العابدین (ع) فرزند عقیل برادر بزرگوار جضرت علی بن ابی طالب (ع) هستند که محله کوهان تدفین شده‌اند.

با وجود اینکه هر ساله در روز عاشورا دو برنامه همزمان در شهر کیلان برگزار می‌شود، اما هر دو منطقه جمعیت قابل توجهی را در خود می‌بیند و این نشان از ارادت خاص مردم شهر کیلان به ساحت مقدس حضرت اباعبدالله الحسین(ع) دارد.

انتهای پیام/س