به گزارش پایگاه خبری البرز شرق از دماوند، محدثه علیخانی: مرحوم آیت الله حاج سید یوسف جلالی جد بزرگوار آیت الله سید محمد باقر جلالی از مجتهدین بارز مازنداران و لاریجان بودند و پدربزرگ ایشان آیت الله سید جعفر جلالی نیز در نجف تحصیل کردند و به درجه اجتهاد رسیدند.

سید جعفر جلالی فرزندی به نام سید ابوالحسن داشت که طلبه مدرسه مروی تهران بود و همزمان در مسجد حاج عباس چالکا نماز میخواند.

سید ابوالحسن حدود ۲۰ سال امام جماعت مسجد و انسانی زاهد و پارسا به معنی واقعی بودند، ایشان در سن ۸۶ سالگی دارفانی را وداع گفتند و در مرقد شیخ عراقی در محله چالکا دماوند به خاک سپرده شدند.

در شرایطی که در هر دوره مجلس مردم شاهد کنار زدن روحانیت بودند، دوره هفدهم با ورود تعداد زیادی از روحانیت دارای اهمیت فراوانی است.

مردم دماوند با انتخاب شایسته در ۵۹ سال پیش توانستند سرنوشت خوبی را رقم بزنند و آیت الله جلالی در آن دوره ها تنها نماینده حقیقی مردم دماوند بودند وزحمات بسیار زیادی برای مردم این شهرستان انجام داند.

آیت الله جلالی اولین نفری بودند که به دستور آیت الله کاشانی درمجلس شورای ملی علیه اسرائیل سخنرانی کردند.

در جریان کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ آیت الله جلالی نقش پررنگی داشتند ودر تاریخ ۲۶ مرداد در گردهمایی طرفداران دکترمصدق در میدان بهارستان ایشان نخستین سخنران آن تجمع بودند.

همچنین در جریان ۲۸ مزداد زاهدی پیشنهاد وکالت مادام العمر شهرستان دماوند را به وی داد که ایشان نپذیرفتند وقاطعانه مخالفت کردند.

آیت الله جلالی در دوره هجدهم مجلس در تهران کاندید شدند و دوباره به مجلس راه پیدا کردند.

ایشان بعد از جریان کودتا دوباره به شهرستان دماوند آمدند و تا مدت ها به عنوان امام جماعت به مردم این شهرستان خدمت کردند.

آیت الله جلالی طبق رسوم خاندان خود در ایام عزاداری ائمه در آمل مجالس عزا برپا می کردند که در آخرین مجلس در ایام شهادت حضرت علی (ع) آیت الله جوادی آملی روضه میخواندند ایشان بیهوش شدند و چند روزی در بست بیماری بودند و در نهایت در سن ۷۸ سالگی در ۱۱ مرداد ماه سال ۱۳۵۱ دار فانی را وداع گفت.

مردم قدرشناس شهرستان دماوند در مراسم تشییع پیکر این عالم بزرگوار سنگ تمام گذاشتند و برای تشییع پیکر ایشان به شاهاندشت رفتند؛ همچنین در شهرستان دماوند مجالس بزرگداشتی را برای ایشان برگزار کردند.

امروزه بعد از گذشت حدود ۴۵ سال یاد و خاطره این عالم بزرگوار همچنان در ذهن مردم شهرستان دماوند باقی مانده است و آن ها سپاسگذار خدمات ایشان هستند.

به همین جهت به پاس قدردانی زحمات آیت الله جلالی و معرفی ایشان به نسل جدید و با پیروی از طرح «ستارگان محراب» مراسم بزرگداشتی در شهرستان دماوند برگزار خواهد شد.

امشب، بعد ازنماز مغرب وعشا آئین بزرگداشت آیت الله سیدباقرجلالی امام جماعت مجاهدو محبوب مردم شهرستان دماوند در مسجدجامع ومصلای نمازجمعه شهرستان برگزار می شود.

ازجمله برنامه های این مراسم، شعرخوانی، مدیحه سرایی، سخنرانی وپخش پیام آیت الله العظمی جوادی آملی خواهد بود.

در این مجلس حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری، پیرامون شخصیت آیت الله جلالی، سخنرانی خواهدکرد.

این برنامه به همت امام جمعه محترم دماوند، مشارکت موثر شورای فرهنگی مسجدجامع، نهادها وادارات دماوند، توسط امور مساجد ناحیه علامه طباطبایی وپشتیبانی معاونت فرهنگی اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجدبرگزار خواهدشد.

انتهای پیام/