به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، محمود یوسفی مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان تهران در نشست کارگروه آرد و نان شهرستان دماوند اظهار کرد: با توجه به مصوبه استان تهران، مقرر شد که اختیارات مربوط به گندم، آرد و نان به کارگروه‌های آرد و نان شهرستانی داده شود.

وی افزود: علاوه بر این، تصمیمات مربوط به جابه‌جایی سهمیه تا سقف این میزان نیز در همین کارگروه‌ها اتخاذ شود و افزایش سهمیه نیز با انجام مکاتبات با استان و اخذ مجوز، افزایش سهمیه توسط اداره غله اعمال شود.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان تهران ادامه داد: در بحث بازدیدها نیز این امر صرفا توسط اداره غله صورت نمی‌گیرد و باید به صورت تیمی با حضور تیم کارشناسی از اداره صمت، تعزیرات حکومتی و نماینده فرماندار انجام ‌شود؛ صورت‌جلسه نیز زمانی قابلیت اجرایی دارد که به تأیید این افراد رسیده باشد.

یوسفی بیان کرد: با توجه به گلایه‌هایی در زمینه سهمیه آرد، لیستی از سوی اتحادیه‌ها در خصوص آزادپز تنظیم و در سامانه وارد شد و دیگر مشکل خاصی در این خصوص وجود ندارد.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان تهران تأکید کرد: این امر در ابتدا با چالش‌هایی مواجه بود و حتی با افزایش قیمت نسبت به قبل همراه بودیم، اما امروز در بخش آزادپز یا نیمه یارانه‌ای، کار انججام می‌شود.

یوسفی گفت: یکی از بهترین اقداماتی که صورت گرفت، اعلام نرخ نان بود، گرچه هنوز برخی اتحادیه‌ها اذعان دارند که از سال ۹۳ تاکنون نرخ‌گذاری نشده بود و شاید رضایت‌مندی کامل را ندارند، اما در نهایت، اتحادیه‌ها نرخ را پذیرفته و این قیمت در کارگروه ملی مطرح و مصوب شد.

وی تاکید کرد: در خصوص تسهیلات بانکی، پیشنهاد ما این بود که تهسیلات در کارگروه شهرستان جمع‌بندی شده و به تصویب کارگروه برسد تا بر اساس آن، معرفی‌‌نامه انجام شده و جایگاه شهرستان دماوند به جهت معرفی‌نامه حفظ شود.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان تهران عنوان کرد: با توجه به اینکه شهرستان دماوند بالاترین سرانه آرد را در استان تهران دارد، انجام کیل‌گیری از موارد مهم است؛ کیل‌گیری باید با دقت و کارشناسی انجام شود و با وجود اینکه دولت یارانه بالایی را به نان اختصاص می‌دهد، حتی شاید مسائل آرد و نان جزو گزارش‌هایی باشد که به دفتر مقام معظم رهبری نیز گزارش شود.

یوسفی گفت: تنظیم صورت‌جلسات و مصوب شدن آن در کارگروه اهمیت ویژه‌ای دارد، از این رو لیست نانوایان به شفافیت فرستاده و برای فرمانداران ارسال شده است.

وی افزود: در این راستا، سهمیه آرد نانوایی‌های آزادپز و دولتی به صورت دفترچه برای فرمانداران ارسال شد تا در صورت لزوم اعلام نظر در سهمیه خبازی، موضوع بررسی شده و تخصیص آرد به صورت عادلانه صورت گیرد.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان تهران تأکید کرد: از دیگر نکات مهم، قرائت سهمیه‌ها در کارگروه و انجام کارشناسی است تا ایرادی از سوی دستگاه‌های نظارتی وجود نداشته باشد.

یوسفی بیان کرد: ۵۰ تن آرد خام از سوی نماینده اداره غلات به صورت ماهیانه در شهرستان دماوند توزیع می‌شود که ما بر این موضوع ایراد گرفتیم، چرا که متولی این امر، سازمان تعاون روستایی و امور عشایری است و باید این سهمیه به صورت شفاف در کارگروه انجام شود.

