به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، امروز همایش گرامیداشت روز شهرداران و دهیاران بخش مرکزی شهرستان دماوند با حضور جمعی از مسؤولان شهرستانی، شهری و روستایی در سالن همایش‌های اردوگاه شهید مصطفی خمینی دماوند برگزار شد.

در این همایش که فرماندار و معاونانش، رئیس شورای اسلامی شهرستان دماوند و جمعی از اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا حضور داشتند، از شهرداران و دهیاران بخش مرکزی دماوند با اهدای لوح و هدایایی تجلیل به عمل آمد.

*فعالیت ۳۷ دهیاری در بخش مرکزی دماوند

بخشدار مرکزی دماوند در این همایش با بیان اینکه همراهی دهیاران و شوراها با دستگاه‌های اجرایی مسیر توسعه جامعه را فراهم می‌کند، اظهار کرد: خوشبختانه در بخش مرکزی دماوند با مدیریت تعامل‌گرایی فرماندار این اتفاق افتاده است.

مهدی حیدری افزود: در آغاز دولت جدید در ۴۴ روستای دارای حیات و پویایی بخش مرکزی دماوند ۱۵ دهیاری وجود داشت که با تلاش‌های صورت گرفته این تعداد به ۳۷ دهیاری در این بخش رسیده که سرسبزی و زیبایی منطقه باعث استقبال بسیاری از هم‌استانی‌ها و هموطنان شده است.

وی با اشاره به اینکه اعتقاد داریم که مدیریت روستاها باید به خود مردم سپرده شود، گفت: مردم بهتر از کسی نیازهای خود را می‌شناسند و در مسیر تأمین آن حرکت می‌کنند؛ امروز همه روستاها دارای ردیف بودجه‌ای در استان تهران هستند و تا زمانی که حمایت مالی نباشد، توسعه مفهومی ندارد.

بخشدار مرکزی دماوند تصریح کرد: در اوایل دولت با تحریم‌های ناجوانمردانه مواجه بودیم و وضع دولت عالی نبود، اما با تزریق هشت میلیارد تومان از طریق کمیسیون‌های مختلف و درآمدهای عمومی، چرخه حرکت پروژه‌های عمرانی در روستاها متوقف نشد.

حیدری با بیان اینکه در سال‌های ۹۶ و ۹۷ علاوه بر درآمدها، اعتبارات ارزش‌افزوده و جرائم به بدنه روستاها تزریق شد، بیان کرد: امروز تا ۷۰ درصد زیرساخت‌های بعضی از روستاهای بخش مرکزی به ثمر رسیده که امیدواریم تا پایان سال جاری گازرسانی به روستاهای فاقد گاز به نتیجه مطلوبی برسد.

*لزوم پیشگیری از وقوع مشکلات در دماوند

فرماندار شهرستان دماوند نیز در این همایش با بیان اینکه با تلاش دهیاران و شهرداران گام‌های مؤثری را برداشته‌ایم، اظهار کرد: امیدواریم تا پایان سال ۹۷، شاهد اتفاقات خوبی در شهرستان دماوند باشیم.

مجید صفری افزود: در کنار تلاش و کوشش برای توسعه و آبادانی، باید حساسیت‌های خاص خود را داشته باشیم؛ در خیلی از موضوع‌ها دماوند مشکلی ندارد، اما می‌تواند زمینه‌ساز مشکل و مسأله در این شهرستان باشد.

وی با تأکید بر اینکه وظیفه ماست که مشکلات و مسائل را پیش از وقوع شناسایی کنیم، گفت: در شرایطی قرار داریم که کم‌هزینه‌ترین کار برای رفع مشکلات، پیشگیری از وقوع آن است؛ چراکه ممکن است دیگر فرصتی برای جبران آن نباشد.

*حضور مسؤولان عالی‌رتبه به دماوند بی‌سابقه است

فرماندار شهرستان دماوند تصریح کرد: برای رسیدگی به مشکلات شهرها و روستاها تفویض اختیارهای لازم صورت گرفته است و امروز باید با تفکر و اندیشه در بخش‌های مختلف توسعه‌ای حرکت کنیم.

