به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، حجت‌الاسلام والمسلمین کاظم فتاح‌دماوندی ظهر امروز در نشست هماهنگی ستاد اربعین حسینی شهرستان دماوند که در محل فرمانداری دماوند برگزار شد، اظهار کرد: مراسم اربعین در سال‌های اخیر به رویدادی بزرگ فرهنگی و سیاسی تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه اربعین حسینی بُرد دنیای اسلام، تشیع و انقلاب اسلامی را در جهان بیشتر کرده است، افزود: یکی از برکات سقوط صدام حسین، شکل‌گیری همین مراسم عظیم اربعین حسینی بوده است؛ با وجود صدام اجازه استفاده از این فرصت وجود نداشت.

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی دماوند تصریح کرد: کنگره عظیم حج باید با محوریت اهل‌بیت (ع) از این فضای فعلی خود بیشتر شود؛ اسلام بدون اهل‌بیت (ع) و قرآن ناقص است و ما باید وجود تنها امام معصوم در ایران حضرت علی‌ ابن موسی‌الرضا (ع) را جهانی کنیم.

فتاح‌دماوندی، شهادت امام حسین (ع) را خاص دانست و گفت: این موضوع، زمینه جهانی شدن اسلام را مهیا کرده است و برای صدور انقلاب باید از مراسم اربعین حسینی به خوبی استفاده شود.

وی با بیان اینکه نزدیکی ایران و عراق خط بزرگی برای استکبار جهانی است، تصریح کرد: برپایی موکب‌ها در مسیر راهپیمایی عظیم اربعین حسینی باید حمایت و از این فرصت سیاسی و فرهنگی استفاده شود و حتی می‌‌توان اقتصادی به آن نگاه کرد.

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی دماوند در خصوص خرید زمین در کربلا برای زائران این شهرستان بیان کرد: چند قطعه زمین در کربلا بررسی شد که هزینه بسیار زیاد چهار یا پنج میلیارد تومانی به همراه داشت؛ با توجه به اینکه عراق آینده خوبی دارد، کربلا شهر گرانی محسوب می‌شود.

فتاح‌دماوندی ادامه داد: در محل حسینیه‌ای که هر سال در اربعین حسینی مردم دماوند در کربلا اسکان پیدا می‌کردند، نیمه‌کاره بود که با صاحب آن مذاکره و قرار شد تا حسینیه‌ای که ۷۰۰ متر است را به صورت مشترکی در ۶ ماه از سال با قرارداد ۵۰ ساله استفاده کنیم.

وی خاطرنشان کرد: امکان خرید زمین برای ساخت حسینیه با توجه به هزینه بالای آن فراهم نبود و قرار شد همین حسینیه در محله باب الطوریج شهر کربلا را تکمیل کنیم و تابلوی حسینیه دماوندی‌ها در کربلا نصب شود.

امام جمعه دماوند با بیان اینکه ملک زمین حسینیه مربوطه شخصی نیست و به صورت وقف برای زائران حسینی است، افزود: هر ساله بیش از یک‌هزار نفر در موکب امام حسن مجتبی (ع) دماوند در کربلای معلی اسکان پیدا می‌کنند و وسایل تکمیل حسینیه باید در ایران تهیه و به عراق ارسال شود.

فتاح‌دماوندی در آخر اضافه کرد: در بحث تبلیغات و اطلاع رسانی ضعف‌هایی داشتیم، ولی عزیزان در پایگاه خبری عصر شرق، اربعینیاتی را سال گذشته راه‌اندازی کردند و اطلاع‌رسانی مراسم اربعین از این طریق انجام شد که امیدواریم امسال گسترده‌تر باشد تا بتوانیم قدم‌های بلندتری برداریم.

*تقویت وحدت مردم در اربعین حسینی

دبیر ستاد هماهنگی اربعین حسینی دماوند نیز در این نشست اظهار کرد: برای چهارمین سال متوالی مردم این شهرستان برای عرض ارادت به اهل‌بیت (ع) با برپایی موکب به مناسبت اربعین حسینی در کربلای معلی سنگ تمام گذاشتند.

محمود پوردیوان‌بیگی‌مقدم افزود: برپایی موکب در کربلا پروژه بزرگی است که بسیج همه هیأت‌ها، دستگاه‌ها و عموم مردم پیگیری و انجام می‌شود؛ عراق کشور همجوار، اما دو کشور جداگانه هستیم که انتقال امکانات و نیروی انسانی با کمبود امکانات بسیار سخت است.

وی با بیان اینکه اگر دولت در زمان اربعین حسینی کمک نکند، کار بسیار سنگین می‌شود، گفت: سازمان عتبات عالیات خدمات بسیار خوبی ارائه می‌دهد و در پرداخت عوارض و ویزا کمک می‌کند و عنصر جان‌مایه این اقدام، وحدتی است که امام حسین (ع) به مردم شهرستان دماوند هدیه می‌دهند.

دبیر ستاد هماهنگی اربعین حسینی دماوند با اشاره به اینکه ما باید قدر فرصت عظیم اربعین حسینی را بدانیم، تصریح کرد: امیدواریم با اختصاص حسینیه در کربلای معلی فضای مناسبی برای زیارت مردم شهرستان دماوند فراهم شود.