به گزارش پایگاه خبری عصر شرق، نشست ادبی و شعرخوانی رازهای ارغوانی به مناسبت هفته دفاع مقدس با حضور جمعی از مسئولان، شاعران و نویسندگان حوزه دفاع مقدس در مجتمع فرهنگی و هنری کوثر دماوند برگزار شد.

معاون سیاسی و انتظامی فرماندار شهرستان دماوند، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان دماوند، فرمانده و جانشین ناحیه مقاومت بسیج شهرستان دماوند، رئیس کانون بسیج هنرمندان شهرستان دماوند، رئیس انجمن شعر و ادب سازمان بسیج هنرمندان کشور، رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس شرق استان تهران، فرمانده حوزه مقاومت بسیج ادارات شهرستان دماوند و جمعی از شاعران، هنرمندان، مولفان و پاسداران شهرستان دماوند در این نشست حضور داشتند.

در این نشست، جمعی از شاعران در وصف دفاع مقدس به شعرخوانی پرداختند؛ در پایان نیز از مولفان حوزه دفاع مقدس شهرستان دماوند تجلیل شد.

 این برنامه به صورت پخش زنده از صفحه اینستاگرام پایگاه خبری عصر شب پخش شد.

دعوت از نویسندگان شهرستان دماوند برای قلم زدن در حوزه دفاع مقدس

حسین محمدی، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان دماوند در این نشست اظهار کرد: هفته دفاع مقدس فقط مربوط به یک دستگاه نیست و همه برای پاسداشت و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دوران دفاع مقدس مسئولیت داریم.

وی افزود: امام راحل فرمودند این محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است؛ این جمله، حکمت و فلسفه‌ای در پشت خود دارد؛ مقام معظم رهبری نیز فرموند زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا کمتر از شهادت نیست.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان دماوند تصریح کرد: برنامه تجلیل از مولفان و شعرخوانی در حوزه دفاع مقدس با همین هدف و در راستای دعوت از نویسندگان شهرستان برای قلم زدن و نگاشتن یاد و خاطره شهدا و رزمندگان برگزار شد.

محمدی ادامه داد: امید است، نویسندگان با توجه به ظرفیتی که شهرستان دماوند دارد، ورود پیدا کنند و حمایت شوند و در این زمینه مطالب و کتاب‌هایی را قلم بزنند؛ امیدواریم همه دستگاه‌ها در این زمینه کمک حال نویسندگان و شاعران باشند.

گوهر ارزشمند دفاع مقدس برای نسل‌های آینده تبیین شود/ نباید نقش امام راحل را در ایجاد فرآیند دفاع مقدس نادیده گرفت

سرهنگ روح الله عرب، فرمانده ناحیه مقاومت بسیج شهرستان دماوند نیز اظهار کرد: دفاع مقدس برگ زرینی از تاریخ کشورمان ایران است که باید از عزل تا ابد به این گوهر ارزشمند توجه و پرداخته شود؛دفاع مقدس، درس‌های زیادی را در راستای رشادت و ایثارگری‌های رزمندگان به جامعه انتقال داده است.

وی افزود: به عنوان میراث‌دار گوهر دفاع مقدس، باید به گونه‌ای بدان بپردازیم که در خور جایگاه دفاع مقدس باشد؛ نکته‌ای که مقام معظم رهبری طی روزهای گذشته فرمودند، این است اگر بخواهیم به عظمت اقداماتی که رزمندگان و جانبازان و شهدا داشتند، بپردازیم، ابتدا باید به عظمت خود دفاع مقدس پرداخت.

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج شهرستان دماوند گفت: معظم له در کنار آن به نقش امام در ایجاد فرآیند بزرگ دفاع مقدس اشاره داشتند که تاکید کردند نباید این موضوع نادیده گرفته شود؛ دفاع مقدس به عنوان یک تابلوی عظیم و حرکت بزرگ باید به گونه‌ای پرداخته شود که این تفکر و رویکرد و مکتبی که با دفاع مقدس شکل گرفته، برای نسل‌های آینده انتقال یابد.

