به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، اختتامیه نخستین جشنواره خانه مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های استان تهران به صورت مجازی و با حضور مسئولان استانی در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران برگزار شد.

بر اساس این گزارش، ۲۹ نفر در بخش‌های گزارش، تیتر، خبر، مصاحبه، مقاله، صفحه آرایی، طنز، اقتصاد مقاومتی، توسعه پایدار علمی و عملیاتی زیرساخت های استان تهران و بخش تاثیر اندیشه های امام خمینی و بیانات رهبری در رسانه ها انتخاب شدند.

در این راستا، جایزه بخش ویژه این جشنواره با رویکرد توسعه پایدار علمی و عملیاتی زیرساخت‌های شهرستان‌های استان تهران به اثر «۴۰ در ۱۰» ویژه‌برنامه مقایسه حوزه روستایی دماوند قبل و بعد از انقلاب پایگاه خبری عصر شرق به قلم« سحر حاجی‌اسداللهی» تعلق گرفت.

در بخش مقاله جشنواره خانه مطبوعات استان تهران، «مهدی مرادی» برای سرمقاله «بی‌تیترترین‌ها» رتبه سوم را از آن خود کرد.

همچنین در بخش مصاحبه این جشنواره نیز، «مهدی مرادی» رتبه سوم را برای مصاحبه «خطر بحران کم‌آبی در کمین ۲۶ هزار روستایی دماوند» کسب کرد.

کسب این رتبه‌های برتر جشنواره خانه مطبوعات استان تهران در حالیست، اسامی جدید خبرنگاران که از سوی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دماوند اعلام شده، نام مهدی مهدی از این لیست حذف گردیده است!

جزئیات اختتامیه جشنواره مطبوعات استان تهران

میلاد زارعی دبیر نخستین جشنواره مطبوعات و رسانه‌های استان تهران، درباره جزئیات این رویداد، به خبرنگاران، گفت: روال داوری در جشنواره مطبوعات به گونه‌ای است که داور‌ها تا پیش از نهایی شدن آرا یکدیگر را نمی‌بینند. از این رو آثار این دوره به صورت اینترنتی توسط داوران بررسی شد. یعنی داور‌ها بدون اینکه یکدیگر را ببینند و بشناسند، نظراتشان را به صورت آنلاین و بدون اطلاع از بقیه آرا در سیستم ثبت کردند.

وی افزود: جلسه حضوری با داوران جشنواره برگزار شد و آثار مجدد بررسی شدند. میانگین نظرات آن‌ها را از سیستم خروجی گرفتیم و این خروجی‌ها ملاک رتبه بندی شد. در بعضی از بخش ها، بیش از ۳ برنده انتخاب شدند، در بعضی از بخش‌ها آثار شایسته تقدیر نیز داشتیم که نشان می‌دهد، استقبال از جشنواره خوب و رضایت بخش است. در کل بیشتر از چیزی که در ذهنمان بود، تقدیر و جایزه خواهیم داشت.

بازرس خانه مطبوعات کشور اظهار کرد: داوران در بخش اصلی جشنواره که شامل مقاله، تیتر، گزارش، خبر و… بود، آثار تولیدی با محوریت گره گشایی از مشکلات شهرستان‌های استان تهران و پرداختن به مناطق محروم و حاشیه‌ای را در اولویت قرار دادند. طبق تصمیم آنها، آثاری که این ویژگی را نداشتند در مرحله ابتدایی حذف شده و به مرحله داوری راه نیافتند.

وی ادامه داد: ماهیت محله‌ای و منطقه‌ای آثار، تاثیر شگرفی در داوری‌ها داشت. به طور مثال تهیه یک گزارش با موضوع جمع کردن زباله در یکی از روستا‌های استان تهران، مهم‌تر از نوشتن مطلب در حوزه انتخابات، بورس یا برجام بوده است. در کل توجه به مشکلات شهرستانها، بیان محدودیت‌ها و ارائه راهکار در گزارش، برای دبیرخانه حائز اهمیت بود. به همین دلیل اکثریت آثاری که در این چارچوب تولید نشده بودند مجوز حضور در مرحله داوری را کسب نکردند.

