به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، عصر امروز گلخانه یک هکتاری هیدروپونیک درویش‌پایا با حضور استاندار تهران و جمعی از مسؤولان شهرستان دماوند در هفتمین روز دهه مبارک فجر افتتاح و بهره‌برداری شد.

عباسعلی عامری، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان تهران در حاشیه افتتاح گلخانه صنعتی درویش پایا در رودهن در جمع خبرنگاران اظهار کرد: پروژه توسعه گلخانه‌ها یکی از مهم‌ترین پروژه‌های بخش کشاورزی است که در قالب برنامه اقتصاد مقاومتی در دستور کار قرار گرفته است.

وی افزود: این امر می‌تواند به مدیریت مصرف آب کمک کند و هم در بخش اشتغال نیز می‌تواند اشتغال پایداری به همراه داشته باشد؛ همچنین در هموارسازی راه صادرات غیرنفتی به عنوان یکی از مهم‌ترین کالاهایی است که می‌تواند در این زمینه نقش آفرینی کند.

*گلخانه رودهن یک پروژه هایتک با به روزترین تکنولوژی روز دنیا است 

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان تهران ادامه داد: این پروژه، یک پروژه هایتک با به روزترین تکنولوژی روز دنیا است که اکنون در اروپا انجام می‌شود.

عامری عنوان کرد: خوشبختانه در این پروژه حالت زنجیره به وجود آمده است، زیرا ما یکی از نهاده‌هایی که برای تولید انواع گلهای شاخه فروده نیاز داریم، بحث اندام‌های گیاهی است.

وی تصریح کرد: همچنین در این مجموعه پروژه کشت بافت نیز پیش بینی شده که در آینده نزدیک افتتاح خواهد شد و امیدواریم با شرایط حاکم بر این واحد گلخانه‌ای، بتوانیم در بحث تولید بهترین نوع تولید را داشته باشیم و در بحث بازار نیز بتوانیم رقم بزنیم.

*گلخانه رودهن یک میلیون بشکه نفت ارزآوری دارد/ رتبه یک استان تهران در صنعت گلخانه‌سازی

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان تهران تاکید کرد: هر ۱۰۰ شاخه گل رز معادل یک بشکه نفت ارز آوری دارد؛ پیش‌بینی این پروژه بر این است که یک میلیون و ۷۰۰ هزار شاخه در سال تولید کند که در این صورت، بالغ بر یک میلیون بشکه نفت ارزآوری دارد؛ از این رو، با توجه به تکنولوژی به کار رفته در آن، تولید محصول صادراتی دور از انتظار نیست.

عامری عنوان کرد: سطح مفید این گلخانه حدود یک و یک دهم هکتار است و کل پروژه ۱٫۵ هکتار سطح دارد؛ اعتبار این پروژه حدود ۱۲ میلیارد تومان است که ۷٫۵ میلیارد تومان آورده سرمایه‌گذار و ۴٫۵ میلیارد تومان نیز تسهیلات بانکی بوده است.

وی گفت: ما در بحث گلخانه‌ها در سطح استان حدود ۲۳ پروژه داشتیم که در مناطق مختلف استان تهران افتتاح شد؛ استان تهران در بحث صنعت گلخانه‌سازی رتبه یک کشور را دارد و حدود ۳۰ درصد از گلخانه‌های کشور در استان تهران مستقر است.

انتهای پیام/س