به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، شهرستان دماوند یکی از بزرگترین شهرستان‌های استان است که بیش از دو هزار کیلومترمربع مساحت دارد و دارای دو بخش، پنج شهر و پنج دهستان است.

این شهرستان دارای دو شاه‌راه مهم ارتباطی است که این امر علاوه بر اینکه به عنوان یک فرصت مطرح است، محدودیت‌هایی مانند ترافیک را نیز برای شهرستان ایجاد می‌کند.

با توجه به اقدامات چند ماه اخیر در شهرستان دماوند، فرصتی شد تا با مجید صفری، فرماندار شهرستان دماوند به گفت‌و‌گو بپردازیم که به شرح زیر است:

اقدامات صورت‌گرفته در بحث گردشگری و اشتغال شهرستان دماوند چیست؟

صفری: با توجه به تشکیل کمیته برنامه‌ریزی مشترک با استان تهران، بسیاری از مشکلات حوزه گردشگری، صنعت، منابع آب و بحث اشتغال در ۴۸ مصوبه تصویب و پس از گذشت ۱۰ ماه، بیش از ۹۰ درصد از این مصوبات اجرا شد.

در حوزه گردشگری چه برنامه‌ریزی‌هایی برای شهرستان دماوند انجام شد؟

istanbul escort

صفری: اقدامات بسیار خوبی در این زمینه صورت گرفته است؛ به عنوان مثال ۳۰ نقطه گردشگری شهری و ۶۰ نقطه در حوزه روستایی به منظور ایجاد فضاهای گردشگری و سرمایه‌گذاری تعیین شد که خوشبختانه در حوزه روستایی ۱۲ نقطه تحت‌عنوان بوم‌گردی گردشگری روستایی به بهره‌برداری رسیده است؛ این امر ایجاد اشتغال می‌کند، اما موضوع ساخت‌وساز نیز به عنوان تهدیدی است که از آن جلوگیری می‌شود.

آیا زمان بهره‌برداری از نقاط گردشگری مشخص است؟

صفری: تعداد نقاط مورد بهره‌برداری تا دهه فجر به ۲۰ نقطه خواهد رسید و در حوزه شهری در بیش از هفت نقطه سرمایه‌گذار مشخص می‌شود؛ نمونه‌ای از این موارد مهم، هتل آبعلی است به عنوان یک هتل بسیار معروف، پس از انقلاب بدون استفاده مانده و به صورت نیمه‌تخریب بود.

در این راستا، این مکان از بنیاد مستضعفان گرفته شده و در حال حاضر، سرمایه‌گذاری مشخص دارد که برنامه احیای آن به‌زودی انجام خواهد شد؛ به طور کلی سعی ما در آغاز عملیات در دهه مبارک فجر است و پیش‌بینی می‌شود که ظرف مدت دو سال به بهره‌برداری برسد.

آیا در خصوص وضعیت پیست اسکی آبعلی نیز تمهیداتی اندیشیده‌اید؟

صفری: بله، فاز دیگر مهم بخش سرمایه‌گذاری در حوزه شهری مربوط به ساماندهی پیست‌اسکی آبعلی است؛ این پیست منطقه بسیار مهم گردشگری در شهرستان دماوند است که هم به لحاظ منطقه و هم به جهت موقعیت ممتاز در مسیر جاده هراز مورد توجه قرار دارد؛ ما امسال برای نخستین بار مدیریت واحدی برای پیست اسکی آبعلی انتخاب کردیم و شهرداری آبعلی به عنوان مسئول اصلی در این مجموعه ورزشی مشخص شد.

در حال حاضر، اداره ورزش و جوانان و همه افرادی که در این مجموعه مشغول بودند، در یک مجموعه مدیریتی واحد مشغول به فعالیت هستند و این امر موجب می‌شود تا خدمات بهتری زیر نظر مدیریت واحد به مردم ارائه شود؛ علاوه بر این، طرح‌های توسعه‌‌ای این مجموعه نیز با حضور سرمایه‌گذاران به خوبی انجام خواهد شد.

طرح جامع گردشگری در خصوص پیست اسکی آبعلی به چه صورت است؟

صفری: اتفاق خوبی که در پیست اسکی آبعلی رخ داده، این است که با موافقت وزیر ورزش و جوانان، این مجموعه از طریق مقررات قانونی به شهرداری آبعلی تحویل داده می‌شود تا طرح جامع گردشگری با انتخاب سرمایه‌گذار به سرانجام برساند و به دنبال آن بتوانیم علاوه بر زمستان، در دیگر فصول سال نیز از آن بهره‌برداری کنیم و به عنوان یک مجموعه فرهنگی، ورزشی در خدمت مردم قرار گیرد؛ در این خصوص کلنگ آغاز عملیات ساماندهی پیست اسکی آبعلی در دهه مبارک فجر به زمین می‌خورد.

