به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، ایران سرزمینی کهن و تاریخی است که از دیرباز حکومت‌های مختلفی به خود دیده و فراز و نشیب‌های بسیاری را پشت سر گذاشته است؛ بسیاری از مردان در این پهنه وسیع، خدمات بزرگی کرده و از خود نامی خوش به یادگار گذاشته‌اند.

در زمان هشت سال دفاع مقدس چه بسیار جوانانی که برای سربلندی کشور جان خود را در دست گرفته و فدای نام بلند ایران کردند؛ روزگاری نه‌چندان دور که فارغ از به رخ کشیدن رشادت جوانان، چیزی به جز سختی و عقب‌ماندگی اقتصادی و عمرانی در بر نداشت.

اقدامات غیرقابل انکار حوزه عمرانی در روستاهای کشور

پس از آن دوران، مردان و زنان ما همچنان با قدرت و پابرجا دست به دست هم داده و شاید به عبارتی ایران را از نو ساختند؛ رسیدگی به روستاها از جمله اقدامات خوب و مؤثری بود که در این خصوص مد نظر قرار گرفت.

خوشبختانه اقدامات بسیار خوب عمرانی در روستاهای کشور غیرقابل انکار است و با تشکیل دهیاری‌های جدید، این روند روبه رشد به کار خود ادامه می‌دهد.

مسلماً وجود مشکلات اقتصادی و کمبود بودجه در کشور از موضوعات مشهود است، اما حقوق شهروندی در مورد روستائیان از دیگر موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد؛ زندگی دشوار و بعضاً به دور از امکانات آن‌ها بر کسی پوشیده نیست و این افراد زحمات بسیاری بر دوش دارند، اما در برخی موارد از امکانات اولیه مانند گاز شهری بی‌بهره‌اند.

مشکلات باورنکردی روستاهای کنار پایتخت

برای درک این موضوع اصلاً لازم نیست که وقت زیادی گذاشته و به روستاهای دوردست سفر کنیم؛ بعضی از روستاها در کنار دست تهران، با فاصله‌ای نه‌چندان دور از پایتخت با مشکلات باورنکردنی رو‌به‌رو هستند.

در این خصوص می‌توان به مشکلات موجود در روستاهای شهرستان دماوند در چند قدمی پایتخت ایران اشاره کرد؛ شهرستانی که با وجود اینکه تعدادی از روستاهای آن از نعمت گاز محروم‌اند، خطوط گازرسانی از بیخ گوش آن‌ها به شمال کشور در حال انتقال است؛ حال بگذریم از مشکلات فراوان ناشی از این انتقال.

بخش مرکزی شهرستان دماوند شامل ۴۴ روستا و دارای ۲۶ هزار نفر جمعیت است؛ در آغاز این دولت، ۱۵ دهیاری در این بخش وجود داشت که با تلاش‌های صورت‌گرفته، این تعداد به ۳۷ دهیاری رسیده است.

تفویض اختیارات لازم برای رسیدگی به مشکلات روستاها

مجید صفری، فرماندار دماوند در تیرماه امسال در همایشی با حضور شهرداران و دهیاران این شهرستان بر این موضوع تأکید داشت که در کنار تلاش و کوشش برای توسعه و آبادانی، باید حساسیت‌های خاص خود را داشته باشیم و موظفیم که مشکلات را پیش از وقوع شناسایی کنیم.

وی اظهار داشت: برای رسیدگی به مشکلات شهرها و روستاها، تفویض اختیارات لازم صورت گرفته و ما امروز باید با تفکر و اندیشه در بخش‌های مختلف توسعه‌ای حرکت کنیم.

فرماندار دماوند تأکید کرد: شهرداران و دهیاران باید نسبت به حوزه استحفاظی و مسوولیتی خود دقت بیشتری داشته باشند و از کنار برخی مسائل به راحتی عبور نکنند.

