به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، عصر امروز همایش رستاخیز قلم با رونمایی از ۲۰۰ عنوان کتاب اثر ۱۶۰ نویسنده با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و هنر و مسؤولان در سینما پرستوی دماوند برگزار شد.

در این مراسم که احمد مسجدجامعی، عضو شورای اسلامی شهر تهران و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران که میهمان ویژه این همایش بودند، نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس، فرماندار دماوند و جمعی از اعضای شهرداران و اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا و مدیران ادارات حضور داشتند.

*عدم حمایت جدی مسؤولان دماوند از نویسندگان

مصطفی کریمی، دبیر همایش رستاخیز قلم دماوند در این همایش اظهار کرد: ما با جمعی از نویسندگان شهرستان دماوند اقدام به تأسیس مجمعی به نام «نقش‌آفرینان توسعه فردا» کردیم که اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدتی دارد.

وی افزود: در نخستین قدم تصمیم گرفتیم که آثار منتشر شده در سه سال اخیر دماوند را برای رونمایی معرفی کنیم؛ به این ترتیب با توجه به فراخوان، ۱۶۰ نویسنده با وجود بالغ بر ۲۰۰ کتاب در این همایش حضور یافتند.

مدیر انتشارات فرشتگان فردا ادامه داد: در این همایش با اهدای تندیس، لوح تقدیر و بن کارت هدیه از نویسندگان تقدیر به عمل آمد؛ در هیچ شهرستانی از کشور و در استان تهران در طول سه سال ۲۰۰ عنوان کتاب چاپ نشده و دماوند از این جهت یگانه است.

وی با اشاره به مشکلات نویسندگان دماوندی بیان کرد: نویسندگان ما در دماوند با مشکلاتی از جمله نبود کتاب‌فروشی مستقر برای ارائه آثار نویسندگان این شهرستان، نبود کتاب‌گردی و عدم حمایت جدی مسؤولان مواجه هستند.

*مسؤولان دغدغه‌های نویسندگان را برطرف کنند

دبیر همایش رستاخیز قلم دماوند تصریح کرد: ۱۱۰ اثر معرفی شده در این همایش، توسط انتشارات فرشتگان فردا چاپ شد که همگی کاملاً با هزینه شخصی نویسندگان و همت این انتشارات به چاپ رسید.

کریمی تأکید کرد: شایسته است که مسؤولان دغدغه‌های نویسندگان را برطرف کنند؛ در این خصوص پیشنهاد ما ایجاد صندوق نویسندگان است که با سرمایه‌گذاری نویسندگان و دولت انجام شود که در این صورت رونق تولید اتفاق می‌افتد.

وی عنوان کرد: ما تقاضا داریم که دولتی‌ها بخشی از کتاب‌های تولید شده را خریداری کنند و ادارت مختلف این کتاب‌ها را به افراد هدیه دهند؛ علاوه بر این کتاب نویسندگان دماوندی می‌تواند به عنوان سوغات به میهمانان هدیه داده شود.

*دماوند نماد ایران است

عضو شورای اسلامی شهر تهران در این همایش طی سخنانی با اشاره به جایگاه دماوند در تاریخ و فرهنگ کشور اظهار کرد: دماوند نماد ایران است و ملک الشعرا اسطوره‌شناس بوده که نام دماوند را برای شعر خود انتخاب می‌کند؛ «ای دیو سپید پای در بند؛ ای گنبد گیتی! ای دماوند!».

احمد مسجدجامعی افزود: دماوند نام‌های مختلف و متعددی داشته و نخستین حکومت ایرانی، ماده‌ها بوده است که آغاز و پایان آن در دماوند به حساب می‌آید.

وی با بیان اینکه دماوند در لابه‌لای متون فرهنگی، تاریخی و جغرافیایی موج می‌زند، گفت: در حوزه اساطیری، دماوند محل دفاع از سرزمین، پهلوانی و قهرمانی بوده است؛ همچنین شهر نیز جزو چند شهر بزرگ عالم بوده است و لایه‌های تمدن چند هزار ساله در آن وجود دارد.