وی تصریح کرد: لیست‌ها باید به صورت شفاف بررسی شده و به سازمان‌های متولی آرد خام ارائه شود، در مکان‌های دارای نانوایی، توزیع آرد خام روستایی خلاف است، اما روستاهای فاقد نانوایی باید لیست شده در کارگروه مصوب شود و بر اساس این لیست، سازمان تعاون روستایی این امر را انجام دهد.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان تهران ابراز کرد: در بحث توزیع آرد، این امر در سطح استان تهران توسط شرکت خلیج فارس انجام می‌شود که با توجه به تصویب کارگروه، کارخانجات آرد نیز باید وارد سامانه شوند؛ همچنین قیمت حمل آرد از ۱۱۰۰ تومان به ۱۵۰۰ تومان تغییر یافته که در تهران بارگذاری شده است.

یوسفی در ادامه اضافه کرد: علاوه بر شرکت خلیج فارس، برای نخستین بار شماره حساب بانکی کارخانه‌های آرد را دریافت کردیم و مانند سایر مصارف که فرد می‌تواند به انتخاب خود، کارخانه و حمل را انتخاب کند، این قابلیت برای نانوایی‌های یارانه‌ای فراهم می‌شود.

وی تأکید کرد: با توجه به وجود کارخانه آرد مروارید در دماوند که یکی از بهترین کارخانه‌های کشور و حتی خاورمیانه‌ است، مشکلی در خصوص حمل آرد در این شهرستان گزارش نشده است.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان تهران ادامه داد: توزیع ۵۰ تن آرد خام، کیل‌گیری و مصوبه سهمیه‌ها از اهمیت خاصی برخوردار است؛ سهمیه‌ها باید در کارگروه آرد و نان مطرح و مصوب شوند و در خصوص کسری سهمیه در بخش یارانه‌ای و نیمه‌یارانه‌ای، ما در تأمین آرد هیچ مشکلی نداریم.

یوسفی اضافه کرد: کشور ما از ذخایر خوبی در زمینه گندم برخوردار است و نگرانی در زمینه قوت غالب مردم وجود ندارد؛ با وجود اینکه دماوند بالاترین سرانه آرد در استان تهران را دارد، اما اگر در این خصوص با کسری مواجه باشد، پس از تأیید کارگروه و اعلام به کارگروه استان تهران، در این خصوص ورود خواهیم کرد.

وی عنوان کرد: بالانس سهمیه آرد در نانوایی‌ها بر عهده شهرستان دماوند است و بر این اساس می‌توانند مازاد سهمیه‌ها را به مکان‌های مورد نیاز انتقال دهند.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان تهران بیان کرد: در خصوص تغییر نام نانوایی‌ها نیز می‌توان این موضوع را در کارگروه مصوب کرده و ما نیز آن را در سیستم تغییر می‌دهیم.

یوسفی تصریح کرد: صنعت آرد و نان ایران از بهترین صنایع روز است و حداقل ۴۵ درصد کارخانجات در این زمینه از صنایع سوئیس، ایتالیا و ترکیه استفاده می‌کنند.

وی تاکید کرد: توزیع آرد خام روستایی باید به بخشداران گزارش شود تا به عنوان ناظر عالی دولت در جریان امور قرار گیرند؛ از این رو توزیع عادلانه ۵۰ تن آرد خام بسیار حایز اهمیت است. مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان تهران تصریح کرد: ما گندم را با قیمتی بالغ بر هزار و ۷۰۰ تومان از کشاورز خریداری کردیم و ۶۶۵ تومان در بخش یارانه‌ای، ۹۰۰ تومان در بخش نیمه یارانه‌ای و هزار و ۸۵۰ تومان در بخش صنعت داده شد، قیمت گندم وارداتی بالغ بر سه هزار و ۲۰۰ تومان است و اگر مراقبت و ساماندهی صورت نگیرد، عده‌ای آسیب می‌بینند.

یوسفی در پایان خاطرنشان کرد: در خصوص بخش آزادپز، بخش یارانه‌ای مازاد شناسایی شده و به آزادپز اضافه شود؛ با توجه به موقعیت گردشگری شهرستان دماوند، مشکلی در تأمین نان وجود ندارد، اما این موضوع باید ساماندهی شود.

انتهای پیام/