زارعی در ادامه به جزئیات مراسم اختتامیه اشاره کرد و گفت: با توجه به لغو چندین باره اختتامیه جشنواره در سال ۱۳۹۸ به دلایلی همچون “تغییرات ساختاری در معاونت مطبوعاتی”، “رخداد‌های آبان ماه ۹۸”، ” شهادت و تشییع پیکر سردار سلیمانی ” و ” محدودیت‌های اجتماعی به دلیل شیوع کرونا”، با هماهنگی‌های انجام شده با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران مراسم اختتامیه امروز برگزار شد.

نخستین جشنواره مطبوعات استان تهران به کار خود پایان داد

بر اساس این گزارش، ۲۹ نفر در بخش‌های گزارش، تیتر، خبر، مصاحبه، مقاله، صفحه آرایی، طنز، اقتصاد مقاومتی، توسعه پایدار علمی و عملیاتی زیرساخت های استان تهران و بخش تاثیر اندیشه های امام خمینی و بیانات رهبری در رسانه ها انتخاب شدند.

در بخش گزارش؛ رتبه سوم گزارش به «زینب زینال زاده» از روزنامه همشهری، رتبه دوم «مینا مولایی» از روزنامه جام‌جم و رتبه اول به «مریم خباز» از نشریه جام جم از  سوی هیات داوران انتخاب شدند و «توحید عظیمی» خبرگزاری فارس، «سید هادی کسایی زاده» از جامعه خبر، شایسته قدردانی شدند.

همچنین در بخش تیتر رتبه سوم به «فاطمه عسکری نیا» از روزنامه همشهری، رتبه دوم «فرزانه پیری» از خبرگزاری ایرنا و رتبه اول به «حمیدرضا بوجاریان» از همشهری تعلق گرفت.

در بخش مقاله «مهدی مرادی» رتبه سوم، «محمدعلی مومنی» رتبه دوم و «امیرعلی رحیمی» به ترتیب رتبه اول را کسب کردند.

در بخش خبر «مهدی مقدر» از خبرگزاری ایرنا رتبه سوم، «معصومه آقا امینی فشمی» رتبه دوم از خبرگزاری ایرنا و «رضا موهبتی» از نشریه لواسان معرفی شدند.

در بخش مصاحبه، رتبه سوم را «مهدی مرادی» خبرگزاری فارس، رتبه دوم را «مهدی امیری پور» از خبرگزاری فارس و رتبه سوم «مینا مولایی» از نشریه جام جم رتبه‌های اول را به دست آوردند.

در بخش صفحه آرایی، «سمیرا تاتار» از نشریه توریسم رتبه سوم، رتبه دوم به «بهروز آشنا» از نشریه توریسم و رتبه اول به «مجید آباد» از نشریه توریسم اهدا شد.

بخش طنز برگزیده نفر سوم نداشت و «محمدعلی رجبی» از خبرگزاری تسنیم رتبه دوم و رتبه اول «بهمن شریفی فقیه» معرفی شدند.

همچنین بخش عکس نیز رتبه سوم نداشت و رتبه دوم به  «مصطفی رحیمی» از خبرگزاری فارس و رتبه اول به «مهدی خانلری از خبرگزاری فارس تعلق گرفت.

در بخش ویژه، با رویکرد اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید ملی و کالای ایرانی، «مرتضی فغانی» از نشریه دنیای سرمایه گذاری، در بخش توسعه زیر ساخت های استان تهران «سحر حاجی اسداللهی»، در بخش ویژه تاثیر اندیشه های امام و رهبری در توسعه رسانه ای «علیرضا مهدی زاده» و در همین بخش رتبه دوم به «حمیدرضا بوجاریان» از نشریه همشهری تعلق گرفت.

