علیرضا اثنی‌عشری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری عص شرق با اشاره به فعالیت سایت پروازی چنار شرق اظهار کرد: روستای چنار شرق از توابع شهرستان دماوند است و نخستین گردنه جاده منتهی به دریاچه تار به جهت پرواز پاراگلایدر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی افزود: در اکثر مواقع سال که امکان پرواز در مناطق دیگر وجود ندارد، پرواز در سایت چنار شرق امکان‌پذیر است و از مزیت‌های آن می‌توان به نزدیکی به تهران، دسترسی آسان و محل وسیع فرود اشاره کرد که البته این اراضی کشاورزی و شخصی است و ما به صورت اجاره از آن استفاده می‌کنیم.

مسؤول کمیته ورزش‌های هوایی شهرستان دماوند ادامه داد: سایت چنار شرق به عنوان یکی از قدیمی‌ترین سایت‌های پروازی نزدیک به تهران مورد استفاده قرار می‌گیرد و در حال حاضر، پایگاه قهرمانی کشور است؛ بیشتر افرادی که از این سایت آموزش دیدند، رتبه کشوری کسب کرده و به صورت حرفه‌ای، پرواز‌های بلند انجام می‌دهند.

*برگزاری مسابقات پاراگلایدر قهرمانی کشور در چنار شرق

اثنی‌عشری از برگزاری مسابقات پاراگلایدر قهرمانی کشور برای چندمین بار در شهریورماه سال جاری در سایت پروازی چنار شرق خبر داد و گفت: امیدواریم که بتوانیم پنج نفر اول قهرمانی کشور را از این سایت به عنوان تیم ملی برای مسابقات خارج از کشور اعزام کنیم.

وی با اشاره به موضوع استفاده از اراضی کشاورزی برای فرود پرنده‌ها اظهار داشت: در گذشته دو نفر به عنوان صاحبان اصلی املاک مذکور بودند، اما اکنون متعلق به ۵۵ نفر از اهالی دماوند به عنوان وراث است؛ این اراضی در ۳۰ سال گذشته به عنوان زمین‌های کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما در حال حاضر با افزایش قیمت، این قطعات ارزش یافته و تمایل افراد به فروش بیشتر شد.

برای خرید این زمین‌ها حداقل ۱۵ میلیارد تومان سرمایه نیاز است

مسؤول کمیته ورزش‌های هوایی شهرستان دماوند ادامه داد: این اراضی به جهت فرود پرنده‌های پاراگلایدر اجاره شده و پیشنهاد فروش این قطعات نیز مطرح است، اما با وجود قیمت‌های پیشنهادی از سوی مالکان، این امر با توان مالی ما امکان‌پذیر نیست.

اثنی‌عشری خاطرنشان کرد: برای خرید این زمین‌ها حداقل ۱۵ میلیارد تومان سرمایه نیاز است؛ ما در طول ۲۰ سال گذشته بارها قصد خرید این قطعات را داشتیم، اما به دلیل قیمت‌های پیشنهادی، این امر میسر نشد.

وی با اشاره به شایعاتی در خصوص تعطیلی سایت پروازی چنار شرق بیان کرد: نارضایتی مالکان اراضی، ارتباطی با تعطیلی سایت ندارد، چراکه فرود ما در این اراضی با اجازه صورت می‌گیرد، اما متأسفانه دیر یا زود امکان دیوارکشی و تغییر کاربری اراضی کشاورزی وجود دارد.

مسؤول کمیته ورزش‌های هوایی شهرستان دماوند تصریح کرد: تبدیل اراضی به ویلا و شهرک‌سازی به مرور موجب می‌شود که دیگر جایی برای فرود وجود نداشته و در نهایت منجر به تعطیلی سایت پرواز شود.

*ساخت‌وساز؛ عامل کاهش فعالیت پروازی در سایت امام‌زاده هاشم (ع) دماوند

اثنی‌عشری عنوان کرد: سایت پروازی منطقه امام‌زاده هاشم (ع) نیز به دلیل ساخت وسازهای صورت گرفته با مشکلات فرود مواجه شد و در حال حاضر فعالیت بسیار کمی دارد.

وی در خصوص جذب گردشگر از طریق رشته پاراگلایدر در دماوند گفت: متأسفانه تعداد کمی از اهالی دماوند به سایت پروازی چنار شرق مراجعه می‌کنند؛ یکی از نمادهای شاخص‌ این روستا، پرواز است و این امر موجب رونق شهر و روستا می‌شود.

مسؤول کمیته ورزش‌های هوایی شهرستان دماوند، از پرواز در ایام هفته در سایت چنار شرق خبر داد و بیان کرد: در صورت مساعد بودن شرایط جوی، همه روزه پرواز و آموزش از سطح مقدماتی تا پیشرفته در این سایت انجام می‌شود و پروازهای تفریحی و فرامنطقه‌ای در آن صورت می‌گیرد.

اثنی‌عشری از فعالیت بیش از پنج هزار پرنده در رشته پاراگلایدر در کشور خبر داد و گفت: مشکل اساسی رشته پاراگلایدر در ایران، عدم انسجام بین هواپیمایی کشوری و انجمن ورزش‌های هوایی است.

*نبود فدراسیون پاراگلایدر در ایران

وی ادامه داد: از نظر قانون جهانی، مسؤول این رشته ورزشی انجمن ورزش‌های هوایی است در صورتی که در کشور ما هواپیمایی کشوری این امر را به عهده دارد و این دو همیشه در تقابل با یکدیگر هستند.

مسؤول کمیته ورزش‌های هوایی شهرستان دماوند خاطرنشان کرد: متأسفانه از بدو ورود پاراگلایدر به ایران این مشکل وجود داشته، در حالی که باید با قانون‌گذاری و تفویض اختیار در کنار یکدیگر فعالیت کنند.

اثنی‌عشری ادامه داد: علاوه بر این، با وجود فعالیت‌های صورت گرفته در این رشته، متأسفانه هنوز فدراسیون مجزایی در این خصوص وجود ندارد که به صورت مستقل فعالیت کند.

انتهای پیام/س