پیگیری موضوع کمربندی‌های شهر دماوند به کجا رسید؟

صفری: در حال حاضر دو موضوع در حال انجام است؛ در قسمت غربی، کمربندی سرهار در حال احداث و راه‌اندازی است که این جاده موجب می‌شود تا بسیاری از مردم که قصد سفر به شهر دماوند یا شمال کشور را دارند، از ترافیک منطقه گیلاوند عبور کرده و به صورت مستقیم وارد شهر دماوند شوند؛ این پروژه مقداری از ترافیک جاده تهران به فیروزکوه می‌کاهد.

در خصوص موضوع دوم، با توجه به ملاقات با وزیر راه و شهرسازی معاون وزارت راه، احیا و ادامه آزادراه جنوبی شهر دماوند در دستور کار را قرار گرفت؛ مقرر بود که این امر در دولت قبل انجام شود که در اواخر دولت متوقف شد، اما با رایزنی‌های انجام شده دستور احیای مجدد آن اخذ شد.

این طرح در نشستی با حضور وزیر راه و شهرسازی جدید نهایی خواهد شد؛ زیرا اعتقاد ما بر این است که بهترین راه برون‌رفت از ترافیک منطقه، احیای آزادراه جنوبی و تکمیل کمربندی سرهار است.

چه اقدامی برای ساماندهی فاضلاب شهری دماوند صورت گرفته است؟

صفری: با توجه به ضرورتی که در این خصوص احساس می‌شد، پیگیری‌های مستمری صورت گرفت و ما اکنون در حال ثبت نام شهروندان برای خرید انشعاب فاضلاب در شهرهای شهرستان دماوند هستیم که در دهه مبارک فجر، عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

در شهر رودهن نیز مقداری از حفاری‌ها انجام شده و بیش از ۴۰ درصد از کار در این شهر به انجام رسید؛ بر اساس پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته، طرح فاضلاب در شهرهای شهرستان دماوند ظرف مدت سه سال تکمیل و به بهره برداری می‌رسد.

البته همزمان با شهرها، در خصوص ایجاد شبکه فاضلاب روستایی نیز فعالیت می‌کنیم، زیرا بسیاری از روستاهای این شهرستان، جمعیتی بیش از شهرها را در خود جای داده‌اند؛ از این رو در برخی از روستاها که در مسیر احداث شبکه فاضلاب شهری قرار دارند، همزمان با شهرها شبکه جمع آوری فاضلاب ایجاد خواهد شد.

خدمات پلیس در راستای ایجاد امنیت در شهرستان دماوند چگونه است؟

صفری: نیروهای پلیس به صورت مداوم و ۲۴ ساعته در موضع امنیتی و ترافیکی به ارائه خدمت به مردم می‌پردازند؛ با توجه به تلاش‌های صورت گرفته شده در شهرستان دماوند، میزان سرقت به خصوص سرقت از منازل در این شهرستان ۳۶ درصد کاهش یافته است.

بر اساس آمار اعلام شده از سوی ناجا، یکی از دلایل این امر استفاده از پلیس محله است که تحت‌نظر نیروی انتظامی فعالیت می‌کند، همچنین تقویت حوزه انتظامی بسیار مورد توجه است؛ البته ما درخواستی از فرماندهی ناجا در خصوص ارتقای سطح نیروی انتظامی داشتیم، چراکه تشکیلات نیروی انتظامی شهرستان دماوند مربوط به ۱۶ سال قبل است و با رشد این شهرستان همخوانی ندارد.

دفن زباله در دماوند به چه صورت است؟ آیا دفن زباله به صورت مکانیزه انجام می‌شود؟

صفری: در این منطقه دو اتفاق خوب در حال رخ دادن است؛ خوشبختانه طرح احداث کارخانه بازیافت نهایی شده است که به زودی سرمایه‌گذار و پیمانکار آن مشخص خواهد شد که ظرف مدت سه سال تکمیل و بهره‌برداری می‌رسد.

اتفاق دوم، طرح بازیافت و تفکیک زباله است؛ در این طرح بازیافت و تفکیک زباله از حالت سنتی خارج و به صورت مکانیزه در می‌آید، در این خصوص سالن مورد نظر آماده است و در دهه مبارک فجر به بهره‌برداری می‌رسد.

