به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، سیدعباس صالحی امشب در بیست و پنجمین سالگرد انتشار نشریه ره‌آورد به عنوان قدیمی‌ترین نشریه استان تهران در سالن آمفی‌تئاتر دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند اظهار کرد: در دوره نهضت ملی و انقلاب اسلامی جریان عظیمی در دماوند وجود داشت و مردم این شهرستان در حوزه‌های مختلف معاصر نقش تأثیرگذاری داشتند.

وی با اشاره به نقش رسانه‌های محلی افزود: رسانه‌های محلی و منطقه‌ای در کنار رسانه‌های کشوری، کارکردهای خاص خود و مستقلی را دارند؛ در واقع، رسانه‌های محلی حافظ هویت هستند.

*رسانه‌های محلی حافظان هویت منطقه هستند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: با مطالعه برخی شماره‌های نشریه ره‌آورد به این نتیجه رسیدیم که رسانه‌های محلی حافظان هویت منطقه هستند؛ گاهی دچار اختلالات حافظه هستیم و جامعه‌ای که این حافظه را از دست دهد، دچار اختلال است که نشریات محلی کمک می‌کنند تا این اختلالات کمتر شود.

صالحی با بیان اینکه نشریه ره‌آورد تلاش داشته که دماوند را به حافظه هویت سیاسی و اجتماعی خود نزدیک‌تر کند، تصریح کرد: هویت برخی از جوامع سیاسی است که اگر حافظه آنها از بین برود، دچار اختلال می‌شوند.

وی بیان کرد: وقتی هویت سیاسی و اجتماعی یک منطقه شناسنامه‌دار شود، این شناسنامه خیلی به کمک کارهای جاری و آینده آن منطقه می‌آید و جریان سیاسی در شهرستان دماوند با کمک ره‌آورد احساس شناسنامه‌دار بودن می‌کند و این صرفاً شناسنامه نیست، بلکه تعلیم آموزه‌های سیاسی اجتماعی را نیز به همراه دارد.

*رسانه‌ها حافظه هویت منطقه را شکل می‌‌دهند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه افزود: حافظه هویتی، اجزای دینی و آیینی شهرستان است که بخش مهمی از هویت ما حتی قبل از اسلام هویت دینی ما بوده است که این بخش نیز اگر کم حافظه شود، دچار خطراتی خواهد شد و گاهی تجربه‌های کوچک به اتفاقات بزرگی تبدیل می‌شوند.

صالحی گفت: یکی دیگر از کارکردهای رسانه‌های محلی این است که حافظه هویت منطقه را شکل می‌‌دهند و از گسست آن جلوگیری می‌کند؛ در زمان حاض به نگهبانان حافظ هویتی نیاز داریم و رسانه‌ها می‌توانند نقش حافظ هویت را ایفا کنند و به زبان‌ها، گویش‌ها و رنگ‌های مختلف منطقه بپردازند.

وی تصریح کرد: رسانه می‌توانند نسبت به بازخوانی آنچه به حفظ هویت می‌انجامد، کمک کنند؛ حافظ هویت خرده فرهنگی اهمیت زیادی دارد که رسانه می‌تواند برابر هویت صیال‌بخش، وحدت را حفظ کند.

*رسانه‌های محلی به توسعه مشارکت‌های مدنی کمک کنند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه رسانه‌های محلی موتور پیشران توسعه منطقه هستند، بیان کرد: به اندازه‌ای که رسانه‌های محلی می‌توانند باعث پیشرفت و توسعه شوند، ممکن است که رسانه‌های کشوری به این اندازه موتور توسعه نباشند.

صالحی ادامه داد: کسانی که در حوزه خیران اجتماعی و سرمایه‌گذاران توسعه منطقه هستند، باید مورد معرفی قرار گیرند و تکثیر شوند؛ رسانه‌های محلی می‌توانند به توسعه مشارکت‌های مدنی نیز کمک کنند و این موضوع را به سمت توسعه منطقه سوق دهند.

وی تصریح کرد: امیدواریم ره‌آورد و ره‌آوردهای فراونی که در کشور وجود دارند، دست به دست هم دهند و ایران اسلامی را در شرایط گام دوم انقلاب اسلامی یاری دهند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: از گام نخست انقلاب با همه سختی‌ها عبور کردیم و با نقطه‌های پیشرفت به جلو آمدیم، اما گام دوم انقلاب پیش‌رو است و امیدواریم رسانه‌ها بتوانند انقلاب اسلامی را که با خون شهدا آبیاری شده به جلو پیش ببرند.

انتهای پیام/