به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، تجمع باشکوه هیأت‌های سینه‌زنی و زنجیرزنی امروز به رسم هر ساله در جوار آستان مقدس امامزاده عیسی (ع) و آستان مقدس امامزاده زین‌العابدین از توابع شهر کیلان در روز عاشورای حسینی برگزار شد.

روستای کوچک زیارت که در جنوب شرقی شهرستان دماوند واقع شده است، امروز میزبان سیل عظیمی از عاشقان اهل‌بیت (ع) در قالب دسته‌های سینه‌زنی و زنجیرزنی بود و جلوه‌ زیبایی از تجمع عزاداران حسینی در آن به وجود آمد.

روستای زیارت در مدت حدود یک‌هزار و ۲۳۰ سال، از وجود نعمت پاک و مطهر امامزاده عیسی بن زید (ع) از نوادگان امام سجاد (ع) برخوردار است که خیلی از اهالی، وجود این امامزاده واجب‌التعظیم را دلیل حضور بی‌‌نظیر عزاداران حسینی می‌دانند.

هر ساله در روز عاشورای حسینی، هیأت‌های عزاداری شهر کیلان و روستاهای لومان، اوچونک، زان و … در جوار آستان مقدس امامزاده عیسی (ع) تجمع و به عزاداری می‌پردازند.

این هیأت‌ها از صبح روز عاشورا حرکت می‌کنند و پس از پیمودن مسیر سه کیلومتری روستای زیارت، اذان ظهر خود را به آستان مقدس امامزاده عیسی (ع) می‌رسانند؛ با توجه به اهمیت نماز ظهر عاشورا، عزاداران حسینی در طول جاده منتهی به این روستا اقدام به اقامه نماز جماعت می‌کنند.

هیأت‌های زنجیرزنی پس از رسیدن به روستای زیارت و طواف امامزاده عیسی (ع) مقابل مجدد زنجیرزنی و سینه‌زنی می‌کنند و سپس عزاداری آنها در روز عاشورای حسینی پایان می‌یابد.

دسته‌های عزاداری شهر کیلان، نخلی به قدمت ۸۰۰ ساله دارند که نمادی از سرهای بریده ۷۲ تن از یاران با وفای امام حسین (ع) در کربلا بوده که در روز عاشورا بر فراز دستان گرم اهالی زیارت حمل می‌شود.

کسانی که به نوعی با این روستا در ارتباط هستند، عزاداری و سوگواری برای اباعبدالله الحسین (ع) را مهم می‌دانند و در روزهای تاسوعا و عاشورا خود را به زیارت می‌رسانند تا در سوگواری سرورشان با دل‌های حزن‌انگیز و چشمانی گریان حاضر شوند و رسالت خود را انجام دهند.

اهالی شهیدپرور روستای زیارت همواره عاشق امام حسین(ع) بوده و هستند و اگرچه این روستا جمعیت زیادی ندارد؛ اما مردمش به خادمی حضرت اباعبدالله الحسین(ع) افتخار می‌کنند.

امروز در روستای زیارت چند تن از مسئولان شهرستان دماوند نیز حضور پیدا کرده و در کنار دیگر عزاداران عاشورای حسینی به عزاداری پرداختند.

همچنین آستان مقدس امامزاده زین‌العابدین بن عقیل (ع) از دیگر بقاع متبرکه در شهر کیلان محسوب می‌شود که در روز عاشورای حسینی شاهد عزاداری هیأت‌های زنجیرزنی و سینه‌زنی بود.

هیأت‌های مختلف محله کردر و روستاهای وادان، بیدک و عزاداران افغانستانی مقیم در جوار امامزاده زین‌العابدین (ع) محله کوهان شهر کیلان حضور پیدا کرده و عزاداری می‌کنند.

مردم شهر کیلان و حومه همواره با برگزاری باشکوه مراسم ایام محرم به خصوص تاسوعا و عاشورا عشق و ارادت خود را به ساحت مقدس حضرت سیدالشهدا (ع) نشان داده‌اند.

شهر کیلان از توابع شهرستان دماوند در فاصله ۹۰ کیلومتری شرق پایتخت قرار گرفته و مرز بین استان‌های تهران و سمنان محسوب می‌شود.

انتهای پیام/