به گزارش پایگاه خبری البرز شرق از دماوند به نقل از فارس، زهرا احمدی‌پور عصر امروز در در جشن انقلاب اسلامی شهر دماوند در سالن سینما پرستوی دماوند، ضمن گرامیداشت دهه مبارک فجر اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران موفق شده در بستری از فرهنگ جغرافیایی، اقلیمی و با سابقه‌ای از تمدن، چشم‌اندازی را خلق کند که امروز به عنوان یک ویژگی منحصر به فرد، ایران را به دنیا معرفی می‌کند.

وی افزود: ایران با جاذبه‌های متنوع و متفاوت با مردمانی مهربان و هم‌دل در طی سال‌های سال با تفاوت‌های زبانی و قومی و فرهنگی کنار یکدیگر زندگی کرده‌اند.

*پرونده ثبت جهانی قله دماوند در دستور کار قرار گرفته است

معاون رئیس‌جمهور گفت: تجربه زیست مسالمت‌آمیز در سرزمین ایران، نشان‌دهنده این است که همواره پیام همدلی، همراهی و هماهنگی پیام مشترکی بود که در جامعه ایران زمین مطرح شده و مورد اشاره قرار گرفته است.

احمدی‌پور ادامه داد: زمینه‌هایی که ما را به عنوان ملت ایران به هم پیوند می‌دهد، بخش زیادی برگرفته از عناصر و ویژگی‌های هویتی هستند که این عناصر طبیعی یا معنوی و فرهنگی هستند و به صورت متفاوت در جای‌جای ایران قرار گرفته‌اند

وی تصریح کرد: مفتخر هستیم که امروز در دماوند در کنار کوه دماوند که ماهیت اسطوره‌ای، فرهنگی و طبیعی و تاریخی برای مردم ایران دارد، هستم که در همین دهه مبارک فجر پرونده بررسی ثبت جهانی قله دماوند در یونسکو در دستور کار سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قرار دادیم.

*ارسال پرونده‌های ثبت جهانی شهر ساسانی و جنگل هیرکانی به یونسکو/ تلاش دولت برای دفاع از سرمایه‌های کشور

رئیس سازمان میراث فرهنگی‌، صنایع‌دستی و گردشگری بیان کرد: دولت در یکی موفقیت‌های خود موفق شده به صورت مشترک با کشورهای همجوار پرونده‌های مشترکی در یونسکو به ثبت برساند؛ از دولتی که پیام اعتدال دارد، انتظار است در منطقه روابط مسالمت‌آمیز از نظر دیپلماسی فرهنگی برقرار کند.

احمدی‌پور افزود: دولت با همین رویکرد به طور مجدد امسال توانست عید نوروز را با حضور 12 کشور ثبت جهانی کشور کند که در نوروز 96، شاهد تفاوت نوروز با نوروز سال‌های گذشته خواهیم بود.

وی با بیان اینکه پرونده‌های مجموعه شهر ساسانی و جنگل هیرکانی را دو هفته گذشته برای یونسکو ارسال کردیم، گفت: تمام تلاش دولت این است که  از سرمایه‌های معنوی کشور دفاع کند و وقتی این پرونده‌ها در یونسکو ثبت شود، پلاک آنها برای ایران ماندگار می‌شود.

*ایران برای بازگشت بازارهای صنایع‌دستی تلاش می‌کند/ قدرت نرم ایران با دیپلماسی فرهنگی در حال افزایش است

رئیس سازمان میراث فرهنگی‌، صنایع‌دستی و گردشگری تصریح کرد: بسیاری از آثار ملموس و ناملموس در ایران به همت این سازمان طی سال‌های گذشته مورد بررسی قرار گرفته و بخش اعظمی از آنها ثبت شده است؛ این قدم کوچکی بوده که سازمان میراث فرهنگی برای ملت بزرگ ایران برداشته که به سهم خود در حفظ هویت‌های ملی در بخش‌های مختلف سعی کرده تا مؤثر باشد.