صفری ادامه داد: شهرداران و دهیاران باید نسبت به حوزه استحفاظی مسؤولیتی خود دقت بیشتری داشته باشند و از کنار برخی مسائل به راحتی عبور نکنند؛ خیلی از جاها اگر حساسیت‌ها کم شود، مشکل ایجاد خواهد شد.

وی با اشاره به حضور مدیران و مسؤولان کشوری در دماوند خاطرنشان کرد: امروز حضور استاندار تهران، وزرا، معاونان وزرا و مسؤولان عالی‌ رتبه کشور به دماوند بی‌سابقه است که باید از این فرصت‌ها به خوبی استفاده کنیم.

*شهرداری و دهیاری‌ها به کارپردازی دولت تبدیل نشوند

 شهردار آبسرد هم در ادامه اظهار داشت: ۱۴ تیرماه بنا بر مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان روز شهرداران و دهیاران نام‌گذاری شده و در تقویم رسمی کشور جایی گرفته است.

سیدمحمدرفیعی طباطبایی گفت: قوانین تشکیل شهرداری‌ها در سال ۱۲۸۶ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و بعد از این نخستین شهرداری ایران در تهران حدود ۱۱۱ سال پیش تأسیس شد.

وی ادامه داد: قبل از تشکیل شهرداری‌ها، شهرها به صورت آیین و سنن و به صورت مردمی اداره می‌شدند؛ همچنین از سال ۱۲۸۶ تا ۱۳۰۰، ۱۰ شهرداری در کشور تشکیل شد و از آن سال به بعد شهرداری‌ها خدمات شهری را انجام می‌دانند.

شهردار آبسرد که به نمایندگی از شهرداران بخش مرکزی در این همایش سخنرانی می‌کرد، تصریح کرد: یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که شهرداری‌ها و دهیاری‌ها را اذیت می‌کند، این است که به کارپرداز دولت تبدیل می‌شوند؛ البته تا جایی که کمک و خدمت به خلق باشد، مشکلی ندارد و کار پسندیده‌ای است در صورتی که این اتفاق به وظیفه تبدیل نشود.

رفیعی‌طباطبایی بیان کرد: عدم کفایت وظایف پایدار در شهرداری‌ها، منابع درآمدی، تراکم و محاسبه تخلف ساختمانی باعث می‌شود که شهرداران و دهیاران به ضوابط کاری متعهد نباشند و پس از چند سال مشکلاتی از قبیل ترافیک به‌وجود آید.

وی در آخر گفت: قدر فرصت را بدانیم و شهرستان را به درستی مدیریت کنیم؛ ما جزبه‌جز کار می‌کنیم که کارایی همه مشکلات نیست و باید با همکاری، همفکری و کمک مسئوولان بتوانیم سند گردشکری شهرستان دماوند را تهیه کرده و همه دستگاه‌ها در اجرای این سند و بر اساس برنامه‌زمان بندی متعهد شده تا کار جمعی صورت گیرد.

*واحدی برای مسائل حقوقی دهیاری‌ها در بخشداری تشکیل شود

دهیار شورای اسلامی چنار شرق دماوند نیز به عنوان نماینده دهیاران بخش مرکزی دماوند در این همایش اظهار داشت: تا سال ۱۳۴۲ اداره روستا دست کدخداها بود و از سال ۱۳۴۲ تا ۱۳۵۲ اداره روستاها به دست دهقانان قرار گرفت.

مهدی محمدی افزود: در سال ۱۳۷۵ دهیاری و در۱۴ تیر ماه ۱۳۷۷ قانون دهیاری به صورت خودکفا تأسیس شد و خوشبختانه دهیاری‌ها به خوبی روستاها را اداره می‌کنند.

وی تصریح کرد: خوشبختانه صفر تا ۱۰۰ مردم با دهیاران در ارتباط بوده و دهیاران از وضعیت روستاهای خود مطلع هستند و نکاتی که است باعث شده دهیاران در تیررس مردم قرار گیرند.

نماینده دهیاران بخش مرکزی دماوند اضافه کرد: اگر واحدی در بخشداری برای کارهای حقوقی دهیارها و مشکلات دهیاری‌ها تأسیس شود، بسیاری از مشکلات رفع خواهد شد و همچنین در وقت صرفه‌جویی و خدمت به روستاها بهتر انجام می‌شود.

انتهای پیام/فارس/س