حمام تاریخی محله درویش دماوند در مسیر فرهنگی شهر دماوند که از امامزاده عبدالله آغاز و به مسجد جامع شهر منتهی می‌شود قرار گرفته و مربوط به ۴۰۰ سال پیش است.

بنای حمام مستطیل شکل بوده و در جهت شمال به جنوب احداث شده است که در گذشته تنها مختص به آقایان بود ولی بعد از گذشت سال‌ها، به دو بخش زنانه و مردانه تقسیم شد. این حمام در زمان احداث شامل بخش‌هایی همچون رختکن، گرمخانه، خزینه و بخش نظارت بود که بعد از تقسیم شدن حمام به دو بخش زنانه و مردانه، از حالت خزینه به حالت دوشی تغییر کرد.

عمده حمام‌های تاریخی از آجر ساخته می‌شود ولی این بنا را می‌توان از جمله حمام‌های تاریخی کشور دانست که از سنگ ساخته شده که ابتدا در دوره قاچار و بعد از آن در پهلوی اول تغییر و مرمت شد.

مصالح احداث شده در این مکان از سنگ لاشه و ملات گچ و ساروج بوده که در ابتدا سطح داخلی آن با ملات آهک اندوده شده است تا به دلیل مرطوب بودن فضا، مشکلی برای بنا ایجاد نشود.

قوس‌های گنبدی و طاق و تویزه های بنا جناغی احداث شده و دارای توازن و ایستایی بسیار خوبی است و علت آنکه این حمام در زیرزمین احداث شده، به دلیل تأمین آب حمام و دسترسی به آب چشمه بوده است.

 *برآورد اولیه ۷۰۰ میلیون تومان برای اتمام فاز نخست پروژه مرمت حمام تاریخی

عباس صفری، شهردار دماوند درخصوص اقدامات صورت گرفته و در دستور کار شهرداری جهت مرمت این بنای تاریخی اظهار داشت: حمام تاریخی شهر دماوند در سال ۸۴ با توجه به اعتبار تخصیص یافته به میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان مورد مرمت قرار گرفت که به دلیل کمبود بودجه، مرمت قسمت‌هایی از حمام رها شد.

وی ادامه داد: با توجه به اهمیت این مکان و حفظ و نگهداری آثار تاریخی شهر، شهرداری دماوند طی دو سال اخیر مرمت این بنا را در دستور کار قرار داد.

شهردار دماوند خاطرنشان کرد: هم اکنون با انتخاب پیمانکار مرمت سقف، ستون‌ها، دیوارها و کف در فاز نخست در دستور کار قرار گرفته که با توجه به اینکه در نظر است از این مکان جهت فعالیت‌های فرهنگی و هنری همچون موزه، نمایشگاه، تئاتر و … استفاده شود، مصالح مورد استفاده در این پروژه از گچ ضدآب است.

صفری با اشاره به اینکه پیش بینی می‌شود این پروژه در فاز نخست تا ابتدای پاییز امسال به اتمام برسد، گفت: برآورد اولیه اجرای این پروژه در فاز نخست ۷۰۰ میلیون تومان است که فاز دوم آن شامل سیستم گرمایشی و سرمایشی، روشنایی و همچنین تجهیز مکان در مرحله بعد انجام می‌شود.

این مقام مسئول مجموع اعتبار پیش بینی شده برای اجرای این پروژه را بیش از یک میلیارد تومان و مساحت فضای مورد مرمت را ۳۵۰ متر مربع اعلام کرد و افزود: شهرداری دماوند در راستای حفاظت و صیانت از آثار تاریخی و گردشگری، همواره پیشگام بوده و گام‌های موثری نیز برداشته است.

شهرستان دماوند ۱۶۰ اثر طبیعی و تاریخی شناسایی شده دارد که ۷۳ مورد آن به ثبت ملی رسید و بیش از ۵۰ پرونده از این آثار تکمیل و به شورای ثبت ارسال شده‌اند.

 

انتهای پیام/