به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، علی خلیلی ظهر امروز در نشست مشترک خبری با خبرنگاران و اصحاب رسانه به مناسبت هفته منابع طبیعی در اداره منابع طبیعی شهرستان دماوند اظهار کرد: شهرستان دماوند دارای ۱۵۵ هزار هکتار اراضی ملی است.

وی افزود: تاکنون برای ۱۱۵ هزار هکتار از اراضی ملی دماوند سند تهیه شده و ۴۰ هزار هکتار باقی مانده که در نشست مشترک اخیر شورای برنامه‌ریزی استان تهران و کمیته برنامه‌ریزی شهرستان دماوند قرار شد که اعتبارات مورد نیاز برای اجرای طرح هندسی و تهیه نقشه‌های باقی مانده اراضی ملی در دماوند اختصای یابد که در دو سال آینده باید اسناد همه اراضی اخذ شود.

*اجرای طرح آبخیزداری در ۲۴ زیرحوزه دماوند/ ۸۹۲ بهره‌بردار در دماوند مجوز فعالیت دارند

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دماوند گفت: در شهرستان دماوند، ۱۸۶ هزار هکتار حوزه آبخیزداری داریم که از مساحد اراضی ملی این شهرستان فراتر و شامل ۲۷ زیر حوزه بوده و از این تعداد در ۲۵ زیرحوزه مطالعات لازم انجام شده است.

خلیلی ادامه داد: در ۲۴ زیرحوزه عملیات آبخیزداری به صورت کامل انجام شده و تنها بعضی نقاط نیاز مرمت و اصلاح دارد؛ در سه زیر حوزه به مساحت ۱۱ هزار هکتار هنوز عملیات آبخیزداری انجام نشده که امیدواریم با توجه به تأکیدهای روز گذشته مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت آبخیزداری، اعتبارات لازم در این خصوص اختصاص یابد.

وی با بیان اینکه شهرستان دماوند دارای ۱۴۷ هزار هکتار از اراضی ملی مرتعی در قالب ۱۱۴ سامانه عرفی است، تصریح کرد: از این میزان، ۳۵ سامانه برای شوراهای اسلامی روستاها ممیزی شده است؛ همچنین ۸۹۲ بهره‌بردار دارای مجوز در شهرستان دماوند وجود دارد.

*وجود ۱۰ هزار هکتار ذخیره‌گاه جنگلی در دماوند/ ۴۴ هزار اصله نهال رایگان در دماوند توزیع می‌شود

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دماوند اضافه کرد: ۳۷ سامانه از مراتع دماوند دارای طرح مصوب هستند که با کمک مرتع‌داران می‌توانیم عملیات اصلاحی و احیایی آن‌ها را داشته باشیم؛ همچنین مدیریت بهینه مرتع در ۳۷ سامانه در حال اجراست.

خلیلی خاطرنشان کرد: در شهرستان دماوند ۱۰ هزار ذخیره‌گاه جنگلی وجود دارد که از جمله مهم‌ترین گونه‌های این ذخیره‌گاه‌ها، «ارس» است که این گونه به نماد تاریخی در دامنه‌های جنوبی البرز تبدیل شده است؛ تهیه طرح مدیریت منابع جنگلی برای این ۱۰ هزار هکتار در دستور کار سال ۱۳۹۷ قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه تنها نهالستان فعال استان تهران به مساحد ۱۲ هکتار در دماوند است، افزود: در این نهالستان، نهال‌ها و گونه‌های مختلف مثمر و غیرمثمر در حال تولید است و برای سال جاری، ۴۴ هزار اصله نهال آماده توزیع است؛ همچنین گونه‌های درختچه‌ای از جمله بادام و زرشک نیز در این نهالستان تولیده شده است.

*رفع تصرف ۱۱۶ هکتار از اراضی ملی در دماوند/ سرانه فضای سبز دماوند افزایش می‌یابد

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دماوند گفت: یکی دیگر از واحدهای مهم دیگر این اداره، حقوقی است به رسیدگی به پرونده‌های حقوقی و کیفری شهرستان دماوند را بر عهده دارد؛ تاکنون ۵۸ فقره پرونده کیفری و ۹۲ پرونده حقوقی در دماوند تشکیل شده است.

خلیلی ادامه داد: با کمک دستگاه قضایی و شورای حفظ حقوق بیت‌المال در اکثر پرونده‌ها رأی له منابع طبیعی صادر شده است و در این راستا، ۲۸ فقره رفع تصرف به مساحت ۱۱۶ هکتار و به ارزش ۱۷۴ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۶ در دماوند انجام شد.

وی در ادامه با اشاره به سرانه فضای سبز در شهرستان دماوند تصریح کرد: سرانه فضای سبز در شهر دماوند ۳۶٫۸ مترمربع، آبعلی ۲۲ مترمربع، رودهن ۳۶ مترمربع، آبسرد ۱۷٫۸۴ مترمربع و کیلان ۱۰٫۳۷ مترمربع است؛ با توجه به اینکه سرانه فضای سبز در کشور ۱۹ مترمربع است، اما سرانه فضای سبز بعضی از شهرهای این شهرستان بیشتر از میزان کشوری است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دماوند بیان کرد: با توجه به واگذاری اراضی مختلف به شهرهای آبسرد، کیلان و آبعلی در راستای اجرای طرح جنگل‌کاری و توسعه فضای سبز، سرانه فضای سبز این شهرها شتاب فزاینده‌ای خواهد داشت.

انتهای پیام/س