عضو شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: دماوند نماد ظلم به دربند کشیدن ضحاک است و در طول تاریخ مکرر در این سرزمین دیده می‌شود؛ در داستان‌ها داریم، این دودی که از کوه دماوند بلند می‌شود، آه دل ضحاک است.

*احداث فرهنگ‌سرای استاندارد در دماوند

فرماندار دماوند هم در این همایش تجلیل از ۱۶۰ نویسنده این شهرستان اظهار کرد: دماوند در زمینه‌های مختلف اعم از نشر، سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری، تولید کشاورزی، صنعت و غیره به عنوان شهری مهم است و این استعداد را دارد که پایتخت بسیاری از موارد از جمله کتاب، سیب، عسل، گردو و غیره باشد.

مجید صفری افزود: شاید ما تاکنون تنها از ۲۰ درصد از ظرفیت دماوند استفاده کرده باشیم و ۸۰ درصد از ظرفیت آن هنوز استفاده نشده است؛ دماوند لایق بهترین روزهاست و امیدواریم که شاهد اتفاقات خوب در حوزه‌های مختلف باشیم.

وی ادامه داد: بنا بر برنامه سند توسعه دماوند که برای نخستین بار در استان تهران تهیه و به شهرستان دماوند ابلاغ شد، دماوند باید در پنج سال آینده صاحب یک فرهنگسرا با استانداردهای روز شود و این جزو برنامه‌های دولت است و ما پیگیر آن خواهیم بود.

*اثر یک نویسنده فرزند اوست

نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی هم در این همایش اظهار کرد: کتاب خداوند به قلم و آن چه می‌نویسد، قسم یاد می‌کند؛ دکتر شریعتی، یک روز این قلم را توتم خود می‌دانست و ما هم راه او را رفتیم؛ قلم عبارتی است برای ابزاری که یکی از لوازم نوشتن است.

قاسم میرزایی‌نیکو افزود: نویسندگی، تراوشات ذهن زیباست برای او که می‌اندیشد؛ اندیشه، ریشه در عقل دارد و عقل، نخستین مخلوق است؛ پس اثرِ یک نویسنده، نقاش، مجسمه‌ساز، خطاط، هنرمند، مانند فرزند اوست؛ نویسنده و هنرمند، خداوندگار خالق است و جا پای «الله» می‌گذارد، به جای او فکر می‌کند، اندیشه به کار می‌برد و خلق می‌کند؛ آن وقت تماشا می‌کند و برای یک خالق، برترین اتفاق، «احسن الخالقین» است.

وی گفت: خداوند انسان را آفرید و انسان برترین شد؛ در تاریخ، «مسیح» روح خداوند بود؛ می‌دمید و پرنده گِلی پرواز می‌کرد؛ می‌دمید و جان، به تنِ مرده باز می‌گشت؛ این جسم بی جان، گِل آدمیت بود و جان در او دمیده و زمین روشن شد.

*آزادی اندیشه، حق مسلم انسان است

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نویسندگان و هنرمندان ما اینجا هستیم تا به دستانمان به قلممان به مخلوقمان، افتخار کنیم؛ ما به شما افتخار می‌کنیم چون شما خالق اثر هستید.

میرزایی‌نیکو بیان کرد: آزادی اندیشه، حق مسلم انسان است؛ نان و شعر برای اهالی این حوالی غریب نیست، شگفت روزی است که در پیچ و خم اوامر معروف و نواهی منکر، فرزندمان را تیغ سانسور و ممیزی تکه تکه کند و لاشه آن در بوروکراسی اداری، آرام آرام بمیرد و وقت دفن کردن یک اثر، روز مرگ خالق آن است.

در همایش رستاخیز قلم، از ۱۶۰ نویسنده شهرستان دماوند با اهدای تندیس و لوح تقدیر به عمل آمد و اجرای موسیقی سنتی گروه «همنوازان شمس» از جمله برنامه‌های این همایش بود.

«سحر حاجی‌اسداللهی» مدیرمسئول پایگاه خبری عصر شرق و نشریه دماوندم آرزوست برای کتاب «سرگذشت یک سوال» و «محمد ابراهیمی» از خبرنگاران فعال دماوند برای کتاب «فرشتگان آسمان هویر» در این مراسم تجلیل شدند.

انتهای پیام/س