به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، همه ما روزگارانی را به یاد داریم که در سرمای زمستان در اولین ساعات صبح از خواب شیرین بیدار شده و مسیر مدرسه را در پیش می‌گرفتیم؛ بسیاری از دوستان ما اکنون در مشاغل و جایگاه‌های متفاوت به مردم خدمت می‌کنند.

ما آینده‌سازان دیروز بودیم و اکنون آینده‌سازان فردا را پرورش می‌دهیم؛ دانش‌آموزان آینده‌سازان کشور عزیز ایران هستند و هرچه در راستای افزایش علم و دانش و به کارگیری امکانات مناسب برای آن‌ها تلاش کنیم، مسلماً در آینده طعم دلپذیر پیشرفت و سرافرازی کشور، کام ما را شیرین خواهد کرد.

اما متأسفانه هنوز در بسیاری از نقاط کشور مدارسی وجود دارد که با حداقل امکانات پذیرای دانش‌آموزانیهستند که برق یادگیری در چشمانشان دیده می‌شود؛ هنوز خاطره آتش‌سوزی‌های ناشی از وجود بخاری‌های غیراستاندارد در ذهن بسیاری از ما وجود دارد.

پس از وقوع اتفاقات ناگوار این‌چنینی، بسیاری از مدارس اقدام به بروزرسانی تجهیزات کرده و سعی در هموار کردن شرایط دارند؛ اما در برخی از موارد، «خانه از پای‌بست ویران است»، چراکه تعداد زیادی از مدارس کشور بافتی فرسوده دارند و ممکن است حضور دانش‌آموزان در آن‌ها خطرناک باشد.

*فعالیت ۱۰۰ مدرسه دولتی در منطقه دماوند

منطقه دماوند در استان تهران، دارای ۱۵۰ کد آموزشگاه دولتی است که از این تعداد، ۱۰۰ مدرسه به صورت فعال‌ است و ۱۷ هزار دانش‌آموز در مقاطع مختلف در این مراکز مشغول تحصیل هستند.

در این شهرستان نیز مانند سایر شهرستان‌ها، تعدادی مدرسه خیرساز وجود دارد که به کمک و مساعدت افراد خیر احداث شده و در خدمت امر آموزش قرار گرفته است.

مهرداد پورفتحی، رئیس اداره آموزش و پرورش دماوند در خصوص وجود مدارس خیرساز در این منطقه اظهار کرد: از تعداد ۱۰۰ مدرسه دولتی موجود در منطقه دماوند، ۲۳ درصد به صورت خیرساز است که در طول مدت ۱۰ سال اخیر ساخته شده‌اند.

وی افزود: حدود ۱۰ مدرسه در این منطقه توسط اداره کل نوسازی مدارس ساخته شده است و مابقی مدارس، قدمتی بالغ بر ۳۰ سال دارند که باید بازسازی شوند؛ به طورکلی حدود ۵۰ مدرسه پس از پیروزی انقلاب اسلامی در منطقه دماوند ساخته شده که اینک باید مورد بازسازی قرار گیرد و ضرورت این امر در خصوص مدارس روستایی بیشتر است.

رئیس اداره آموزش و پرورش دماوند بیان کرد: از زمان انتصاب بنده در سال ۹۵ تاکنون، دو مدرسه در این منطقه افتتاح شده و مدارسی نیز در شرف تکمیل است که از این میان می‌توان به هنرستان زینبیه اشاره کرد؛ در این خصوص مقرر بود که این هنرستان در مهرماه سال جاری تحویل داده شود، اما متأسفانه این امر محقق نگردید و انشالله برای سال تحصیلی آینده آماده تحویل خواهد بود.

پورفتحی ادامه داد: همچنین مدرسه‌ای در سربندان در حال ساخت است که تاکنون حدود ۵۰ درصد پیشرفت داشته است.

*مدرسه‌ای که پس از گذشت ۸ سال هنوز بلاتکلیف است

در این میان موضوعی جالب و قابل توجه به چشم می‌خورد؛ مدرسه‌ای در مرکز دماوند که پس از گذشت ۸ سال همچنان بلاتکلیف باقی مانده است.

رئیس اداره آموزش و پرورش دماوند در این خصوص تصریح کرد: مدرسه ولی‌عصر(عج) واقع در جیلارد، تقریباً ۸ سالی است که به دلیل کمبود بودجه به صورت نیمه‌کاره رها شده است؛ مقرر بود که این پروژه ۱۶ کلاسه توسط اداره کل نوسازی مدارس انجام شود و تاکنون حدود ۳۰ درصد از آن پیش رفته است، اما متأسفانه با وجود تراکم بالای دانش‌آموزان در مرکز شهر، این پروژه کماکان بلاتکلیف است.