اطلاع رسانی شفاف ودرست و آگاهی بخشی دو رسالت بزرگ و خطیر است 

«احد جاودانی» مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران در این اختتامیه اظهار داشت: فضای جشنواره هم‌ عرصه رقابت و هم عرصه آموزش غیر مستقیم است.

وی گفت: در حوزه رقابت سعی داریم رقابتی باشد تا کارهای ارزنده تر خود را نشان دهد.

جاودانی از همه کسانیکه در استان تهران و شهرستان های استان فعالیت رسانه ای دارند تجلیل کرد و گفت : اطلاع رسانی شفاف و درست و آگاهی بخشی دو رسالت بزرگ و خطیر است.

وی با تجلیل از  همه رسانه ای که اثر به این جشنواره فرستادند، گفت: کسانیکه برای اجرای جشنواره کمک کردند همکاران خانه مطبوعات استان تهران بودند.

وی از فرمانداری شهرداری و امام جمعه رباط کریم تقدیر کرد و گفت: قرار بود آنجا اختتامیه برگزار شود اما بخاطر حوادث تلخ آبان ماه گذشته، نتوانستیم اختتامیه را برگزار کنیم و اکنون نیز به دلیل کرونا به طور مجازی برگزار شد.

تقدیر از فعالیت رسانه ها برای همراهی با ستاد مبارزه با کرونا 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران گفت: اختتامیه جشنواره بهانه ای است برای تقدیر از خبرنگارانی که در دوران کرونا تلاش می کردند.

وی افزود: رصد ما نشان می دهد که رویکرد رسانه ها در استان تهران نسبت به بیماری کرونا رویکرد عالمانه و دقیق بوده‌ است.

جاودانی ادامه داد: تهران همواره تحت الشعاع فعالیت های ملی قرار می‌گیرد و کسانی‌که در داخل شهر تهران هستند می توانند از جشنواره مطبوعاتی استانی بهره بگیرند.

وی با بیان اینکه برخی شهرستان های استان محروم هستند ادامه داد: نمایندگان مجلس و دولت به توسعه شهرستان های استان نگاه ویژه داشته باشند.

آغاز به کار دومین جشنواره مطبوعات استان تهران
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران‌ در این مراسم، آغاز دومین جشنواره مطبوعات و رسانه های استان را اعلام کرد.

وی گفت: مانند دوره اول خانه مطبوعات استان تهران متولی برگزاری این جشنواره خواهد بود؛ اطلاع رسانی شفاف ودرست و آگاهی بخشی دو رسالت بزرگ و خطیر است.

جشنواره بهانه ای برای توجه به شهرستان های محروم استان

«میلاد زارعی» دبیر نخستین جشنواره مطبوعات و رسانه های  استان تهران، نیز از شورای سیاست گذاری تقدیر کرد و گفت: استان تهران استانی محروم است و در شهرستان های  استان برخی با دویست هزار نفر جمعیت سینما ندارند.

وی گفت: برخی شهرستان ها حتی بیمارستان ندارند.

زارعی گفت که برگزاری جشنواره های مستقل در استان تهران بهانه ای است برای توجه به معضلات و مشکلات شهرستان های استان که در سایه پایتخت قرار دارند.

وی تاکید کرد که خانه مطبوعات و رسانه های استان  به عنوان بازوی اجرایی جشنواره کارخود را آغاز کرد و توانست امروز اختتامیه آن را برگزار کند.

به گزارش عصر شرق؛ نخستین جشنواره مطبوعات و رسانه‌های استان تهران با هدف کمک به تقویت کیفی هرچه بیشتر در حوزه مطبوعات و رسانه‌های محلی، آشنایی هرچه بیشتر با روزنامه نگاران تلاشگر در سطح شهرستان ها، افزایش انگیزه و خلاقیت رسانه ها، پاسداشت پیشکسوتان عرصه رسانه استان تهران و… برگزار شده است.

انتهای پیام/س