به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، حسن شهرکی پور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه بخش رودهن ، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دانشجو در ۱۶ آذر ۱۳۳۲ گفت: ۱۶ آذر؛ یکی از روز‌های مهم تاریخی جمهوری اسلامی ایران است که با هویت دانشجویی پیوند خورده. ۱۶ آذر؛ روز دانشجو، روز دانشگاه، روز استقلال‌‌طلبی، روز آزادی‌خواهی و روز ایستادگی نخبگان و دانشجویان در برابر استعمار و استبداد است و گرامیداشت روز دانشجو  و حضور دانشجویان تاکید  بر این نکته است که دانشجویان پای آرمان‌های انقلاب ایستاده‌اند.

وی افزود: چند ماه بیشتر از کودتای ۲۸ مرداد نگذشته بود که در روز ۱۶ آذر ۱۳۳۲ در پی یورش نیروهای امنیتی و گارد به دانشکده فنی دانشگاه تهران و درگیری میان آنان و دانشجویان، سه دانشجوی این دانشگاه به نام‌های مهدی شریعت‌رضوی، مصطفی بزرگ‌نیا و احمد قندچی در برابر گلوله ایستادند و با تکیه ‌بر ایمان و حق‌شناسی، راه ناهموارِ استکبارستیزی، آزادی‌خواهی و عدالت‌طلبی را با پای همت پیمودند و آغازگرِ حرکت‌ خروشان دانشجویی شدند و راهی را برای جوانان ما ترسیم کردند که در نهایت به ۲۲ بهمن سال ۵۷ یعنی روز استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی منتهی شد و اکنون نسل جوان و نواندیش ما با تکیه بر آگاهی، بصیرت و شناخت کامل از شرایط مکان و زمان خویش است که می‌تواند با قدرت در برابر استکبار ایستادگی کند.

رئیس واحد رودهن گفت:  آذر ۱۳۳۲ به عنوان یک روز «مقاومت تاریخی» در تاریخ دانشگاه تهران ثبت شد. بعد از آن همه ساله، دانشجویان دانشگاه تهران و دیگر دانشگاه‌های ایران مراسمی به یاد شهیدان آن روز برپا می‌کنند و بعد از پیروزی انقلاب روز ۱۶ آذر به عنوان «روز دانشجو» نام گرفت و به عنوان نقطه‌ای قابل اتکا برای ظهور جنبش دانشجویی که ریشه در ارزش‌های اسلامی دارد در تقویم سالیانه دانشگاه‌ها قرار دارد.

وی افزود :دانشجویان بصیر ما در همه ادوار نسبت به نفوذ استکبار حساس بوده و هرجا که نیاز و اقتضای کشور بوده در دفاع از کیان نظام در صحنه بوده اند.

شهرکی پور تصریح کرد: دانشجوی ایرانی امید آینده و ذخیره حیات کشور است و گرانبهاترین عنصری که امروز در ایران اسلامی می توان از آن برای فرار از مشکلات اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی از این قشر جوان کمک گرفت، جامعه دانشگاهی است.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری که «جنبش دانشجوئی خصلت و خاصیتش ضد استکباری، ضد سلطه و طرفدار عدالت است گفت: نگاه رهبر معظم انقلاب به دانشجو و دانشگاه یک نگاه متعالی است .

ایشان جوانان را اصلی‌ترین ستون انقلاب می‌دانند و دانشجو قطعا محورِ گام دوم انقلاب است. بنابراین وظیفه سنگینی بر دوش آنها نهاده شده است و چون این جوان است که دارای ذهنی فعال و پویا و سرشار از خلاقیت و نوآوری است که در همه حوزه‌ها اقتصاد و سیاست و فرهنگ و…  می‌تواند راهگشا باشد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن اظهار داشتند: مقام معظم رهبری در گام دوم مدام جوان‌ها را به مبارزه در عرصه های مختلف و خط شکنی دعوت می‌کنند و دلیلِ خطاب قرار دادن جوان ها مشخص است. جوانان اهل مبارزه و خط شکنی هستند و برای رفع مشکلات و تحقق آرمان ها جوان ها اصلی ترین نقش را بر عهده دارند و جوانان این نسل نسبت به نسل اول انقلاب به مراتب مومن تر و معتقد تر هستند؛ چون با آرمان های انقلاب اسلامی به صورت واقعی مواجه شدند. شاید نسل انقلاب اسلامی ما تصور این را نداشت که نظامی شکل بگیرد و آرمان‌ها تحقق پیدا کنند. اما نسلی که بعد از انقلاب متولد شده است باور عمیقی به انقلاب دارد چرا که این باور مبتنی بر عینیات است.

شهرکی پور تاکید کرد: امروز به برکت انقلاب اسلامی ایران و به همت خون شهدای والا مقام، فرصت در اختیار جوانان این کشور قرار گرفته تا در عرصه‌های مختلف جامعه نقش آفرینی کنند ودر رویارویی با تهدیدهای دشمنان،  هوشمندانه عمل کنند و دانشجویان زمانی می توانند عامل ایجاد تحول در جامعه باشند که مجهز به علم باشند و با مسائل مختلف عالمانه برخورد کنند و با توجه به اینکه دانشجویان پویاترین و بیدارترین قشر جامعه هستند، باید دانشگاه را به فضایی پویا برای بیان دیدگاه های مختلف تبدیل کنیم و فرصت ابراز نظر به همه دیدگاه ها داده شود. دانشجو با دارا بودن ویژگی‌هایی نظیر صداقت، پاکی، بی‌آلایشی، ضد استعمار و استکبار بودن می تواند نقش مهمی در پیشرفت و توسعه جامعه ایفا کند.

وی با بیان اینکه، نشاط و امیدواری جوانان و دانشجویان و همراهی آن با علم و دانشِ مسلّح به ایمان و مزین به اخلاق اسلامی؛ پشتوانه‌ی پیشرفت همه‌جانبه و ایستادگی مستمر در برابر دشمنان هست گفت: ملت بزرگ ایران همواره در سایه فرهنگ ایستادگی و مقاومت و به برکت این فرهنگ به پیشرفت های چشمگیری در عرصه های مختلف دست یافته و بدون تردید خلاقیت، پژوهش و نوآوری جوانان و فرهیختگان دانشگاهی، نقشی تأثیرگذار در این موفقیت ها داشته است و  دشمنان ما بداننددکه از هر قطره خون پاک و مطهر شهیدان این انقلاب، جوانان متعهد و متخصصی وارد عرصه های علمی کشور شده و ایران اسلامی را به اوج قدرت و اقتدار نزدیکتر می کند و دانشجوی بصیر و غیرتمند ما همواره پشتیبان نظام و رهبری عزیز خود، خواهند ماند.

دکتر شهرکی پور در پایان گفت: جا دارد از مردم فهیم و ولایت مدار رودهن بابت مدیریت ناآ رامی های اخیر نهایت تشکر و قدردانی را بنمایم که شاهد بودیم با اراده و همکاری و همیاری مسئولین محترم نظامی و انتظامی و اداری و اهالی محترم منطقه بخصوص مردم بخش رودهن، خوشبختانه هیچ گونه اتفاق ناگواری در شهر نیفتاد و از امام جمعه آگاه ، دلسوز و انقلابی شهر رودهن در بیداری و آگاهی بخشی به  مردم در عرصه های مختلف تشکر و قدردانی نمایم.

انتهای پیام/