به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، مجید صفری در نشست خبری با خبرنگاران در آستانه انتخابات دوم اسفندماه سال ۱۳۹۸ اظهار کرد: در خصوص امور هماهنگی انتخابات در حوزه انتخابیه دماوند و فیروزکوه، تلاش ما بر این بود که با توجه به چهارچوب‌های وزارت کشور و ستاد انتخابات استان، موضوعات مربوط به اجرای انتخابات در اختیار افکار عمومی قرار گیرد.

وی بیان کرد: با فرمان انتخاباتی وزارت کشور، فعالیت ما در شهرستان دماوند آغاز شد و به موجب برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، تاکنون بر اساس برنامه‌ریزی‌های ابلاغی پیش رفتیم و تعیین افراد، اعضای شعب، نمایندگان فرماندار و تجهیز شعب انجام شده و نشست‌های مشترکی با فیروزکوه و پردیس برگزار شد.

*تشکیل کمیته مدیریت بحران در روند برگزاری انتخابات

رئیس مرکز حوزه انتخابیه شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه عنوان کرد: با توجه به برگزاری انتخابات، کمیته بحران نیز در کنار کمیته‌های امور هماهنگی انتخابات فعالیت خواهد داشت تا در صورت بارش برف دچار چالش‌ در برگزاری انتخابات نباشیم.

صفری گفت: شعبات اخذ رأی در شهرستان دماوند به سه گروه عادی، حساس و نیمه‌حساس تقسیم شده و در شعب حساس با نگاه ویژه‌تری اقدامات لازم انجام می‌شود؛ در نقاط صعب‌العبورتر نیز بحث وسیله نقلیه مناسب به تعداد کافی مورد توجه قرار می‌گیرد و امکاناتی مانند ارتباطات، برق اضطراری و غیره نیز در نظر گرفته شده است.

وی اظهار داشت: با توجه به تلاش وزارت کشور، دستگاه احراز هویت جدید در اختیار شعب قرار خواهد گرفت که با تحقق این امر بسیاری از مشکلات برطرف شده و سرعت عمل در شعب افزایش خواهد یافت.

* انتخابات خدشه‌پذیر و توقف‌پذیر نیست

رئیس مرکز حوزه انتخابیه شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه، اشاره‌ای نیز به نشست با نامزدهای انتخاباتی داشت و تصریح کرد: در این نشست موارد قانونی به افراد بیان شده و هر کاندیدا می‌تواند یک نماینده در پای صندوق داشته باشد و این امر می‌تواند به صورت نماینده مشترک بین نمایندگان نیز انجام شود.

صفری با اشاره به اهمیت اقدامات لازم در زمان پس از اخذ رأی گفت: موضوع مهم پس از اخذ رأی، صیانت و امانت‌داری است که باید در این خصوص به صورت هوشیارانه عمل کنیم.

وی از انجام همه امور شعبه‌های اخذ رأی اعم از صورت‌جلسه و شمارش در داخل شعبه خبر داد و بیان کرد: انتخابات خدشه‌پذیر و توقف‌پذیر نیست و با توجه به پیش‌بینی‌های صورت گرفته، قطعاً برگزار می‌شود؛ مهم‌ترین موضوع در انتخابات، جلوگیری از ورود آرای ساماندهی شده بوده که پیش‌بینی‌های لازم در این خصوص انجام شده است.

* روال تعیین صلاحیت افراد قانونی و مشخص است

فرماندار شهرستان دماوند اشاره‌ای به موضوع احراز صلاحیت داوطلبان در روند انتخابات داشت و بیان کرد: روال تعیین صلاحیت افراد قانونی و مشخص است و در این خصوص، هیئت اجرایی و هیئت نظارت مبنای معینی داشته و در چهارچوب قانون اقدام می‌کنند و لیست نهایی افراد نیز تا ۱۱ بهمن سال جاری اعلام می‌شود.

صفری افزود: بخش‌های فرعی ما شامل بخش رودهن، ارجمند و فیروزکوه بوده و علاوه بر این، بخش مرکزی دماوند نیز به سه کانون دماوند، بخشداری مرکزی و آبسرد تقسیم شده است.

وی گفت: تعداد شعب اخذ رأی در شهرستان دماوند بالغ بر ۱۲۲ مورد و ۴۸ شعبه در فیروزکوه است و در مجموع در حوزه انتخابیه دماوند و فیروزکوه ۱۷۰ شعبه فعالیت خواهند داشت.

* آموزش اعضای شعب اخذ رأی زودتر از موعد آغاز شد

رئیس مرکز حوزه انتخابیه شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه خاطرنشان کرد: در بخش رودهن نیز پیش‌بینی ۴۰ شعبه انجام شده که تعداد شعب ثابت ۳۸ مورد و شعب سیار ۲ مورد خواهد بود، در این راستا ۲۸ شعبه شهری و ۱۲ شعبه به صورت روستایی فعالیت خواهند داشت.

صفری اظهار داشت: در سال جاری آموزش افراد و اعضای شعب اخذ رأی زودتر از موعد آغاز شده است؛ مهمترین موضوع در این راستا آموزش است که مدنظر قرار دارد.

وی از انجام پیش‌بینی‌های لازم در خصوص ارتباطات و خدمات در روز برگزاری انتخابات خبر داد و عنوان کرد: ما در شهرستان دماوند بیش از ۴۰ نشست در راستای رسیدگی به امور انتخابات برگزار کردیم و اصل بر این است که افراد مسؤول مکلف‌اند که بر اساس برنامه‌های موجود به فعالیت بپردازند.

رئیس مرکز حوزه انتخابیه شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه تأکید کرد: مشارکت مردم برای تعیین سرنوشت امری اجتماعی است و باید ظرفیت‌های سیاسی به حدی برسد که موضوعات را به یکدیگر گره نزنیم، چراکه حضور مردم در پای صندوق رأی وظیفه‌ای اجتماعی است.

انتهای پیام/