بازدیدهای دوره‌ای؛ گامی شایسته برای رسیدگی به مشکلات روستائیان

نکته جالب توجه و قابل تقدیری که در این میان وجود دارد، بازدید دسته‌جمعی مسؤولان شهرستان دماوند از تمامی روستاهای این شهرستان است؛ به این صورت که با حضور در روستاها و شنیدن مشکلات از زبان ریش‌سفیدان، اهالی و مسؤولان محلی، به بررسی آن‌ها پرداخته و با در نظر گرفتن بودجه لازم به رفع مشکلات می‌پردازند.

این امر گامی شایسته برای مسؤولان و اهالی روستاهاست که بسیار قابل تقدیر است و بازدید مستمر از این روستاها و بررسی روند کار، بیانگر برطرف شدن بسیاری از مشکلات در طول بازدیدهای صورت گرفته است؛ اما در کنار تلاش روزافزون مسؤولان، وجود مشکلات امری غیرقابل انکار است.

۷۰ درصد زیرساخت‌های بعضی از روستاهای دماوند به ثمر رسید

بخشدار مرکزی دماوند با تأکید بر واگذاری مدیریت روستاها به مردم اظهار دارد که مردم بهتر از هر کسی نیازها و کمبودهای خود را می‌شناسند و در مسیر تأمین آن حرکت می‌کنند.

مهدی حیدری افزود: امروز همه روستاها دارای ردیف بودجه‌ای در استان تهران هستند و تازمانی که حمایت مالی نباشد توسعه مفهومی ندارد؛ کشور در اوایل این دولت با تحریم ناجوانمردانه مواجه بود، اما با تزریق هشت میلیارد تومان از طریق کمیسیون‌های مختلف و درآمدهای عمومی، چرخه حرکت پروژه‌های عمرانی در روستاها متوقف نشد.

وی با بیان اینکه در سال‌های ۹۶ و ۹۷ علاوه بر درآمدها، اعتبارات ارزش‌افزوده و جرائم به بدنه روستاها تزریق شد، بیان کرد: امروز تا ۷۰ درصد زیرساخت‌های بعضی از روستاهای بخش مرکزی به ثمر رسیده که امیدواریم تا پایان سال جاری گازرسانی به روستاهای فاقد گاز به نتیجه مطلوبی برسد.

*۱۴ درصد از ساخت‌وسازهای غیرمجاز در زمین‌های نزدیک روستاهاست

بخشدار مرکزی دماوند در خصوص تعامل و همکاری شهرداری‌ها با بخش روستایی اذعان داشت که در این شهرستان تنها ۳۰ درصد تعامل بین شهرداران، دهیاران و شوراهای روستایی اتفاق افتاده است.

حیدری از وجود ۱۲ روستای توانمند در حریم شهرهای بخش مرکزی دماوند خبر داد و گفت: بسیاری از درآمد این شهرداری‌ها از حریم دریافت می‌شود، در حالی که این حریم جزو منافع روستائیان نیز می‌باشد؛ علاوه بر این ۶۶ درصد از ساخت‌وسازهای غیرمجاز دماوند در حریم شهرها قرار دارد و نظارت بر این موارد نیز در حوزه شهرداری‌هاست.

وی بیان کرد: همچنین ۱۴ درصد از ساخت‌وسازهای غیرمجاز در زمین‌های نزدیک روستاهاست که در خارج از بافت قرار دارند و مابقی ساخت‌وسازهای غیرمجاز به صورت پراکنده هستند.

*مشکلات اساسی گاز و آب روستائیان

حال بیایید قدری بیشتر بر روی مشکلات روستاها تمرکز کنیم؛ خود را برای لحظه‌ای جای روستایی زحمت‌کشی بگذاریم که در سوز و سرمای زمستان، خسته از کار روزانه به خانه باز می‌گردد، اما آتش اجاق خانه‌اش گرمای چندانی ندارد؛ چرا که از نعمت لوله‌کشی گاز بی‌بهره است.

