به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، مجید صفری عصر امروز در نشست شورای آموزش و پرورش شهرستان دماوند که با حضور امام جمعه دماوند و دیگر مسؤولان در سالن نشست‌های اداره آموزش و پرورش دماوند برگزار شد، اظهار کرد: رسیدگی خاص و ویژه به کودکان استثنایی سرفصل کارهای ما قرار گرفته است و سعی داریم با کمک منابع محلی خودمان نظر ویژه‌ای به آنها داشته باشیم.

وی افزود: سیاست ما رسیدگی خاص و ویژه به کودکان استثنایی است تا جایی که آنها را به‌ حقشان برسانیم؛ زیراکه کودکان استثنایی نیز در کنار بقیه دانش‌آموزان آینده‌سازان کشور هستند.

*یک‌سوم جمعیت مدارس استثنایی دماوند از مناطق هم‌جوار هستند

رئیس شورای آموزش و پرورش شهرستان دماوند گفت: با توجه به اینکه یک‌سوم جمعیت مدارس استثنایی دماوند، از منطقه پردیس بوده، آیا هزینه رفت‌وآمد این دانش‌آموزان باید توسط دماوند تأمین شود؛ اینکه این دانش‌آموزان از شهرستان‌های دیگر هم‌جوار به دماوند می‌آیند، مهمان ما هستند، اما سهم هزینه‌ها از شهرستان مربوطه باید اخذ شود.

صفری در خصوص سنددار شدن مدارس تصریح کرد: از ابتدای شورای آموزش پرورش بر این بوده‌ایم که تا پایان سال ۹۷ مدارس سند‌دار شوند و امروز هم در این خصوص تذکر داده‌ایم که اگر کوتاهی و کم‌کاری در این زمینه وجود دارد، جبران شود.

وی درباره اینکه چند درصد مصوبات نشست شورای آموزش و پرورش در حوزه فرهنگی است، بیان کرد: بیش از ۸۰ درصد این مصوبات فرهنگی هستند، اما به هر حال آموزش و پرورش، مسائل سخت‌افزاری همچون زمین و امکانات مالی و فیزیکی دارد که باید رسیدگی شود.

فرماندار شهرستان دماوند با بیان اینکه دستور نشست امروز چالش هزینه‌های سرویس مدارس استثنایی بود، خاطرنشان کرد: در تابستان ۹۷ نشست‌های منظمی داشتیم و شهرداری آبسرد هم همکاری بسیار خوبی با آموزش و پرورش دارد.

 *افزایش ۶۰۰ نفری جمعیت دانش‌آموزی دماوند

رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان دماوند نیز اظهار کرد: بازگشایی مدارس در شهرستان دماوند بسیار شرایط مطلوبی داشته است و ما در استان شرایط بسیار خوب فرهنگی و آموزشی داریم که این سبب شده تا از شهرستان‌های دیگر متقاضی برای ثبت‌نام دانش‌آموزان در این شهرستان داشته باشیم.

مهرداد پورفتحی افزود: در سال تحصیلی جدید حدود ۶۰۰ دانش‌آموز به مدارس منطقه دماوند اضافه شده است؛ این تعداد افزایش دانش‌آموزان به‌اندازه سه مدرسه است، اما با مدیریتی که شد، هیچ مدرسه‌ای اضافه نشد.

وی ادامه داد: در این خصوص، با جابه‌جایی نوبت برخی مدارس توانستیم از نیروها بهره ببریم؛ به‌طور مثال در مدرسه مسکن مهر دو نوبت گردشی داشتیم که چرخش را از مدارس برداشتیم و آنها را ثابت و از نیروهای با توان حق‌التدریسی استفاده کردیم.

*مدرسه روستای سرخده ایمن نیست

رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان دماوند گفت: مدرسه روستای سرخده ایمنی نیست و ما بارها متذکر شده‌ایم و مدرسه در جایی است که ۱۰ دقیقه پیاده‌روی دارد و امکان تردد خودرو نیست؛ اگر اتفاقی بیفتد رسیدگی به آن دچار مشکل خواهد شد و خود روستا هیچ کمکی برای بهبود شرایط انجام نمی‌دهد.

پورفتحی اضافه کرد: در حال حاضر، این دانش‌آموزان سرویس دارند و به مدرسه جابان می‌روند و دانش‌آموزان روستای خسروان هم چون تعداد هفت یا هشت تن هستند در مدرسه روستای ‌آیینه‌ورزان مشغول تحصیل شده‌اند.

وی تصریح کرد: مدرسه زینبیه که محل آن نزدیک به دوشنبه‌بازار قدیم است، همه امکانات را دارد، اما تنها مشکل آن نبود روکش آسفالت است که اگر انجام شود، می‌توان یکی از مدارس را جابه‌جا کرد؛ درصد قبولی ما در امتحان نهایی هم در سطح بسیار خوب و مورد توجه بوده است.

*مشکل در هزینه رفت و آمد دانش‌آموزان استثنایی/ تحصیل ۱۴۰ دانش‌آموز استثنایی در مدارس دماوند

رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان دماوند بیان کرد: مدارس استثنایی پسران شرایط خوبی ندارد و در هزینه سرویس رفت‌وآمد آنها مشکل پرداختی داریم؛ این مدارس مربوط به آموزش و پرورش نمی‌شوند و خودشان در اداره‌کل مسؤول دارند و این دانش‌آموزان از مناطق مختلف نظیر پردیس، کیلان، آبسرد، جابان و … می‌آیند.

پورفتحی تأکید کرد: حدود ۷۰ دانش‌آموز دختر و ۷۰ دانش‌آموز پسر در مدارس استثنایی دماوند تحصیل می‌کنند که از مسؤولان برای بازدید از مدارس استثنایی دعوت می‌شود.

انتهای پیام/س