دشمن دنبال فراموشی تفکر دفاع مقدس و تضعیف روحیه استقامت است/ دفاع مقدس به عنوان چشمه جوشان در اختیار نسل‌های آینده قرار گیرد

عرب در ادامه گفت: امروز اگر نتوانیم تفکر دفاع مقدس را به نسل‌های بعدی انتقال دهیم، یقیناً در آینده با چالش مواجه خواهیم شد؛ دشمن به دنبال این موضوع است که گرد و غبار فراموشی را روی دفاع مقدس بپاشد و این ارزش‌هایی که امروز به آن افتخار می‌کنیم همچون خانواده شهدا و روحیه ایثارگری و استقامت را کمرنگ کند.

وی تصریح کرد: دفاع مقدس به عنوان چشمه جوشانی است که هر چقدر بتوانیم برداشت کنیم، از این چشمه کم نمی‌شود و این باید در اختیار نسل‌های آینده قرار دهیم‌؛ دشمن درصدد است که اراده‌ها تضعیف کند؛ مشاهده کردیم وقتی تفکر استقامت و مقاومت نبود، چه بلایی سر کشورهای همسایه ما آمد.

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج شهرستان دماوند بیان کرد: اما از سویی وقتی حاج قاسم سلیمانی به دستور رهبری در منطقه حضور پیدا می‌کند، می‌بینیم مردم آن کشورها را با خود همراه کردند و این مناطق از وجود داعش پاک شده است.

عرب اضافه کرد: امروز نیز به دنبال این هستند که نیروهای آمریکایی را از کشور خود خارج و تمامیت ارضی کشور خود را حفظ کنند.

نویسندگان و شاعران در انتقال فرهنگ دفاع مقدس نقش موثری دارند/ مکتب امام حسین (ع) فرهنگ شهادت را آموخته است

شاهرخ جهانشاهی، معاون سیاسی و انتظامی فرماندار شهرستان دماوند هم در این نشست بیان کرد: برنامه‌های مختلفی به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس به خصوص در فضای مجازی در سطح شهرستان دماوند در حال اجراست.

وی افزود: شاعران، نویسندان و هنرمندان می‌توانند در خیلی از زمینه‌ها ورود کنند و موضوع و مطالب مختلفی را حتی برای تهیه فیلم و سریال داشته باشند؛ گاهی برخی موارد به ویژه در حوزه هنر می‌تواند نقش و تاثیرگذاری بیشتری برای نسل جوان داشته باشد.

معاون سیاسی و انتظامی فرماندار شهرستان دماوند گفت: در برنامه‌هایی که به مناسبت هفته دفاع مقدس از شبکه‌های تلویزیونی پخش می‌شود، صحنه‌هایی که توسط رژیم بعث عراق انجام شده، دل هر کسی را به درد می‌آورد و باید نویسندگان از این منظر به موضوع دفاع مقدس توجه و فرهنگ ایثار و شهادت را به نسل‌های بعدی منتقل کنند.

جهانشاهی تصریح کرد: در دودان دفاع مقدس نه نام و نه نان مطرح بود؛ تنها در آن زمان قیام، عروج و شهادت مد نظر بوده است؛ مکتب امام حسین (ع) فرهنگ شهادت را به آموخته است و این در هیچ‌ کجای دیگری قابل مشاهده نیست.

مسئولان از سبک زندگی شهدا و رزمندگان دفاع مقدس درس بگیرند/ دفاع مقدس هنوز به تاریخ تبدیل نشده است

عزت الله خانجانی، رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس شرق استان تهران اظهار کرد: مقام معظم رهبری روزهای گذشته فرمودند، کارهای زیادی برای دفاع مقدس انجام شده، اما خیلی کارها باقی مانده است.

وی با بیان اینکه رهبر انقلاب تاکید کردند که جانبازان و ایثارگران خاطرات خود را به نسل‌های جدید انتقال دهند، افزود: مدیران و مسئولان امروز باید از سبک زندگی شهدا و رزمندگان درس بگیرند؛ این دوره و نسل سوم انقلاب، پل ارتباطی با نسل چهارم و نسل‌های آینده انقلاب است.

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس شرق استان تهران گفت: ما معتقدیم دفاع مقدس هنوز تبدیل به تاریخ نشده است، چراکه هنوز خانواده‌های معظم شهدا، رزمندگان، جانبازان و ایثارگران ما حضور دارند؛ اگر ۸۰ سال برای ۸ سال دفاع مقدس کار کنیم، کم است؛ هزاران موضوع می‌توان درباره دفاع مقدس کار کرد‌ و نقش نویسندگان و شاعران حائز اهمیت است.

      

انتهای پیام/