پورفتحی گفت: هرچند اداره کل نوسازی مدارس صحبت از اعتبارات بودجه‌ای این پروژه به میان آورده است، اما این امر بعید به نظر می‌رسد؛ البته نماینده شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی پیگیر موضوع است؛ چرا که شدیداً به این مدرسه در مرکز شهر نیاز داریم.

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه ساخت پروژه مذکور بر عهده اداره کل نوسازی مدارس است، اما در صورت همکاری افراد خیر، قطعاً استقبال می‌کنیم تا این پروژه تکمیل شود، اما با توجه به شرایط اقتصادی، تاکنون خیری در این خصوص اعلام آمادگی نکرده است.

*ضرورت ساخت مدرسه در مسکن مهر دماوند

رئیس اداره آموزش و پرورش دماوند اشاره‌ای نیز به ساخت مدرسه در مسکن مهر گیلاوند داشت و عنوان کرد: با توجه به رشد جمعیت در مسکن مهر، یک مدرسه در آن توسط اداره کل نوسازی مدارس ساخته شده که اکنون در دو شیفت در مقطع ابتدایی فعالیت دارد؛ اما اگر مدرسه‌ای دیگر در این محل ساخته شود، قطعاً تراکم دانش‌آموزان نیز کاهش خواهد یافت.

پورفتحی تأکید کرد: در سال گذشته کمیته برنامه‌ریزی استان با حضور استاندار وقت در شهرستان دماوند تشکیل شد و مصوب گردید که مدرسه‌ای ۱۵ کلاسه در مسکن مهر ساخته شود که ۵۰ درصد امر بر عهده اداره کل نوسازی و مابقی بر عهده مسکن ‌و شهرسازی باشد؛ اما متأسفانه تاکنون هیچ اقدامی در این خصوص انجام نشده است.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر، زمین را در اختیار قرار داده و نقشه آن را نیز مشخص کردیم؛ این امر بحرانی در سال‌های آینده خواهد بود، چرا که با توجه به کمبود فضای آموزشی و رشد جمعیت، در این قسمت دچار مشکل خواهیم شد.

رئیس اداره آموزش و پرورش دماوند اظهار داشت: همچنین پیگیری‌هایی در خصوص ساخت مدرسه‌ای در جاده مرا انجام شده تا بنیاد برکت اقدام به ساخت آن کند، البته این امر هنوز در مرحله پیگیری‌های اداری است.

*تجهیز ۴ مدرسه به سیستم پکیج در سال جاری

پورفتحی در خصوص تجهیز مدارس منطقه دماوند گفت: بسیاری از مدارس ما دارای پکیج و فضای فیزیکی مناسب هستند؛ اما هنوز در برخی مدارس موجود در روستاها، سیستم بخاری وجود دارد؛ البته اداره کل نوسازی هر سال سهمیه‌ای به مناطق اختصاص می‌دهد و به این ترتیب امسال ۴ مدرسه در منطقه دماوند مجهز به سیستم پکیج شدند.

وی در خصوص وضعیت نیروی انسانی اداره آموزش و پرورش دماوند بیان کرد: تعداد نیروهای بازنشسته ما در حال افزایش است و به نظر می‌رسد که در سال آینده تعداد افراد بازنشسته بیشتر از افراد شاغل باشند و ما قطعاً با کمبود نیروی انسانی مواجه خواهیم بود.

رئیس اداره آموزش و پرورش دماوند ادامه داد: در سال آینده حدود ۱۷۰ نفر از نیروهای ما بازنشسته می‌شوند و این در حالی است که تعداد ورودی بسیار کم است؛ در این زمینه درخواستی داشتیم و امیدواریم که سهمیه دماوند در آزمون استخدامی و دانشگاه فرهنگیان افزایش یابد.

*گره کور ساخت مدرسه نیمه کاره ولی‌عصر(عج) به دست چه کسی باز می‌شود؟

در ادامه این گزارش گفتگویی نیز با مدیرعامل انجمن خیرین مدرسه‌ساز شهرستان دماوند داشتیم تا ببینیم که سرانجام، گره کور مدرسه ولی‌عصر(عج) دماوند که سال‌هاست بلاتکلیف رها شده به دست چه کسی باز می‌شود.

