به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، نشست شورای هماهنگی امور شهری و روستایی شهرستان دماوند دوشنبه‌شب با حضور شهرداران، اعضای شوراهای اسلامی شهر، رؤسای شوراهای بخش مرکزی و رودهن و رئیس شورای اسلامی شهرستان دماوند و معاونان فرماندار دماوند در سالن نشست‌های ساختمان شماره دو شهرداری دماوند برگزار شد.

فرماندار دماوند در این نشست با اشاره به نشست فرمانداران با استاندار تهران اظهار کرد: با توجه به شرایط ویژه و خاصی که در زمینه مشکلات اقتصادی و محدودیت‌های ارزی پیش‌ آمده و فعلاً این وضع ادامه دارد، ممکن است که برخی کارها تحت شعاع این مسأله قرار گیرد.

مجید صفری با بیان اینکه تابع سیاست‌های کلان کشور هستیم، افزود: عبور از بحران مشکلات اقتصادی یکی از مهم‌ترین موضوع‌هایی است که در دستور کار دولت قرار دارد و با توجه به تدبیر و اندیشه و مقاومتی که در همه امور داشتیم، مطمئناً از این مسیر به سلامت عبور خواهیم کرد.

وی گفت: امروز مسؤولان شهری و روستایی باید در خصوص مسائل حوزه خود حساسیت دو چندانی داشته باشند و اتفاقات را مورد رصد و کنترل خود قرار دهند؛ با توجه به شرایط کشور باید به شدت مراقب باشیم و وظیفه سازمانی خود را به خوبی انجام دهیم.

*کاهش مصرف ۴ هزار مگاواتی برق با تغییر ساعات ادارات در استان تهران

فرماندار دماوند تصریح کرد: تمام موضوع‌هایی که حدس می‌زنیم، امکان دارد که معضلات بالقوه‌ای ایجاد کند را باید مورد توجه قرار داد؛ مسائل اجتماعی، فرهنگی، امنیتی و اقتصادی باید به خوبی در شهرستان دماوند رصد شود و در خصوص این مسائل تدبیر و پیشگیری شود.

صفری با بیان اینکه بسیاری از مشکلات را در سال‌‌های گذشته تجربه و با تدبیر مسؤولان از آن عبور کردیم، بیان کرد: امروز ریزترین وقایع در شهر و روستا باید مورد توجه قرار گیرد که از غافله عقب نمانیم تا نتوانیم مشکلات و مسائل را مهار کنیم.

وی، مدیریت مصرف برق را حائز اهمیت دانست و افزود: تغییر ساعت کار ادارات در استان تهران باعث کاهش چهار هزار مگاوات در مصرف برق این استان شد و در این حوزه، عملکرد استان تهران در کشور نمونه بود.

*زنگ خطر تفکیک اراضی و باغات در دماوند/ به شدت با متخلفان برخورد می‌شود

فرماندار دماوند با اشاره به اینکه مصرف آب و برق در ادارات این شهرستان رصد می‌شود، گفت: با ادارات پر مصرف در حوزه آب و برق برخورد خواهد شد؛ چراکه باید در خصوص مصرف انرژی حساسیت زیادی وجود داشته باشد.

صفری در خصوص ساخت و سازهای غیرمجاز در شهرستان دماوند تصریح کرد: امروز هجمه جدیدی برای تفکیک اراضی و باغات در دماوند به وجود آمده و این زنگ خطر بزرگی برای این شهرستان است؛ به شدت با ساخت و سازهای غیرمجاز در دماوند برخورد می‌شود و دستگاه‌های مربوطه موظف به برخورد با متخلفان هستند.

وی با بیان اینکه در شورای تأمین شهرستان دماوند تصمیم‌هایی درباره ساخت و سازهای غیرمجاز اتخاذ شده است، بیان کرد: مواردی گزارش شده که اراضی و باغات به صورت سازماندهی شده در حال تفکیک هستند؛ این زنگ خطر بسیار بزرگی است که باید کنترل و مدیریت شود.

*لزوم ساماندهی آرامستان‌ها در دماوند/ استقبال از طرح «بام دماوند»

فرماندار دماوند تأکید کرد: هیچ‌کسی حق ساخت و ساز غیرقانونی را در شهرستان دماوند ندارد و ساخت و سازهایی که انجام شده را نیز باید ساماندهی کرد و در هفته گذشته در چند مرحله عملیات آزادسازی اراضی از دست متصرفان انجام شد؛ باید از اتفاقاتی که در حریم شهرها در حال رخ دادن است، جلوگیری شود.

صفری در زمینه وضع آرامستان‌های شهرهای شهرستان دماوند افزود: آرامستان‌های موجود باید ساماندهی شوند و شهرداری‌ها با توجه به امکانات خود، باید برای افزایش ظرفیت آرامستان‌های شهرهای خود پیش‌بینی داشته باشند و پهنه تعیین شده در منطقه «دهن» دماوند، باید برای کل این شهرستان مد نظر قرار گیرد.

وی در ادامه با استقبال از طرح رئیس شورای اسلامی شهرستان دماوند برای تبدیل منطقه شمالی دماوند در قالب طرح گردشگری به عنوان بام دماوند گفت: تعریف بام دماوند پیش‌بینی خیلی خوبی است که می‌تواند منطقه‌ای از شهر دماوند به عنوان گردشگری مد نظر قرار گیرد.

*آمادگی واگذاری مدیریت آب شرب در روستاها/ هیچ فروشگاه زنجیره‌‌ای اجازه بهره‌برداری ندارد

فرماندار دماوند در خصوص وضع دریاچه تار این شهرستان تصریح کرد: دریاچه تار دماوند به عنوان اثر ملی و طبیعی با کمک شهرداری و بخشداری مرکزی دماوند ساماندهی خواهد شد و در این جهت، طرح گردشگری برای این منطقه مور توجه قرار دارد.

صفری از واگذاری مدیریت آب روستاها به شوراها و دهیاری‌ها خبر داد و بیان کرد: اگر شورا یا دهیاری می‌تواند مدیریت آب شرب روستا را بر اساس ضوابط و نظارت آبفای روستایی انجام دهد، امکان واگذاری این امر وجود دارد.

وی درباره فروشگاه‌های زنجیره‌ای در شهر دماوند تأکید کرد: صدور مجوز فعالیت فروشگاه‌های زنجیره‌ای در دماوند مسکوت مانده و هیچ فروشگاهی اجازه بهره‌برداری ندارد؛ سیاست بر این است که اگر فروشگاه زنجیره‌ای راه‌اندازی می‌شود به کسبه جز و خرد صدمه‌ای وارد نشود.

*ساخت سالن نگهداری از معتادان متجاهر استان تهران در دماوند

فرماندار دماوند در زمینه حصارکشی فضای سبز در ورودی شهر دماوند در محدوده هشت بهشت افزود: در این راستا، باید امکان دسترسی مردم به فضای سبز عمومی داده شود؛ همچنین با توجه به دستور استاندار تهران باید برای نگهداری از ۳۰۰ معتاد متجاهر استان تهران سالن کمپ اعتیادی در دماوند فراهم شود.

صفری درباره نصب دوربین‌های ترافیکی و امنیتی در شهر بیان کرد: در شهرهای دماوند باید دوربین‌های مداربسته با کیفیت بالا نصب شود؛ بعضی از دوربین‌های نصب شده در شهر دماوند کیفیت لازم را ندارد که باید نسبت به رفع مشکلات اقدام کرد.

انتهای پیام/s