به گزارش پایگاه خبری عصر شرق به نقل از روابط عمومی بخشداری مرکزی دماوند، مهدی حیدری با اشاره به مهم‌ترین اقدامات و فعالیت‌های صورت گرفته در شش ماه نخست سال جاری در بخش مرکزی اظهار داشت:‌ نیمه نخست سال جاری در بخش مرکزی همراه با اتفاقات و موضوعات مختلف بوده که در‌ ابتدای سال شاهد بارش نزولات آسمانی و وقوع سیل بودیم که منجر به خسارت وارد‌ شدن به برخی روستاهای این بخش‌ بود.

وی افزود: پس از‌ مساعد شدن شرایط جوی اقدامات و سیاست‌های مدنظر در راستای اجرا در سطح روستاها در دستور کار قرار گرفت.

بخشدار مرکزی دماوند ادامه داد: اجرای ۱۴۰ پروژه عمرانی و خدماتی در راستای تحقق اهداف از پیش تعیین شده به منظور توسعه روستاها‌ و اعطای استقلال به دهیاری‌ها مدنظر قرار گرفت.

حیدری تصریح کرد: در شش ماهه نخست ۵۵ پروژه عمرانی و خدماتی در سطح روستاها با اعتباری بالغ بر ۲۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان مورد افتتاح و بهره برداری قرار گرفت.

وی با اشاره به شیوه رسیدگی‌ به مشکلات در سطح روستاها گفت: حل مشکلات در روستاها بر اساس نیاز سنجی توسط واحد فنی‌‌ بخشداری به صورت مستقیم و یا‌ توسط شوراها و دهیاران با نظارت این‌ نهاد انجام می‌شود.

این‌ مقام مسئول با اشاره به دیگر اقدامات صورت گرفته در راستای بررسی مشکلات روستائیان خاطر نشان کرد: برگزاری سلسله دیدارهای مردمی از جمله اقداماتی است که از سال گذشته در دستور کار قرار گرفته بود.

حیدری‌ با تاکید بر اینکه در شش ماهه نخست سال جاری ۱۰ دیدار مردمی در سطح روستاها برگزار شد اضافه کرد: در طی این دیدارها که در محل دفاتر دهیاری‌ها‌ صورت گرفت مشکلات اهالی به صورت موردی بررسی و در راستای رفع آن اقدامات لازم انجام شد.

وی بیان کرد: مشکلات مربوط به طرح هادی، آب شرب، سوخت‌ رسانی، وضعیت نامناسب راه‌های روستایی و نبود زیرساخت‌های لازم‌ از مهم‌ترین مشکلات مطرح شده در این دیدارها بود.

بخشدار مرکزی دماوند با اشاره به اقدامات صورت گرفته در‌ امور مربوط به دهیاری‌ها تصریح کرد: افتتاح ۲ دهیاری در روستاهای دشتک و وردانه در راستای اجرای افق مدنظر به منظور تمرکز زدایی از بخشداری و واگذاری امور به روستاها به عنوان یکی‌ از دیگر‌ اقدامات انجام شده در طول این مدت بود.

وی افزود: برقراری کد آبادی روستای لی پشت به عنوان چهل و پنجمین روستای بخش مرکزی نیز به عنوان یکی از مهم‌ترین اقدامات این نهاد محسوب می‌شود.

حیدری راه‌اندازی سامانه مکاتبات اداری دهیاری‌ها به منظور تسریع در انجام امور را به عنوان یکی از دیگر‌ اقدامات این حوزه برشمرد و گفت: به منظور ایجاد آرامش روانی‌ و رفاه اجتماعی تمام دهیاران، پرسنل دهیاری‌ها و پرسنل شورای بخش مرکزی برای نخستین بار در استان تهران تحت پوشش بیمه تکمیل‌ درمان قرار گرفتند.

بخشدار مرکزی دماوند همچنین اشاره‌ای به راه اندازی واحد روابط عمومی و شروع فعالیت پایگاه اینترنتی‌‌ این نهاد داشت و گفت: با توجه به  اهمیت بحث اطلاع رسانی و لزوم آگاهی مردم از آخرین اقدامات صورت گرفته در سطح روستاها در سه ماهه دوم سال جاری واحد روابط عمومی این‌ نهاد راه اندازی و آخرین اخبار مربوط به روستاها در پایگاه اینترنتی‌ متعلق به این‌ ارگان منتشر خواهد شد.

حیدری همچنین در خصوص اقدامات انجام شده در راستای برخورد با پدیده ساخت و ساز غیر مجاز اظهار داشت: روستاهای بخش مرکزی با توجه به شرایط اقلیمی‌ همواره مورد توجه سودجویان بوده و شاهد ساخت و سازهای متعددی د‌ر سطح روستاها هستیم.

وی با بیان اینکه روزانه در ۲ نوبت صبح و عصر گشت و بازرسی به منظور جلوگیری از این معضل انجام می‌شود، تأکید کرد: تاکنون ۲۷۰ مورد اخطاریه به منظور جلوگیری از ساخت و ساز غیر مجاز صادر و با همکاری مقامات‌ قضایی و پیگیری‌ اداره جهاد کشاورزی شهرستان در شش ماهه نخست یک هزار و ۴۱۶ مورد تخریب ساخت و ساز غیر مجاز و جلوگیری از تغییر کاربری کشاورزی انجام شد.

حیدری گفت: با توجه به این میزان تخریب صورت گرفته نسبت به مدت مشابه سال گذشته در برخورد با ساخت و ساز غیر مجاز ۱۵ درصد افزایش داشتیم.

بخشدار مرکزی دماوند گفت: همچنین به منظور ایجاد امنیت در سطح‌ روستاها نصب دوربین‌های مداربسته پلاک خوان به همت دهیاری و شورای اسلامی چندین روستا انجام‌ شد و در حال حاضر  ۹۰ درصد روستاهای این بخش مجهز  به دوربین مدار بسته هستند.

انتهای پیام/س