منصور خطیبی با بیان اینکه حدود ۹ مدرسه خیرساز در شهر دماوند قرار دارد اظهار کرد: این تعداد مدرسه تنها مربوط به شهر دماوند است و مابقی مدارس خیرساز، در شهرها و روستاهای این منطقه احداث شده است.

وی اشاره‌ای به ساخت مدارس خیرساز در طول سال‌های اخیر در منطقه دماوند داشت و گفت: تعدادی از مدارس خیرساز در سال‌های اخیر بنا شده‌اند که از این میان می‌توان به مدرسه سلطان‌العلمایی با هزینه‌ای بالغ بر دومیلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان، مدرسه صالح با هزینه‌ای بالغ بر ۲ میلیارد تومان اشاره کرد.

مدیرعامل مجمع خیرین مدرسه‌ساز شهرستان دماوند ادامه داد: همچنین مدرسه استثنایی البرز با برآورد هزینه دومیلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان و مدرسه حضرت ابوالفضل(ع) با یک‌میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار از این دست مدارس هستند.

خطیبی با اشاره به موضوع مدرسه ولی‌عصر(عج) واقع در جیلارد که مدت هشت سال بلاتکلیف مانده، بیان کرد: در ابتدا مقرر بود که اداره کل نوسازی مدارس استان تهران اقدام به ساخت این مدرسه کند، اما به دلیل کمبود بودجه، این پروژه به صورت نیمه‌کاره رها شده است.

وی ادامه داد: ما در این خصوص سعی در جذب افراد خیر برای پیگیری ساخت این پروژه نیمه‌کاره داریم و با خیری در این خصوص صحبت کردیم، اما متأسفانه به نتیجه نرسیدیم و به دلیل مشکلات اقتصادی موجود، خیران استقبال کمی در این زمینه دارند.

مدیرعامل مجمع خیرین مدرسه‌ساز شهرستان دماوند تصریح کرد: اغلب خیران مدرسه‌سازی که در شهرستان دماوند اقدام به ساخت مدارس می‌کنند، بومی هستند که از این میان می‌توان به حاج اکبر ابراهیمی اشاره کرد که تاکنون ۶ مدرسه در این شهرستان و ۱۰۷ مدرسه در سراسر کشور احداث کرده است.

خطیبی از سعید و حمید درویشیان، فرامرز اقبال صفت رونقی و خانم پروین سلطان علمایی به عنوان برخی از خیران مدرسه‌ساز شهرستان دماوند نام برد.

*مسئولان به عهد خود پایبند باشند

این گزارش بهانه‌ای بود تا به برخی از مسئولان استانی یادآوری کنیم که به عهد خود پایبند بوده و پیگیر پروژه مدرسه نیمه‌کاره ولی‌عصر(عج) در دماوند باشند؛ چراکه تعداد زیادی از دانش‌آموزان چشم امید به تحصیل در این مدرسه داشتند و اینک با گذشت هشت سال از این موضوع و فارغ‌التحصیلی آن‌ها، هنوز با مدرسه‌ای نیمه‌کاره در این شهر مواجه‌اند.

متأسفانه شرایط سخت اقتصادی نیز سبب شده که خیران مدرسه‌ساز تمایلی به ساخت مدرسه برای دانش‌آموزان نداشته باشند، مسلماً اگر شرایط اقتصادی بهتری در جامعه حاکم بود، خیران شریف دماوند اجازه نمی‌دادند که این مدرسه به حالت موجود باقی بماند و قطعاً آن را به سرانجام می‌رساندند.

به هر حال همانطور که پیش‌تر بیان شد، ساخت و نوسازی مدارس به ویژه در مناطق روستایی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ این دانش‌آموزان پرچم ایران را در دست دارند و هر جا که افتخارآفرینی کنند، نام با صلابت ایران را در صحنه جهانی به رخ می‌کشند.

چه خوب است که قدر استعدادهای درخشان دانش‌آموزان کشور را بدانیم و کمر همت ببندیم تا بهترین امکانات را در اختیار آن‌ها قرار دهیم که افتخارآفرینی آن‌ها به معنی سربلندی سرزمین کهن «ایران» است.

لازم به یادآوری است که در نشست اخیر کمیته برنامه‌ریزی شهرستان دماوند، مسؤولان اداره‌کل نوسازی استان تهران از آغاز عملیات تکمیل مدرسه حضرت ولی‌عصر (عج) شهر دماوند تا مهرماه سال ۱۳۹۸ خبر دادند.

گزارش از: سپیده تقی‌بخشی

انتهای پیام/س