بخشدار مرکزی دماوند با بیان اینکه در این حوزه ۱۲ روستا فاقد گاز هستند، عنوان کرد: از این تعداد، در ۶ روستا شرایط آمادگی شروع به کار پیمانکار اتفاق افتاده، اما عدم همکاری مناسب از سوی راهداری استان تهران موجب شده که این پروژه همچنان آغاز به فعالیت نکند؛ علاوه بر این در ۶ روستای دیگر همچنان با مشکل گاز مواجه هستیم که امیدواریم شرکت گاز تا پایان سال آینده بتواند این مشکل را برطرف کند.

حیدری در خصوص مشکل کم‌آبی ناشی از ساخت‌وسازهای غیرمجاز به عنوان یکی از اصلی‌ترین معضلات در شهرستان دماوند نام برد و فرسوده بودن شبکه آب روستایی در منطقه را نیز از دیگر عوامل در این خصوص برشمرد که قطعاً با مدیریت مناسب در حوزه آبفای روستایی می‌توان این مشکلات را به حداقل رساند.

*حقیقتی غیرقابل انکار؛ چیزی که شاید حتی در اندیشه کسی نگنجد

در کنار این موضوع، متأسفانه در نزدیکی پایتخت هنوز روستاهایی هستند که برای تأمین آب شرب با مشکلات بزرگی مواجه هستند و از طریق انتقال آب توسط تانکر روزگار می‌گذرانند؛ چیزی که شاید حتی در اندیشه کسی نگنجد؛ اما متأسفانه این موضوع حقیقتی غیر قابل انکار است.

مردمانی که منتظر می‌مانند تا گذر یک همسایه و هموطن به شهر بیفتد تا بشکه‌ای آب برای آَشامیدن آن‌ها بیاورد؛ در غیر این صورت باید منتظر بمانند تا تنها یک روز در هفته با ورود تانکر آب به روستا از این نعمت الهی بهره‌مند شوند.

بخشدار مرکزی دماوند در این خصوص تأکید کرد: خوشبختانه با مدیریت مناسب در حوزه آبفای روستایی مشکل روستاهای مشهد و کلاک حل شده و این روستاها به شبکه آب روستایی متصل شدند؛ اما روستاهای دیگری مانند هاشمک در نزدیکی گیلاوند همچنان با مشکل کم‌آبی دست و پنجه نرم می‌کنند و آب سالم و بهداشتی را به صورت هفتگی از طریق تانکر دریافت می‌کنند که رسیدگی به آن باید مورد پیگیری قرار گیرد.

حیدری ادامه داد: بسیاری از روستاهای این منطقه با مشکل کم‌آبی مواجه هستند و یا دست‌کم منابع آبی آن‌ها روبه کاهش است؛ به بیانی دیگر می‌توان گفت که در صورت عدم سرعت‌بخشی در روند کارشناسی از سوی مدیریت آبفای استان تهران و شهرستان دماوند، در سال آینده خطر کم‌آبی در کمین ۷۰ درصد از روستاهای منطقه ماست.

به گفته بخشدار مرکزی دماوند، از تعداد ۴۴ روستا در این بخش، مدیریت توزیع آب ۳۰ روستا تحت پوشش آبفای روستایی و ۱۴ روستا زیرنظر دهیاری انجام می‌شود.

نام دماوند پر صلابت بر صحنه روزگار استوار داشته شود

مسلماً تلاش‌های مسؤولان زحمت‌کش در زمینه حفاظت از منابع موجود در شهرستان‌ها بر کسی پوشیده نیست، اما به نظر می‌رسد که با مدیریت دقیق‌تر و انجام نظارت‌ بیشتر در برخی زمینه‌ها مانند جلوگیری از ساخت‌وسازهای غیرمجاز، می‌توان تا حد زیادی از منابع آبی، گاز، برق و سایر نعمات و امکانات حفظ و حراست کرد.

یقیناً با تأمل بیشتر و به کارگیری تمهیدات مناسب می‌توان نام دماوند را همچنان پر صلابت بر صحنه روزگار استوار داشت؛ خدمتی که شایسته اوست.

************************************

گزارش از: سپیده تقی‌بخشی – فارس

***********************************

انتهای پیام/