به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین جمال هادیان امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه و خبرنگاران در محل مرکز رسیدگی به امور مساجد ناحیه علامه طباطبایی اظهار کرد: با توجه به همکاری فرهنگی بانوان در مساجد تصمیم گرفته شد که همایشی با عنوان «مسجد و بانوان» در شهر دماوند برگزار شود؛ رویکرد «مسجد و بانوان» در سال ۱۳۹۵ مد نظر قرار گرفته بود، اما با توجه به اینکه در این سال توفیق زیادی حاصل نشد، بنابر این تصمیم‌ گرفته شد تا سال ۱۳۹۶ نیز همین رویکرد دنبال شود.

وی با تأکید بر اهمیت حضور بانوان در جایگاه هیأت امنا اظهار داشت: در شرق استان تهران تاکنون چهار نشست با بانوان نخبه، فرهیخته و … برگزار شده است؛ ائمه جماعت و هیأت امناها باید از وضع بانوان در مساجد اطلاع داشته باشند و همچنین صندلی بانوان در هیأت امنای مساجد خالی است.

مدیر مرکز رسیدگی به امور مساجد شرق استان تهران با بیان اینکه از بانوان در هیأت امنای مساجد در شهرستان دماوند استفاده نمی‌شود، تأکید کرد: این موضوع به دلایل و حساسیت‌های خاصی انجام نشده که استفاده از بانوان در هیأت امناها در دستور کار قرار گرفته است.

هادیان ادامه داد: در این زمینه، همایش «مسجد و بانوان» با حضور فرهیختگان فرهنگی در مساجد در روز شنبه، ۲۸ بهمن‌ماه سال جاری از ساعت ۹ صبح در سالن جهاد کشاورزی دماوند برگزار می‌شود که پنج تن از بانوان نخبه و فرهیخته از هر ۷۶ مسجد شرق استان تهران در این همایش شرکت خواهند کرد.

*همایش گرامیداشت «حاج عبدالله توسلی» در دماوند

وی بیان کرد: امسال طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، همایش گرامیداشتی برای سه تن از خیران مسجدساز در استان تهران برگزار خواهد شد؛ در شهرستان دماوند نیز این همایش برای مرحوم «حاج عبدالله توسلی» در روز ۱۹ اسفندماه در مسجد جامع دماوند برگزار می‌شود.

*اهمیت معرفی شخصیت‌‌های فرهنگی

مدیر مرکز رسیدگی به امور مساجد شرق استان تهران خاطرنشان کرد: اهمیت برگزاری این همایش برای شهرستان دماوند بسیار بوده و مرحوم توسلی برای مردم این شهرستان بسیار ارزشمند است و امروز مهم‌تر از ابنیه‌های فرهنگی، معرفی شخصیت‌های فرهنگی منطقه هستند که باید به آنها توجه شود.

وی با تأکید بر این مهم که مرحوم توسلی ۴۰۰ مسجد در ایران و کشورهای مختلف از جمله چین، آلمان و انگلیس ساخته است، گفت: ایشان چهره بین‌المللی هستند و همایش گرامیداشت این خیر مسجدساز در مسجد جامع دماوند برگزار خواهد شد که توسط خود ایشان ساخته شده است.

انتهای پیام/ا