در کارخانه بازیافت، زباله به کمپوست یا انرژی برق تبدیل می‌شود، اما در طرح تفکیک زباله، مواد مفید از دیگر مواد جدا خواهد شد؛ البته اگر تفکیک از مبدا صورت گیرد، مسلماً کار در این مجموعه بسیار آسان خواهد شد که در راستای اجرای طرح جداسازی زباله از مبدا، باید فرهنگ‌سازی بیشتری انجام شود تا مردم در این زمینه پیشتاز باشند.

موضوع دیگری که شهروندان شهرستان دماوند را درگیر خود کرده، وجود سگ‌های بلاصاحب در این شهرستان است، آیا تمهیدات خاصی در این خصوص اندیشیده‌اید؟

صفری: در خصوص ساماندهی سگ‌های بلاصاحب که شاید دغدغه بسیاری از مردم شهرستان است در منطقه گندک اقدامات خوبی صورت گرفته که از جمله آن می‌توان به اختصاص زمین به جهت ساخت سوله در این خصوص اشاره کرد.

در این راستا، ما این حیوانات را جمع‌آوری کرده و به محل مذکور منتقل می‌کنیم؛ در این میان، از لحاظ بهداشتی غربالگری صورت می‌گیرد و طبق قوانین، برخی از این حیوانات که برای سلامت جامعه مضر هستند، معدوم و مابقی تحت‌نظر بهداشت محیط و حفاظت محیط زیست به طبیعت بازگردانده می‌شوند؛ البته برخی از نژادهای مفید نیز به فروش خواهد رسید.

آیا ملاقات مردم با فرماندار دماوند به راحتی انجام می‌شود؟ ملاقات با سایر مسئولان دماوند چطور؟

صفری: ملاقات مردمی ما در روزهای پنجشنبه از ساعت ۱۰ تا ۱۲ برگزار می‌شود، علاوه بر این بر اساس ابلاغی که به رؤسای همه ادارات و دستگاه‌های شهرستان شد، هر هفته روز دوشتبه ملاقات مردمی در دستور کار قرار دارد؛ علاوه بر این در طول ایام هفته معاونان فرمانداری و دو بخشدار در بخش‌های مرکزی و رودهن پذیرای مردم هستند.

از بازار داغ ساخت‌وسازهای غیرمجاز در دماوند چه خبر؟ آیا اقدامی در راستای مقابله با این امر صورت گرفته است؟

صفری: متأسفانه ما در شهرستان دماوند شاهد پدیده ساخت‌وساز غیرمجاز هستیم و دماوند مورد هجوم ساخت‌وسازها قرار گرفته است؛ این امر از سال‌های پیش آغاز شده و تاکنون نیز ادامه داشته است.

در این خصوص، ما در ابتدای سال جاری تیم ویژه مقابله با ساخت‌وساز در فرمانداری دماوند را تشکیل دادیم؛ در کنار این تیم، دستگاه‌های دخیل در این حوزه همچون جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، مسکن و شهرسازی، شهرداری‌ها و بخشداری‌ها تجهیز شده و برنامه‌ای در اختیارشان قرار گرفت.

ما با هماهنگی دستگاه قضایی شهرستان دماوند، در استان تهران و همچنین در کشور به لحاظ آمار مبارزه با ساخت‌وساز غیرمجاز در رتبه اول قرار داریم؛ بیش از یک هزار و ۷۴۰ مورد تخریب ساخت‌وساز غیرمجاز در سال جاری انجام شد و حدود ۱۲هزار ساخت‌وساز غیرمجاز در شهرستان دماوند داریم.

در واقع ساخت‌وساز غیرمجاز دارای دو بعد است؛ بعد اول اقدامات برخوردی و سلبی است که ما همگی در حال حاضر به دنبال این هستیم تا با این پدیده برخورد کنیم، اما متأسفانه این موضوع موفقیت زیادی نداشته است.

اما بعد دیگر آن توجه به نیاز مردم است که چرا با وجود آنکه می‌دانند که ساخت‌وساز غیرمجاز خلاف  قانون است، اما باز هم به سوی این موضوع کشیده می‌شوند.

مردم نیازمند حضور در شهرستان دماوند به جهت گذراندن اوقات فراغت هستند، اما شاید جایی برای بیتوته نداشته باشند؛ در این زمینه، ایجاد فضای گردشگری و به خصوص بوم‌گردی می‌تواند از هجوم ساخت‌وساز غیرمجاز در شهرستان دماوند جلوگیری کند.

با تشکر از اینکه وقت خود را در اختیار ما قرار دادید.

صفری: بنده هم از شما تشکر می‌کنم.