به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، حجت‌الاسلام والمسلمین حمید آقایی در نشست خبری با خبرنگاران به مناسبت برگزاری بزرگداشت مرحوم «حاج میرزاعبدالله توسلی»، بزرگ خیرمسجدساز بین‌المللی اظهار کرد: برگزاری بزرگداشت کسانی که در مسجد خدمت‌رسانی و تلاش کرده‌اند، از ابتدای کار در دستور کار مرکز رسیدگی به امور مساجد بوده است.

وی افزود: در خصوص ائمه جماعات مساجد، سال گذشته بیش از ۳۰ همایش با عنوان «ستارگان محراب» در استان تهران برگزار شد که در دماوند این همایش برای آیت‌الله جلالی صورت گرفت.

*تجلیل از معماران مسجدساز در دستور مرکز رسیدگی به امور مساجد

مشاور رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت: از دیگر کسانی که در مساجد تلاش داشته‌اند، خیران مسجدساز بوده‌ است؛ خیر مسجدساز در استان تهران و کشور زیاد است و در این خصوص، تاکنون ۱۵ خیر مسجدساز شاخص و نمونه شناسایی شده‌اند.

آقایی تصریح کرد: برای انتخاب خیران شاخص، باید افراد ویژگی‌های خاصی می‌داشتند که ۱۵ نفر از بین خیران، حائز ویژگی‌هایی‌ از جمله کثرت تعداد مساجد ساخته شده، خیر فرهنگی بودن و دارای نقاط قوت زیاد بوده‌اند.

وی با بیان اینکه مهندسان و معماران نیز تلاش‌ها و خدماتی برای مساجد داشته‌اند، بیان کرد: در کشور مهندسانی هستند که با خلاقیت و رایگان برای مساجد کار می‌کنند و مرحوم لرزاده، یکی از معمارانی محسوب می‌شود که در ساخت مساجدی در تهران و مشهد و ساخت ایوان‌های حرم مطهر امام حسین (ع) نقش داشته است.

*برگزاری بزرگداشت خیرمسجدساز در دماوند

مشاور رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد خاطرنشان کرد: در معماران، هر دوره از زمان معماری شاخص خود را داشته است و تنها دوره قاجار سبک خاصی نداشت؛ امروز پس از انقلاب باید در مسجدسازی صاحب سبک باشیم.

آقایی تأکید کرد: برگزاری بزرگداشت یا نکوداشت ائمه جماعات، خیران مسجدساز و معماران مسجدساز در استان تهران در دستور کار مرکز رسیدگی به امور مساجد است.

وی افزود: نخستین خیرمسجدسازی که در شهرستان دماوند به ذهن رسید و مورد نظر رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد نیز بود و تنها یک مسجد نساخته، مرحوم «حاج میرزاعبدالله توسلی» است؛ قرار بود که مراسم بزرگداشت این خیر بزرگ مسجدساز در تابستان امسال برگزار شود به دلایل آماده نبودن زیرساخت به اسفندماه سال جاری موکول شد.

*ساخت ۴۰۰ مسجد در ایران و جهان توسط مرحوم توسلی

مشاور رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد ادامه داد: در این زمینه، نشست‌های مختلفی با امام جمعه دماوند و مدیر مرکز رسیدگی به امور مساجد شرق استان تهران برگزار و سرانجام تصمیم بر این شد که بزرگداشت مرحوم توسلی در اسفندماه سال جاری همزمان با سالگرد وفات وی در دماوند برگزار شود.

آقایی با اشاره به اینکه مرحوم توسلی فعالیت‌های بسیار زیادی در حوزه خیری و به خصوص مسجدسازی داشته است، تصریح کرد: توسلی در طول زندگی خود بیش از ۴۰۰ مسجد در ایران و کشورهای مختلف احداث کرده است؛ در شهرستان دماوند نیز مساجد و مرکز بسیاری احداث کرده و به نیت ۱۴ معصوم، ۱۴ کتابخانه در کنار مساجد در دماوند ساخته است.

وی بیان کرد: برای قدردانی از تلاش‌های حاج میرزاعبدالله توسلی کم کار شده است و در خصوص شخصیت و زندگی وی باید رمان‌نویسی صورت گیرد؛ چراکه در نهایت فقر همواره در کار خیر ساخت مسجد، مدرسه و … و کمک به مستعضفعان پیشگام بوده است.

* بلندپروازی و اخلاص؛ مهم‌ترین ویژگی خیرمسجدساز دماوندی

مشاور رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد ادامه داد: نهر جاری خیرات حاج میرزاعبدالله توسلی از چشمه جاری ثلث اموال با برکتش هنوز جاری است و در این خصوص، بازسازی گنبد مسجد جامع دماوند انجام شد؛ بلندپروازی و اخلاص را می‌توان به عنوان مهم‌ترین ویژگی مرحوم توسلی عنوان کرد.

آقایی اضافه کرد: استان تهران دارای سه هزار و ۸۰۰ مسجد است که از این تعداد، سه هزار و ۲۰۰ مسجد فعال هستند.

بزرگداشت خیّر مسجدساز مرحوم «حاج میرزاعبدالله توسلی» روز یک‌شنبه، ۲۰ اسفندماه از نماز مغرب و عشاء در مسجد جامع دماوند برگزار می‌شود.