احمدی‌پور بیان کرد: امروز جمهوری اسلامی ایران بعد از سال‌ها تحریم تلاش می‌کند به جایگاه واقعی خود در عرصه گردشگری و بین‌المللی برگردد و بازارهای از دست رفته صنایع‌دستی خود را به دست بیاورد و در مجامع جهانی خود را به عنوان کشوری مؤثر و اثرگذار مطرح کند.

وی خاطرنشان کرد: موفقیت‌های چشمگیر دولت منوط به همکاری بخش‌‌های مختلف خصوصی، نهادهای مختلف و در نهایت هم‌دلی ملت با دولت است و دولت تلاش می‌کند که امید از دست رفته را به ملت برگرداند؛ به واسطه دیپلماسی فرهنگی قدرت نرم ایران در حال افزایش است و این قدرت فرصت جدیدی را در اختیار ایران قرار می‌دهد که در این فرصت جدید ایران اثرگذار خواهد بود.

*گفتمان اعتدال دولت به عنوان اصل تفاوت‌های فرهنگی و سیاسی پذیرفته شود/ تفرقه در داخل باعث تضعیف منافع ملی می‌شود

معاون رئیس جمهور اظهار کرد: دولت به امید آینده تلاش می‌کند با اصلاح ساختار اداری و برطرف‌سازی مشکلات فراروی اداری قدمی را برای تثبیت نظام مقدس بردارد که خوشبختانه امروز در سال‌های پایانی دهه سوم پیروزی انقلاب هستیم و این برگ درخشان در تاریخ انقلاب است که موفق شده از گردنه‌های سخت عبور کند و امروز در شرایط ثبات و امنیت قرار گیرد.

احمدی‌پور افزود: گفتمان دولت اعتدال است و این موضوع باید بین ما با تفاوت‌های فرهنگی، سیاسی و مذهبی به عنوان یک اصل پذیرفته شود و با احترام به تفاوت‌ها همدیگر را تحمل کنیم و برای ایران عزیز و نظام مقدس جمهوری اسلامی تلاش کنیم که منافع ایران، منافع ماست و اگر به هر شکل ممکن تفرقه در داخل منجر به تضعیف منافع ملی شود، آینده ایران دچار مشکل می‌شود.

وی گفت: امروز بیشتر از هر زمان نیاز به گفتمان عدالت محور، اعتدال محور و مبتنی بر خرد و اندیشه جمعی داریم؛ حتما این گفتمان مسیر خود را بین ایرانیان باز خواهد مرد و به عنوان محور اصلی عامل انسجام ملی خواهد شد

دماوند باید به مقصد گردشگری تبدیل شود/ بوم‌گردی باعث تقویت اقتصاد محلی شده است/ لزوم استفاده از ظرفیت‌های اسطوره‌ای و تاریخی دماوند

احمدی‌پور اظهار کرد: هر تفاوتی که بین بخش‌های کشور بین شیوه‌های زیست مردم در اقلیم متفاوت وجود دارد، بخشی از سرمایه کشور است؛.

وی افزود: در کمتر از دو ساعت در این کشور امکان دارد که از کویر به دریا راه پیدا کرد؛ این تفاوت منحربه‌فرد جاذبه‌ای را ایجاد می‌کند که از آن به عنوان سرمایه برای کشور یاد می‌کنیم.

احمدی‌پور بیان کرد: تفاوت در نوع پوشش و غذا و گویش‌ها فرصت‌هایی برای کشور است و در سال اقتصاد مقاومتی که بنابر فرمایش مقام معظم رهبری نامگذاری شده، باید جایگزین اقتصاد مبتنی بر نفت شود.

وی ادامه داد: باید فرصت‌ها و جاذبه‌های ایران به دنیا معرفی شود و صنایع‌دستی به بازارهای جهانی راه پیدا کند و میراث فرهنگی مورد مراقبت قرار گیرد تا به عنوان یک سرمایه، ضمن اینکه هویت ما را حفظ می‌کند، تبدیل به بسته اقتصادی و فرهنگی شود.

*میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تولید ثروت ملی خواهند کرد/ بوم‌گردی باعث تقویت اقتصاد محلی شده است

معاون رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: مجموعه برنامه‌های سه عرصه میراث، صنایع‌دستی و گردشگری در کنار سایر ابعادی که مورد توجه دولت است، برای آینده نه‌چندان دور تولید ثروت ملی خواهد کرد و این موضوع قاعدتاً با همکاری و مشارکت مردم محقق می‌شود.

احمدی‌پور افزود: در کنار سرمایه‌گذاری‌های کلان در زیرساخت‌های گرشگری در چند سال گذشته موضوع بوم‌گردی‌ها در یک مسیر مشخص فرصت‌هایی را برای سرمایه‌گذاری در مناطق کشور ایجاد کرده است؛ بوم‌گردی‌هایی که باعث مهاجرت معکوس شدند و اقتصاد محلی تقویت کرده و کل خانواده به واسطه آن مشغول فعالیت شده است.

وی گفت: فرصت‌های بوم‌گردی در شهرستان‌های مختلف امکان معرفی جاذبه‌ها را برای گردشگران بیشتری فراهم می‌کند و اگر دماوند از این ظرفیت در کنار سایر سرمایه‌گذاری‌ها استفاده کند، در مسیر مناسب‌تری برای توسعه گرشگری خود قرار خواهد گرفت.

*ورود سرمایه به دماوند مدیریت نشده است/ دماوند باید به مقصد گردشگری تبدیل باشد

رئیس سازمان میراث فرهنگی‌، صنایع‌دستی و گردشگری تصریح کرد: دماوند همیشه به عنوان منطقه ییلاقی تهران به شمار آمده و موفق شده بخش زیادی از سرمایه‌هایی را به خود جذب کند که سرمایه‌گذاران برای گذران اوقاف فراغت استفاده می‌کنند، اما ورود این سرمایه مدیریت نشده است و ساخت و سازهایی توسط آنها صورت می‌گیرد.

احمدی‌پور بیان کرد: تبدیل شدن دماوند به شهر نمونه گردشگری این امکان را ایجاد می‌کند که در قالب طرح جامع، مدیریت منابع به درستی صورت گیرد و با کمترین خسارت به منابع موجود در شهرستان دماوند و با هویت و شخصیت این شهرستان سرمایه گذاری‌ها صورت گیرد.

وی اضافه کرد: به غیر از اینکه ساکنان تهران آخر هفته در دماوند سکوت می‌کند، دماوند باید به مقصد گردشگری باشد و برای تبدیل شدن به مقصد گردشگری مدیران استان تهران و شهرستان پیشنهاد‌هایی را در قالب طرح جامع پیشنهاد کردند که باید مورد بررسی قرار گیرد.

*شهرستان دماوند یکی از قطب‌های زیبا برای گردشگری است/ لزوم استفاده از ظرفیت‌های اسطوره‌ای و تاریخی دماوند

رئیس سازمان میراث فرهنگی‌، صنایع‌دستی و گردشگری اظهار کرد: شهرستان دماوند یکی از قطب‌های زیبا برای گردشگری است و با قدمت و تنوعی که دارد و اینکه در دامنه دماوند قرار گرفته، در خاطرات مردم ایران جایگاه ویژه‌ای دارد.

احمدی‌پور تأکید کرد: باید از ظرفیت اسطوره‌ای، تاریخی و طبیعی شهرستان دماوند استفاده کنیم و آینده‌ای بهتر را برای گردشگری و صنایع‌دستی دماوند و همچنین شهروندان این منطقه تا امکان اشتغال بیشتری را داشته باشند، فراهم کنیم.

انتهای پیام/۶۷۰۱۵/